Sprężarka tłokowa służy do sprężania powietrza, ale żeby móc wykonywać prace należycie i przy wysokiej jakości świadczonych usług, konieczne jest jego filtrowanie. Właśnie dzięki filtrom powietrze o wysokim ciśnieniu jest wolne od różnego rodzaju zanieczyszczeń. Sprawdź, jak działają filtry do sprężarek i jak dobrać je właściwie, uwzględniając model kompresora.
Sprężarka tłokowa i sprężarka śrubowa — zakup odpowiednich filtrów
Sam zakup dobrej jakości sprężarki to jeszcze nie wszystko. Chociaż renomowani producenci oferują szeroki asortyment tego rodzaju urządzeń, to bardzo rzadko do zestawu dołączony jest filtr. Konieczna jest więc inwestycja w zakup tego komponentu.
Co brać pod uwagę przy wyborze dobrego filtra do sprężarki? Uwzględnij przede wszystkim:
- parametry techniczne, jakimi charakteryzuje się sprężarka tłokowa czy sprężarka śrubowa,
- rodzaj wykonywanych zadań z zastosowaniem sprężarki,
- charakter działalności zakładu czy warsztatu oraz warunki, jakie panują w pomieszczeniach,
- wymagania dotyczące sprężonego powietrza, jakie jest generowane dzięki sprężarce.
Pamiętaj, że jakość sprężonego powietrza musi być optymalna, aby praca ze sprężarką była wydajna i efektywna, a Twój zakład nie generował strat. Co więcej, filtry do kompresora są niezbędne, aby odpowiednio eksploatować urządzenie bez ryzyka usterki czy awarii. Wiąże się to również z koniecznością przeprowadzania regularnych kontroli i serwisu sprężarki.
Jak wybrać filtr do sprężarki?
W zależności od zamierzonej czystości sprężonego powietrza, przy wyborze filtrów do sprężarki należy brać pod uwagę:
- wielkość przyłącza (gwintu),
- rodzaj spustu (automatyczny lub ręczny),
- zakres i precyzja filtracji,
- wskaźnik ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami,
- dodatkowe zabezpieczenia systemu filtracji, na przykład w branży chemicznej, medycznej czy spożywczej, w których sprężone powietrze musi być wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Rodzaje filtrów do sprężarek
Warto wiedzieć, że sprężarki śrubowe i tłokowe wymagają nie tylko filtrów powietrza, ale również filtrów oleju. Dla zapewnienia najlepszej jakości sprężonego powietrza stosuje się również tzw. separatory oleju, które minimalizują ryzyko przedostawania się cząsteczek do generowanego powietrza o dużym ciśnieniu.
Rozróżniając filtry powietrza, do tych najczęściej stosowanych zaliczają się:
- filtry węglowe, które eliminują ze sprężonego powietrza i gazów zapach oraz smak,
- filtry patronowe z włókniny celulozowej lub poliestrowej.
Jak często wymieniać filtr w sprężarce?
Aby zapewnić doskonałą jakość sprężonego powietrza i niezawodną pracę kompresora bez ryzyka jego awarii, zaleca się regularną wymianę filtrów powietrza. Eksperci potwierdzają, że bez względu na rodzaj kompresora, filtr trzeba wymienić maksymalnie po 2,5 tysiącach godzin pracy takiego sprzętu.
FAQ:
Czy filtry do sprężarek tłokowych i śrubowych są niezbędne?
Tak. Osoby, które zdecydują się na zakup sprężarki bez względu na jej model, muszą zainwestować jeszcze w odpowiedni filtr powietrza. Dzięki niemu nie tylko udaje się wydłużyć żywotność urządzenia, ale wpływa się również na jakość sprężonego powietrza.
Co brać pod uwagę, wybierając filtr do sprężarki tłokowej i śrubowej?
Przy wyborze filtra powietrza do sprężarek tłokowych i śrubowych pod uwagę trzeba wziąć model urządzenia, ale również zamierzoną jakość generowanego z dużym ciśnieniem powietrza oraz warunki pracy w danym zakładzie. Jeśli sprężone powietrze ma być całkowicie pozbawione zanieczyszczeń, zaleca się sprężarki z dodatkowym systemem zabezpieczającym.
Jakie rodzaje filtrów do sprężarek tłokowych i śrubowych są najlepsze?
Wybór filtra powietrza do sprężarki zawsze powinien być indywidualny. Eksperci przyznają, że jednymi z najlepszych są filtry węglowe, a te najpopularniejsze to filtry patronowe. Bez względu na wybór filtra powietrza, zawsze pamiętaj o jego regularnej wymianie, mniej więcej po 2,5 tysiącach godzin pracy sprzętu.