Stoisz przed wyborem w kwestii zewnętrznego finansowania swojej firmy? Jesteś gotowy na zaciągnięcie zobowiązania, lecz nie wiesz, która opcja okaże się najkorzystniejsza? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj jedną z najciekawszych form wsparcia na rynku pozabankowym. Na przykładzie oferty Smartvest podpowiadamy, czym jest pożyczka pod zastaw ziemi rolnej i jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać.
Czym jest pożyczka z zastawem nieruchomości rolnej?
Posiadasz nieruchomość na własność? Możesz ją wykorzystać w celu finansowania różnych celów, niezależnie od Twojej zdolności kredytowej! Warto przyjrzeć się bliżej propozycjom firm pozabankowych, które udostępniają ciekawe mechanizmy wsparcia dla podmiotów w kryzysie.
Pożyczka pod zastaw ziemi rolnej działa na podobnych zasadach, co pozostałe usługi wymagające wpisu wierzyciela do hipoteki. Ustanowienie zabezpieczenia interesów pożyczkodawcy jest kluczowe dla stworzenia oferty dostępnej również dla tych podmiotów, które nie mają możliwości ubiegania się o kredyt bankowy.
Jak działa zastaw? Mówiąc w skrócie – jeśli przestaniesz spłacać dług, pożyczkodawca ma prawo zająć Twoją nieruchomość. Brzmi strasznie? W rzeczywistości pożyczka pod zastaw ziemi rolnej stanowi deskę ratunkową dla wielu firm, których dalszy rozwój jest warunkowany dostępem do zewnętrznego kapitału. Oddanie terenu uprawnego jako zabezpieczenia spłaty otwiera nowe możliwości i gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Czytaj dalej, a poznasz 3 warunki ubiegania się o wsparcie na rynku pozabankowym.
Posiadanie odpowiedniej działki rolnej
Zanim podpiszesz umowę z biurem pożyczkowym (np. Smartvest), musisz najpierw posiadać odpowiednią nieruchomość. Dzięki ziemi rolnej otrzymasz pożyczkę w wysokości wynikającej ze wskaźnika Loan To Value, czyli stosunku wyceny do maksymalnej kwoty finansowania u danego pożyczkodawcy.
Istnieje kilka warunków, jakie dany obszar musi spełniać, aby nadawał się do przekazania jako zabezpieczenie spłaty długu. Oto one:
- wyłączne prawo własności,
- brak obciążeń roszczeniami osób trzecich lub inną hipoteką,
- nieruchomość wolna od wszelkich wad prawnych utrudniających późniejszą odsprzedaż.
Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji pożyczkowej
Konieczne jest też zebranie zaświadczeń i sprawozdań. Biura pożyczkowe wymagają przede wszystkim:
- wypisu z rejestru gruntów,
- aktu notarialnego potwierdzającego prawo własności,
- numeru księgi wieczystej,
- numeru gospodarstwa rolnego.
Jak widzisz, pozabankowa pożyczka pod zastaw ziemi uprawnej w Smartvest nie jest obwarowana progiem zdolności kredytowej i nienaganną historią w BIK.
Zgoda na wycenę nieruchomości i ustalenie wskaźnika LTV
Ostatnim etapem pozostaje operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Na jej podstawie ustala się maksymalną kwotę pożyczki wynikającą z LTV. Im wyższa wartość procentowa Loan To Value, tym więcej środków pożyczkobiorca może otrzymać z tytułu nowego zobowiązania.
Interesuje Cię pożyczka pod zastaw ziemi rolnej? Zapoznaj się z ofertą prywatnego funduszu pożyczkowego Smartvest. Wejdź na stronę www.smartvest.pl i wybierz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.