Jakie zasuwy wybrać do bram garażowych?

0

Istotnym i być może najważniejszym elementem każdej bramy garażowej jest tzw. zasuwa. Ten prosty, mechaniczny element zabezpiecza skrzydło przed przypadkowym otwarciem, a także chroni zabezpieczony w garażu pojazd przed kradzieżą. Dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych odmian zasuw. Z której z nich warto skorzystać w kontekście garażu?

Sposób mocowania – podstawowe wskazówki

1. Zasuwy proste na kłódkę

Najprostsza zasuwa to ta, która składa się z ucha, rygla, a także ze specjalnych otworów pod kłódkę. Model ten jest praktycznie bezawaryjny, aczkolwiek jego wadą jest skądinąd czasochłonne otwieranie kłódki. Wybierając taki model, trzeba zwrócić uwagę również i na to, że jego stopień ochrony ogranicza się do wytrzymałości samej kłódki. Tego typu zamknięcia sprawdzą się m.in. na dobrze strzeżonej posesji, ale nie będą stanowić pełnej ochrony w przypadku garaży znajdujących się poza domem.

2. Zasuwy z zamkiem

Alternatywą dla takich skądinąd bardzo prostych rygli, są zasuwy do bram garażowych ze specjalnym zamkiem. Stanowią one integralną całość, dzięki czemu zniszczenie tak skonstruowanego zabezpieczenia jest dużo trudniejsze. Nadal jednak jest to prosty, mechaniczny układ, który dla doświadczonego włamywacza nie będzie stanowił większego problemu.

3. Zasuwy ze sprężyną

Posiadacz bramy garażowej może skorzystać ze znacznie bardziej pomysłowych rozwiązań. Jednym z nich jest specjalna zasuwa do bramy garażowej z wbudowaną sprężyną. Może i nie jest to najbardziej zaawansowany sposób zabezpieczenia bramy, ale – ze względu na wspomnianą sprężynę – rygiel jest odpowiednio dociśnięty do systemu mocującego. Gwarantuje to większą stabilizację zamknięcia i utrudnia jego przypadkowe otwarcie.

4. Zasuwy zautomatyzowane

Zasuwy do bram garażowych mogą być też częścią znacznie bardziej zaawansowanego systemu, w którym główną rolę będzie odgrywał specjalny, elektroniczny czujnik połączony z elektromagnesem. Zasada działania takiego układu jest bardzo prosta, gdyż polega ona na przesuwaniu i blokowaniu rygla za pomocą okresowo włączanego elektromagnesu lub silnika elektrycznego. Element ten jest uaktywniany poprzez sygnał radiowy z pilota i – w razie potrzeby – zapewnia możliwość otwarcia ręcznego w przypadku zaniku zasilania.

Właściwości zasuw – co warto wiedzieć o ich konstrukcji?

Najczęściej spotykaną odmianą zasuw są modele zabezpieczane na kłódkę, a także zintegrowane z zamkiem. Skuteczność tych modeli jest uzależniona od ich parametrów wytrzymałościowych. Tak zwane zasuwy ciężkie wyprodukowane są ze specjalnych odmian stali, które gwarantują maksymalną wytrzymałość.

  • Zasuwa jest pokryta specjalną warstwą antykorozyjną. Często jest nią cynk, który – przy odpowiedniej grubości – zapewnia maksymalną ochronę na długie lata.
  • Niektóre zasuwy są zabezpieczane przed korozją za pomocą podwójnej warstwy ochronnej. Technologia Duplex – bo o niej mowa – polega na pokryciu warstwy cynku dodatkową warstwą farby.
  • Warto postawić na zasuwy malowane proszkowo. Technologia ta pozwala na uzyskanie jednolitej warstwy ochronnej, która skutecznie zabezpiecza strukturę zasuwy przed następstwami mechanicznego uszkodzenia warstwy cynku.
  • Dobrej jakości zasuwy powinny być wykonane z wytrzymałej stali zimnowalcowanej, która pokryta jest warstwą Zn o wadze około 275 g na metr kwadratowy. Ważne, aby grubość wspomnianej warstwy nie była mniejsza niż 20 μm.

Uwaga! Zasuwy do bram garażowych wymagają zastosowania okresowych czynności konserwacyjnych, dzięki którym zużycie warstwy chroniącej przed korozją będzie zdecydowanie niższe.

Zasuwy ryglowane do bram segmentowych

Osobną kategorię zasuw stanowią specjalne rygle do bram segmentowych. Nie są one zabezpieczane za pomocą kłódki lub zamka, lecz jedynie za pomocą prostego mechanizmu blokującego. Układ ten składa się z rygla, którego posuw często oscyluje w granicach 50 – 70 mm, a także ze specjalnego uchwytu i blokującej zasuwkę zapadki. Zasada działania takiego mechanizmu jest bardzo prosta: otwarcie zasuwy odbywa się poprzez podniesienie uchwytu i przesunięciu go w odpowiednim kierunku. W tym wariancie zapadka (wraz z odpowiednio długim ryglem) jest istotnym zabezpieczeniem dla bramy garażowej.

Zasuwy oryginalne – skuteczna forma zabezpieczenia pojazdu

Najskuteczniejsze zasuwy do bram garażowych to modele, które są zintegrowane z garażem jeszcze przez jego producenta. Dzięki temu mechanizm zamykający bramę jest schowany od wewnątrz i może być otwierany jedynie za pomocą dołączonego klucza. Stopień zaawansowania całego układu zależy od sposobu otwierania bramy. W przypadku konstrukcji segmentowych jest on dość prosty, gdyż w pewnym sensie przypomina zamek do drzwi.

Z kolei w bramach uchylanych czołowo użytkownik będzie miał do czynienia ze znacznie bardziej rozbudowanym systemem. Rolę zasuwy będzie tu spełniał mechanizm, który – na skutek obrotu klucza – zabezpiecza bramę za pomocą podwójnego, obustronnego rygla. Niestety taki skądinąd pomysłowy i skuteczny mechanizm ma kilka wad. Pierwszą z nich jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, gdyż problem z dociśnięciem rygla automatycznie utrudnia zamknięcie całego systemu. Kolejną wadą jest stopień zaawansowania całej tej instalacji, która – dzięki dużej liczbie elementów mechanicznych – wymaga bardzo troskliwej konserwacji.

Podsumowanie

Jakie zasuwy do bram garażowych warto wybrać? Otóż przede wszystkim takie, które sprawdzą się w kontekście określonych warunków miejscowych. Dobrze zabezpieczona i monitorowana brama nie wymaga instalacji skomplikowanego systemu zabezpieczającego. Niestety, nie można tego powiedzieć o garażach znajdujących się w trudnym terenie i z dala od dobrze chronionej i ogrodzonej posesji.

Poprzedni artykułIle kosztuje montaż klimatyzacji w biurze?
Następny artykułJak wybrać mieszkanie dla rodziny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj