Problemy z wentylacją

0
Wentylacja - Najczęstsze Problemy

Sprawne usuwanie zużytego powietrza z wnętrz budynków jest niezwykle ważne dla samopoczucia, a także zdrowia przebywających w nich osób. Przepływ powietrza ma również ogromne znaczenie dla kondycji samego budynku. W związku z tym nie można lekceważyć symptomów świadczących o nieprawidłowościach w działaniu wentylacji i należy możliwie szybko usunąć ich przyczyny. W poniższym tekście przedstawimy objawy niesprawnej wentylacji grawitacyjnej oraz problemy często z nią związane.

Objawy źle działającej wentylacji

Zasadniczo można podzielić je na dwie grupy — te, które widać gołym okiem oraz niewidoczne.

Do tej pierwszej kategorii zalicza się wszystkie widoczne oraz łatwo wyczuwalne efekty. Zwykle pierwszym sygnałem świadczącym o niedziałającej prawidłowo wentylacji jest zapach — w pokojach wyraźnie czuć stęchliznę, wonie powstające przy gotowaniu są odczuwalne również w sąsiednich pomieszczeniach, a w przypadku budynków wielorodzinnych dym papierosowy rozchodzi się po całym jego wnętrzu.

Innym łatwym do zauważenia objawem jest skraplanie się pary wodnej na szybach — o ile zjawisko to jest normalne przy bardzo dużych różnic temperatury (np. przy ogrzewaniu domu w trakcie dużych mrozów), tak stale zaparowane szyby świadczą o nieodprowadzaniu wilgoci z pomieszczenia. Podobnym sygnałem jest też długotrwałe utrzymywanie się kropel wody po kąpieli na kafelkach czy bardzo wolno schnące podłogi.

Kolejnym objawem jest występowanie powiewów zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych — świadczą one o występowaniu ciągu wstecznego. Mimo że pierwszym odruchem jest często zatkanie takiej kratki, w żadnym razie nie powinno się tego robić — nie tylko nie rozwiąże to problemu, ale wręcz jeszcze bardziej pogarsza sprawność systemu wentylacyjnego.

Jednak najbardziej rzucającym się w oczy sygnałem, że wentylacja nie działa prawidłowo, jest rozwój pleśni i grzybów na ścianach. Ich wykwity pojawiają się w pierwszej kolejności w narożnikach, szczególnie tych przy oknach lub ukrytych za meblami. Są one nie tylko nieestetyczne, ale też groźne dla zdrowia (zwłaszcza osób starszych, alergików, astmatyków i dzieci). Ponadto pozbycie się takich wykwitów jest dość trudne, a zdarza się, że wymaga nawet skuwania całego zainfekowanego tynku.

Do grupy niewidocznych objawów zalicza się zaś przede wszystkim te związane ze złym samopoczuciem osób korzystających ze źle wentylowanych pomieszczeń — przewlekłe zmęczenie, częste bóle głowy, podrażnienia oczu i błon śluzowych nosa i gardła przechodzące w nawracające i częste choroby układu oddechowego, a także większe prawdopodobieństwo nabycia alergii. Ogół tych symptomów jest określany mianem syndromu chorego budynku (w skrócie SBS od ang. sick building syndrome) i z czasem może przekształcić się w poważne problemy zdrowotne.

wentylacja

Najczęstsze problemy z wentylacją

Choć wentylacja grawitacyjna jest teoretycznie niezawodna, zdarza się, że proces wymiany powietrza zostaje zaburzony. Przyczyny mogą być różne — od źle zaprojektowanych kanałów wentylacyjnych, przez zbyt szczelne okna, po częste silne wiatry. Oto kilka najczęstszych problemów z wentylacją grawitacyjną:

