Kiedy warto zdecydować się na stół warsztatowy z nadbudową?

0

Stół warsztatowy to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu i garażu, w którym liczy się możliwość szybkiej realizacji poszczególnych prac. Są to meble, których nadrzędnym celem jest poprawa ergonomii pracy i możliwość zorganizowania miejsca do przechowywania poszczególnych urządzeń, maszyn i akcesoriów. Stół warsztatowy z nadbudową to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w kręgu majsterkowiczów.

Stoły warsztatowe z nadbudową i bez – ogólna charakterystyka

Warto zacząć od tego, czym jest stół warsztatowy, jak wpływa na organizację miejsca pracy i dlaczego stanowi jeden z najważniejszych mebli w domowych pracowniach i firmowych zakładach. Stoły warsztatowe przypominają z wyglądu standardowe biurko, z tą jednak uwagą, że stanowią jego znacznie wytrzymalszą, mocniejszą i stabilniejszą alternatywę. W większości przypadków mebel wykonany z wysokogatunkowej stali o grubości nawet 2 mm potrafi wytrzymać obciążenie do 1000 kg! To jednak zasługa nie tylko blachy, lecz także stabilnej konstrukcji. Przemyślana w najdrobniejszych szczegółach budowa obejmuje również zgrzewane i spawane, gięte płaskowniki, dzięki którym mebel charakteryzuje się wzorową wytrzymałością.

Stół warsztatowy – do czego służy?

Wymogi rynku stawiają przed producentem mebli warsztatowych różne wymagania. Przede wszystkim w kwestii ich budowy. Z tego względu w ofercie najlepszych producentów tego rodzaju produktów znajdziemy:

  • stoły warsztatowe z nadbudową,
  • standardowe,
  • z regulacją z wysokości,
  • z wyodrębnionymi szafkami i szufladami.

Każdy z powyższych wariantów ma pewną przewagę nad innymi. W większości przypadków można je jednak stosować zamiennie.

  • Stoły standardowe – są przeznaczone do każdego rodzaju prac. Można je wykorzystać w zasadzie w każdej firmie zajmującej się profesjonalnym montażem czy obróbką części mechanicznych lub w montażowniach. Solidne, mocne i trwałe wytrzymają ogromne obciążenia przez wiele lat intensywnej eksploatacji.
  • Stoły z regulacją wysokości – jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na regulację wysokości blatu. W rezultacie mogą przy nich pracować operatorzy różnego wzrostu i wygodnie obrabiać elementy wymagające niższego lub wyższego położenia podzespołu poddawanego obróbce.
  • Stoły z szafkami i szufladami – to bardzo popularne meble warsztatowe, w przypadku których na pierwszym miejscu stawia się zwiększenie komfortu pracownika. W szafkach oraz szufladach można przechowywać w zasadzie wszystko, od niewielkich akcesoriów, bitów i kluczy, aż po duże i masywne narzędzia. Tak duża liczba zastosowań to zasługa mocnych półek, zdolnych do utrzymania 60 kg obciążenia, oraz szuflad, które z kolei bez uszczerbku na ich prowadnicach mogą przechowywać do 40 kg.
  • Stoły warsztatowe z nadbudową – bez nich stworzenie komfortowego i bezpiecznego miejsca pracy w wielu branżach nie byłoby możliwe. Są uniwersalne, mocne i trwałe, lecz także bardzo wygodne. Warto dowiedzieć się na temat tego wariantu znacznie więcej.

Stoły warsztatowe z nadstawką – czy warto je kupić?

Stół warsztatowy z nadstawką różni się od pozostałych wariantów nadbudową, czyli przymocowaną na stałe tablicą perforowaną na tylnej części mebla. To główny element odpowiadający za jego użyteczność. Nadstawka jest nitowana do ramy, dzięki czemu w rezultacie tworzy z nią spójną, sztywną i monolityczną całość i zapewnia wiele istotnych zalet.

Nadbudowa powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów, gdyż z całą pewnością będzie służyła do dość trudnych i wymagających prac. Producenci, którym zależy na użyteczności swoich urządzeń oraz ich parametrach, stawiają na kształtowniki giętkie oraz blachy o grubości nie mniejszej niż 2 mm.

Najważniejsze są jednak otwory konstrukcyjne, gdyż cała nadbudowa wykonana jest z nawiercanej blachy. Otwory nie są umieszczone na meblu ze względów stylistycznych. Służą do montażu różnych elementów oświetlenia, wieszania szafek, urządzeń, narzędzi, pojemników oraz całych listew.

Stoły warsztatowe z nadbudową – dodatki uzupełniające

Stół warsztatowy wyposażony w nadbudowę (nadstawkę) to jedynie podstawa – tak naprawdę największą zaletą tego mebla jest możliwość jego dalszej rozbudowy i dopasowania go do swoich potrzeb i wymagań.

Można w otworach zamontować między innymi:

  • półki,
  • zawieszki do kluczy,
  • zawieszki-haczyki,
  • zawieszki na młotek,
  • uchwyty na napoje,
  • rynny na wiertła,
  • zawieszki na szczypce i pilniki,
  • i wiele innych.

Wszystkie te akcesoria znacznie poprawiają komfort pracy, gdyż dzięki nim każdy może z łatwością spersonalizować swój stół, a właściwie nadbudówkę i tym samym dopasować konstrukcję do indywidualnych oczekiwań. Jedne firmy wymagają dostępu do niewielkich akcesoriów, np. wkrętów czy precyzyjnych wierteł, a inne do dużych młotków, pilników oraz innych narzędzi niezbędnych w ciężkich pracach.

Stół warsztatowy z nadbudową – najważniejsze zalety

Stoły warsztatowe z nadbudową mają szereg zalet istotnych z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy oraz prywatnego majsterkowicza. Wszystkie mają ogromne znaczenie i żadnej nie warto pominąć podczas dokonywania wyboru.

  • Wysoki komfort użytkowania – stoły warsztatowe z nadstawką są bardzo pomocne podczas wykonywania każdego rodzaju prac – od montażu, aż na obróbce mechanicznej kończąc.
  • Przyspieszenie prac warsztatowych – na tylnej ściance z perforacjami można zawiesić praktycznie wszystko to, co niezbędne do pracy montera, w tym akcesoria, narzędzia i urządzenia. W rezultacie nie trzeba ich szukać po szafkach i w szufladach – wszystkie będą znajdować się mniej więcej na wysokości oczu.
  • Łatwe utrzymanie blatu w czystości – z reguły każdy pracownik odkłada poszczególne urządzenia na swoje miejsce dopiero po zakończeniu prac, a w trakcie kładzie je na stole. To duży błąd – niektóre większe maszyny mogą zajmować nawet połowę blatu. Dzięki nadstawce można je z łatwością odwiesić na miejsce, lecz nie tracić ich z pola widzenia.

Jak się zatem okazuje, stoły warsztatowe z nadbudową nie bez powodu cieszą się na rynku tak dużą popularnością. Wynika ona z ich wytrzymałości, odporności na intensywną i wieloletnią eksploatację oraz dużej, wręcz nieograniczonej niczym użyteczności.

Partnerem artykułu jest strona metalfactor.pl.

Poprzedni artykułSystemy oświetlenia szynowego – dlaczego warto w nie zainwestować?
Następny artykułZadaszenie tarasu – nowoczesne pomysły na daszek tarasowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj