Systemy rynnowe są bardzo ważnym elementem każdego budynku. Większość z nas uważa je jednak za zwyczajny dodatek, co sprawia, że rzadko kiedy zwracamy uwagę na ich jakość. A to właśnie dzięki nim każde pokrycie dachowe jest bezpieczne i funkcjonalne. Warto więc uświadomić sobie, jakie funkcje pełni system orynnowania każdego budynku, aby woda deszczowa nie wyrządziła większych szkód w jego elewacji oraz wokół niego, a także, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas montażu całego systemu rynnowego.
Funkcje systemu rynnowego
Każda inwestycja budowlana powinna posiadać wysokiej jakości system rynnowy. Na rynku wyróżniamy dwa typy orynnowania, jakimi są: rynny tradycyjny oraz ukryte, inaczej nazywane podtynkowymi. Warto jednak zapoznać się z ważnymi funkcjami, jakie pełni orynnowanie.
Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-75
Rynny jak wiadomo pełnią przede wszystkim funkcję ochronną powstałego budynku przed działaniem czynników atmosferycznych. Ich głównym zadaniem jest oczywiście zabezpieczenie całej elewacji przed opadami deszczu, który spływając po dachu, może powodować zacieki na ścianach budynku. Takie zacieki po dłuższym czasie mogą powodować występowanie wilgoci, czy grzyba, co spowodować może przedostanie się ich do pomieszczeń wewnątrz. Następną funkcją, jaką pełnią systemy rynnowe jest odprowadzanie wody z połaci dachu oraz zapobieganie gromadzeniu się jej w trudno dostępnych zakamarkach. Jest to szczególnie ważne przy dachach o płaskiej powierzchni, gdzie zgromadzona woda może spowodować przecieki oraz szybsze niszczenie się pokrycia dachowego. Zgromadzona woda z deszczówki może poprowadzona zostać do specjalnych zbiorników, dzięki czemu wykorzystana może zostać ponownie do podlewania ogrodu lub innych czynności w gospodarstwie domowym.
Odpowiednie parametry systemu rynnowego
Wybierając rynny i rury spustowe, najważniejsze jest, aby wybrać ich odpowiedni wymiar. Kupując niewłaściwe parametry, możemy utracić ich efektywność. Dlatego też warto w pierwszej kolejności zapoznać się z tym aspektem. Rozmiar wybieramy za pomocą EPD, czyli efektywna powierzchnia duchu. Im jest ona większa, tym średnica wszystkich elementów systemu rynnowego powinna być większa. Warto więc skorzystać z następujących wymiarów dachu oraz średnicy rynny:
- Poniżej 50 m2 – 100 mm
- 50 – 100 m2 – 125 mam
- Powyżej 100 m2 – 150-190 mm
Kierując się tymi parametrami, możemy mieć funkcjonalny system rynnowy. Wszystkie te wskazówki dotyczące każdego kształtu rynny.
Na co zwrócić uwagę podczas montażu systemu rynnowego?
System rynnowy, aby mógł spełniać swoje funkcje, musi być dostosowany do nachylenia oraz powierzchni dachu budynku. Osadzając rynny spustowe przy dachu o dużej powierzchni zbyt rzadko, można spowodować przelewanie się wody z rynny. Bardzo ważne również jest, aby używać sprzętu, który dostosowany jest do materiału, z którego system rynnowy został wykonany. Bardzo często podczas cięcia rynien ocynkowanych, używa się szlifierki kątowej, która może spowodować uszkodzenie warstwy ochronnej, co sprawi, że cały element orynnowania zacznie pokrywać się rdzą. Warto więc przed przystąpieniem do montowania systemu rynnowego, zapoznać się ogólnymi zasadami producenta danego materiału.