  1. Słaby ciąg — problem z wentylacją występujący często w starszych lub wielopiętrowych budynkach. Jedną z przyczyn może być zaleganie w kanałach wentylacyjnych zanieczyszczeń ograniczających. Jeśli mimo regularnego czyszczenia słaby ciąg nadal występuje, problem może tkwić w samej konstrukcji przewodów — winne są zazwyczaj zbyt krótkie pionowe kanały wentylacyjne. W takim przypadku rozwiązaniem mogą wentylatory wyciągowe.
  2. Ciąg wsteczny — w jego przypadku ruch powietrza zostaje odwrócony i zimne powietrze napływa kanałami wentylacyjnymi zamiast być odprowadzanym na zewnątrz. Częstą przyczyną są tutaj zbyt szczelne okna (i wynikający z nich brak ruchu powietrza) lub niezabezpieczenie wylotu kominów wentylacyjnych przed zawiewaniem wiatru.
  3. Słaby przepływ powietrza między pomieszczeniami — tutaj winowajcami są przede wszystkim zbyt szczelne drzwi wewnątrz budynku. Aby powietrze mogło swobodnie przepływać między pomieszczeniami, należy pamiętać o zostawianiu szczelin pod drzwiami lub montowaniu takich ze specjalnymi otworami. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek, które muszą być wentylowane pośrednio ze względu na panującą w nich dużą wilgotność.
  4. Nadmierne gromadzenie się wilgoci — najczęstszą przyczyną są zbyt szczelne okna i wynikający z tego brak dopływu powietrza z zewnątrz. Można temu w prosty sposób zaradzić, montując nawiewniki okienne (np. polskiej firmy Brevis). Należy jednak pamiętać, aby nie zakładać ich w łazience, gdyż mogą powodować dyskomfort podczas kąpieli.

Jak stwierdzić, czy wentylacja działa?

Aby przekonać się, czy nasza wentylacja działa, wystarczy wykonać prosty test kartki (wielkości kratki wentylacyjnej) i świecy (lub zapalniczki). Z pomocą tych dwóch przedmiotów można sprawdzić zarówno drożność kanałów wentylacyjnych, jak i ruch powietrza między pomieszczeniami (z tzw. czystych do brudnych).

Przebieg tego testu wygląda następująco:

  1. Wywiew — po uchyleniu okna w wybranym pomieszczeniu i otwarciu drzwi między nim a pomieszczeniem z kratką wentylacyjną, przykłada się kartkę do rzeczonej kratki (należy pamiętać, żeby papier nie był zbyt sztywny). Jeśli wentylacja działa prawidłowo, kartka powinna przylgnąć. Natomiast gdy odpadnie, należy sprawdzić ciąg przy użyciu zapalonej świecy — jej płomień powinien wychylić się w kierunku ruchu powietrza.
  2. Nawiew — ten test przeprowadza się identycznie, jak poprzedni, z tą różnicą, że nie otwiera się okna.
  3. Przepływ — jeśli wywiew i nawiew jest prawidłowy, warto sprawdzić jeszcze przepływ między pomieszczeniami. W tym celu zamykamy wszystkie drzwi między pomieszczeniami i ponawiamy test przy wybranej kratce wentylacyjnej.

Jak interpretować wyniki takiego testu? Bardzo prosto:

  • gdy kartka ściśle przylega do kratki, wywiew jest wystarczający do prawidłowego działania wentylacji, a jej kanały są dostatecznie drożne,
  • gdy kartka odpada, ale płomień świecy kieruje się ku kratce, mamy do czynienia ze słabym ciągiem i zbyt małym nawiewem,
  • gdy kartka odpada, a płomień świecy nie rusza się, w wentylacji w ogóle nie ma ciągu,
  • gdy kartka jest odpychana lub płomień świecy odchyla się od kratki, mamy do czynienia z ciągiem wstecznym.

Podsumowanie

Naturalna wentylacja grawitacyjna to najbardziej tradycyjny sposób zapewnienia napływu świeżego powietrza do budynków. W starym budownictwie powietrze z zewnątrz było przy niej dostarczane przez nieszczelności w drewnianych oknach. Obecnie jednak stolarka okienna jest na tyle szczelna, że konieczne jest doprowadzenie powietrza w inny sposób. Na szczęście można to dość łatwo rozwiązać, montując proste urządzenia jak nawiewniki okienne.

Poprzedni artykułRolety zewnętrzne – dlaczego warto je stosować?
Następny artykułKlasy ścieralności paneli – co to oznacza? Jakie panele gdzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj