Na co zwracać uwagę podczas zakupu kompresora?

0

Kompresor to bardzo przydatne urządzenie, i to nie tylko w warsztacie, ale również w domu. Pojawia się jednak kwestia wyboru właściwego modelu, bo nie ma sensu przepłacać za super wydajną maszynę, jeśli i tak nie wykorzysta się jej możliwości. Jakie kryteria będą tutaj istotne?

Do czego ma służyć kompresor?

Domowa sprężarka, sporadycznie używana do prostych prac, nie musi być bardzo wydajna i nie potrzebuje dużego zbiornika. Do bardziej wymagających zadań potrzebny będzie kompresor o lepszych parametrach, ale i tutaj nie warto inwestować w sprzęt bardzo drogi – sprężarka musi być po prostu dostosowana do potrzeb danego warsztatu bądź hali produkcyjnej. Trzeba też sprawdzić dane dotyczące zasilania – mniejsze kompresory zwykle pracują pod napięciem 230 V, ale urządzenia o większej mocy mogą wymagać specjalnych rozwiązań.

Jeśli kompresor służy na przykład do zasilania urządzeń pneumatycznych, wystarczy sprawdzić, jakie ciśnienie jest wtedy potrzebne i wybrać model w niewielkim zapasem. Do lakierowania, piaskowania czy szlifowania potrzebna będzie sprężarka z odpowiednio dużym zbiornikiem, co najmniej stulitrowym. W dużych zakładach przemysłowych przydatna będzie sprężarka o bardzo wysokiej wydajności, ze zbiornikiem o pojemności ponad tysiąca litrów. Jest jeszcze wybór między modelem olejowym a bezolejowym – jeśli sprężone powietrze musi być idealnie czyste, wybór musi paść na kompresor bezolejowy.

Tłokowy czy śrubowy?

Sprężarki tłokowe są tańsze, dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup właśnie ze względów ekonomicznych, bez sprawdzenia, czy taki model okaże się wystarczający. Poważnym minusem kompresora tłokowego jest to, że nie może on pracować w sposób ciągły, a jeśli jest nadmiernie eksploatowany, to szybko traci swoją pierwotną wydajność. Do tego sprężarki tłokowe są bardzo głośne.

Za sprężarkę śrubową trzeba na starcie zapłacić więcej, jest to jednak zakup, który szybko się zwraca. Maszyny dostępne między innymi na aerzen.com mają nawet kilkukrotnie dłuższą żywotność, pracują ciszej i są energooszczędne. Sprężarka tłokowa sprawdza się głównie na użytek domowy, jeśli jednak wymagana jest większa moc oraz wydajność, warto zdecydować się na model śrubowy.

Poprzedni artykułJak montowane są gruntowe pompy ciepła?
Następny artykułChmura punktów i jej zastosowanie przy skanowaniu nieruchomości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj