Czy po kursie na koparkę można pracować jako operator koparko-ładowarki?

0
kurs na koparki

Operator maszyn budowlanych to obecnie jeden z bardziej pożądanych pracowników. Praca w przedsiębiorstwach budowlanych i drogowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga wielu godzin praktycznych ćwiczeń. Do obsługi koparki oraz koparko-ładowarki niezbędne są również specjalne uprawnienia potwierdzone zdanym egzaminem. Jaki kurs trzeba odbyć, aby z łatwością znaleźć pracę jako operator koparko-ładowarki?

Koparka a koparko-ładowarka

Koparka i koparko-ładowarka to maszyny budowlane, które znajdują zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Nazwa sprzętu wskazuje na kilka różnic związanych z funkcjonalnością tych urządzeń. Czym dokładnie różni się koparka od koparko-ładowarki?

Koparka wykorzystywana jest przy robotach ziemnych w celu wykonywania wykopów i oddzielania urobku od pozostałej części gruntu. Urządzenie wyposażono w wysięgnik i końcówkę przeznaczoną do konkretnego typu prac. Na końcu zazwyczaj znajduje się łyżka, ale jej miejsce może zająć również młot wyburzeniowy, chwytak czy świder.

W przeciwieństwie do koparki, koparko-ładowarkę cechuje większa funkcjonalność – maszyna poza zamontowanym wysięgnikiem ma drugi układ roboczy w postaci łyżki do transportu i załadunku materiałów budowlanych (lub inny osprzęt z napędem, np. widły paletowe, młot, frezarkę do pni lub korzeni, lemiesz do śniegu). Dzięki wielozadaniowości maszyny operator, który zdobędzie uprawnienia do obsługi koparko-ładowarki jest w stanie wykonać wiele więcej zleconych prac.

Jakie uprawnienia na koparko-ładowarkę?

Kurs na koparki nie daje uprawnień do pracy z koparko-ładowarkami. Dla przyszłych operatorów tej maszyny przewidziano oddzielne szkolenie, a umiejętności potwierdza egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają obsługę koparko-ładowarki, a także wszystkich koparek jednonaczyniowych do 4 ton masy całkowitej oraz ładowarek jednonaczyniowych do 8 ton masy całkowitej.

Dzięki świadectwu operatora koparko-ładowarki pracownik może podjąć się wykonania prac na maszynie o dowolnej wielkości i pojemności łyżki z zamontowanym osprzętem różnego rodzaju. Takie kwalifikacje zwiększają szanse na zatrudnienie w wielu sektorach branży budowlanej i przemysłu.

koparko-ładowarka

Jak wygląda kurs na operatora koparko-ładowarki?

Kandydat na operatora koparko-ładowarki powinien mieć co najmniej 18 lat i wykształcenie podstawowe. Przed rozpoczęciem kursu należy również przedstawić orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do obsługi maszyn budowlanych.

Szkolenie na operatora-koparko ładowarki przygotowuje w pełni do pełnoprawnej pracy na tym stanowisku. Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Na początku przyszli operatorzy poznają niezbędne zagadnienia z zakresu BHP, technicznej dokumentacji i eksploatacji koparko-ładowarek. Podczas szkoleń poruszane są podstawy elektrotechniki i hydrauliki, a następnie odbywają się zajęcia praktyczne. Dzięki samodzielnemu operowaniu maszyną na kursie każdy uczestnik zdobywa niezbędne umiejętności oraz wiedzę z dziedziny charakterystyki maszyn, zadań operatora i przyszłych wyzwań, które czekają na niego w pracy. Zrobienie kursu zazwyczaj trwa około 70 godzin.

Gdzie zrobić kurs na operatora koparko-ładowarki?

Kurs na operatora koparko-ładowarki najlepiej zrobić w ośrodku szkoleniowym, który korzysta z programu opracowanego przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. We Wrocławiu zdobycie kwalifikacji zgodnie z wymogami do wykonywania zawodu umożliwia Akademia Operatora. Instruktorzy to doświadczeni specjaliści z zakresu obsługi maszyn budowlanych, którzy doskonale znają specyfikę zawodu operatora koparko-ładowarki i przekazują wiedzę w przystępny i profesjonalny sposób.

akademia operatora

Przy wyborze szkolenia warto zwrócić uwagę także na tryb i godziny prowadzenia zajęć oraz rodzaj maszyn udostępnianych w czasie trwania kursu. W Akademii Operatora kursanci mają okazję zdobywać umiejętności na koparko-ładowarce JCB 3CX, która często znajduje zastosowanie na placach budowy przyszłych operatorów.

Poprzedni artykułPoznaj 5 zalet farb termoizolacyjnych
Następny artykuł5 powodów, dla których warto zatrudnić firmę remontową

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj