Najlepsze sposoby na walkę z chwastami w kukurydzy

0

Uprawy kukurydzy, podobnie jak zbóż, są narażone na pojawienie się chwastów. Mogą one spowodować zmniejszenie plonów lub znaczne pogorszenie ich jakości. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by skutecznie zwalczyć nieproszonych gości.

Najwięksi wrogowie

Kukurydza jest szczególnie narażona na chwastnicę jednostronną. Rozwój tej rośliny przypada na cieplejsze miesiące. Do wzrostu potrzebuje wysokiej temperatury i dużej wilgotności. Co więcej, bardzo szybko się rozprzestrzenia i należy zwalczać ją już na pierwszym etapie rozwoju. Jeśli uda się jej pojawić w uprawach, może znacznie spowolnić wzrost kukurydzy, odbierając jej niezbędne do wzrostu składniki odżywcze.

Innym popularnym chwastem pojawiającym się w uprawach kukurydzy są włośnice. Te rośliny również są niezwykle konkurencyjne. W praktyce oznacza to, że szybko mogą spowodować spore zniszczenia na polu.

Osoby zajmujące się uprawą kukurydzy powinny szczególnie uważać na komosę białą. Jest ona mocno ekspansywna i bardzo szybko się rozrasta. Nie trudno się domyślić, że kiedy komosa opanowuje uprawy, odbiera im wodę i inne niezbędne do rozwoju składniki.

Ostatnim z popularniejszych, roślinnych szkodników na polach kukurydzy jest szarłat szorstki. Przez to, że szybko się namnaża zabiera uprawom nie tylko wodę. Po pewnym czasie znacznie ogranicza im dostęp do światła, tym samym blokując rozwój plonów.

Skuteczna walka

Dobrej jakości oprysk na kukurydzę powinien skutecznie zwalczyć chwasty. Aby jednak odpowiednio go dobrać, należy przeanalizować kilka kwestii. Konieczna może okazać się znajomość dotychczasowego występowania chwastów. Dzięki temu będzie można przewidzieć, jakie szkodniki mogą się pojawić na polu. Dopiero na tej podstawie można wybrać odpowiedni preparat. Drugą możliwością jest oczywiście reakcja dopiero w momencie, gdy na polu pojawiają się chwasty. Niestety, wtedy może okazać się, że intruz zdążył wyrządzić już szkody.

Preparaty na odchwaszczanie kukurydzy muszą być skuteczne – t o nie ulega wątpliwości. Lepiej nie ryzykować zniszczenia upraw, wykorzystując niesprawdzone środki. Lepiej postawić na sprawdzone produkty, m.in. firmy Syngenta, która posiada w swoim asortymencie wysokiej jakości preparaty chroniące uprawy kukurydzy.

Poprzedni artykułJak wybrać najlepszego dostawcę materiałów budowlanych?
Następny artykułKamień niejedno ma imię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj