Czy domki modułowe są trwałe?

0

Domki modułowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie na rynku budowlanym, w szczególności ze względu na swoją szybkość budowy, mobilność i wygodę. Jednym z głównych pytań, jakie zadają sobie klienci planujący budowę domu modułowego, jest to, czy taki dom jest trwały. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ trwałość domków modułowych zależy od wielu czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Jak to zwykle bywa – wiele zależy od tego, jakich materiałów użyje dany producent. Wiele firm chwali się, że jest w stanie postawić domek o dużej powierzchni za około 100-150 tysięcy złotych. Tu powinna od razu zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Za tak niewielkie pieniądze domek pewnie i powstanie, ale dużo wątpliwości można mieć do tego, z czego został zbudowany i czy faktycznie będzie trwały.

Ogólnie jednak – domki modułowe mogą być trwałe i służyć przez wiele lat. Co więcej – dobrze zaprojektowany i wykonany budynek w niczym nie będzie ustępować obiektom murowanym. Jeśli zależy nam na zakupie właśnie takiego modułowca. Powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie.

Materiały budowlane

Jak zostało wspomniane – wiele zależy od użytych do budowy domku materiałów. Te powinny być absolutnie najwyższej jakości. Dla przykładu – w przypadku budynków wykonanych z drewna, należy zwrócić uwagę na gatunek drewna i jego grubość, a także na sposób, w jaki drewno zostało suszone i impregnowane. Z kolei domki modułowe wykonane z betonu komórkowego powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, aby uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Topowi producenci wykorzystują do tworzenia modułowców konstrukcje w technologii spawanej lub drewna C24.

Wykończenie elewacji

Podobnie jak w przypadku domów murowanych – wiele od trwałości będzie zależeć od rodzaju zastosowanej elewacji budynku. Warto zwrócić uwagę, by zastosowano materiały odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Elewacja musi skutecznie chronić dom przed wilgocią, wysuszeniem, wiatrem, opadami itd. To samo zresztą tyczy się wykończenia górnej części obiektu, czyli dachu.

Usadowienie domu

Wykończenie budynku to jedno, ale też ważne jest, by został on prawidłowo usadowiony na wcześniej przygotowanym (i dobrze wylanym) fundamencie. Będzie mieć to kolosalne znaczenie dla stabilności całej konstrukcji. Przed wykonaniem takiego podłoża należy przeprowadzić badanie gruntu i na tej podstawie zadecydować, czy lepsze będzie zdecydowanie się na ławy fundamentowe, stopy czy np. płytę. Sam fundament powinien też być odpowiednio zaimpregnowany.

Czy warto?

Domki modułowe stanowią dziś bardzo atrakcyjną propozycję dla osób, które chcę szybko i mniejszym kosztem wybudować swoje wymarzone cztery kąty. Jak najbardziej warto zaufać tej nowej w Polsce wciąż technologii, jednak należy do całej inwestycji podejść w sposób chłodny, sprawdzając dokładnie, co oferuje dany producent i jakich materiałów używa do stworzenia domku.

Poprzedni artykułUporządkowany dom to poukładane życie – magiczna moc sprawcza sprzątania
Następny artykułCzęści do maszyn JCB – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj