Czy warto kupić optymalizator SolarEdge?

0

Instalatorzy mają do wyboru różne rozwiązania, z wykorzystaniem których mogą wykonać wydajną fotowoltaikę. Izraelska firma SolarEdge dodatkowo zwiększyła liczbę opcji dostępnych na rynku, wprowadzając innowacyjną technologię – optymalizatory mocy. Za pomocą tych urządzeń instalator może skutecznie zminimalizować straty wynikające m.in. z zacienienia oraz zabrudzenia modułów PV. Połączenie optymalizatorów i inwerterów SolarEdge to w wielu przypadkach świetny sposób na zwiększenie zysków płynących z wyposażonych w nie instalacji fotowoltaicznych. Wyjaśniamy, dlaczego warto kupić optymalizatory PV SolarEdge oraz jakie korzyści wynikają z ich zastosowania.

Optymalizator mocy jest urządzeniem będącym łącznikiem między panelami zamontowanymi na dachu a inwerterem znajdującym się w budynku. Jego zadaniem jest zwiększenie produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną. Jak to się odbywa? Optymalizatory wymuszają pracę w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego. Jest to o tyle istotne, że gorsze działanie jednego modułu wpływa na mniej satysfakcjonujące funkcjonowanie całego łańcucha. Optymalizatory SolarEdge są montowane przy każdym panelu i redukują negatywny wpływ niedopasowania prądowo-napięciowego. Gwarantują to, że mniej wydajny panel nie obniży jakości pracy pozostałych modułów w łańcuchu. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń możliwa jest m.in. zabezpieczenie instalacji przed konsekwencjami częściowego zacienienia modułów.

Czy warto zainwestować w optymalizatory SolarEdge?

Instalatorzy decydujący się postawić na inwertery SolarEdge oraz optymalizatory tej marki zapewniają swojej instalacji wydajność i bezpieczeństwo. To doskonały wybór w przypadku systemów PV narażonych na skutki dużego niedopasowania prądowo-napięciowego paneli. Wśród czynników wpływających na wystąpienie tego zjawiska znajdują się m.in.:

  • częściowe zacienienie paneli,
  • miejscowe zanieczyszczenie ogniw (częstym problemem są ptasie odchody),
  • uszkodzenie modułów,
  • niejednorodnie zachodzące procesy starzeniowe w panelach,
  • nierównomierne nagrzewanie się modułów,
  • tolerancja mocy paneli,
  • różnorodne ukierunkowanie modułów.

Optymalizatory SolarEdge – metoda na walkę ze skutkami zacienienia paneli

Najczęstszym powodem sięgnięcia po optymalizatory SolarEdge jest częściowe zacienienie paneli fotowoltaicznych występujące wskutek zasłonięcia ich przez drzewa czy budynki. Wykorzystując optymalizatory, zapewniasz niezależność panelom wchodzącym w skład tworzonej przez siebie instalacji. Dzięki temu spadek wydajności jednego z nich nie ma negatywnego wpływu na działanie pozostałych.

Efektywny system bezpieczeństwa

Możliwość uniknięcia strat w procesie wytwarzania energii to jedna z najważniejszych zalet stosowania optymalizatorów SolarEdge. Nie jest to jednak jedyna korzyść płynąca z wykorzystania tych urządzeń. Ważnym plusem optymalizatorów z perspektywy instalatora jest to, że zwiększają one bezpieczeństwo instalacji. Jeżeli wystąpi:

  • pożar,
  • wyłączenie sieci,
  • wyłączenie falownika,

to napięcie obwodu zostanie automatycznie zredukowane do bezpiecznego poziomu. Dzięki temu monterzy oraz służby ratunkowe nie będą narażeni na porażenie prądem podczas akcji interwencyjnej.

Możliwość weryfikacji działania każdego panelu

Optymalizatory mocy SolarEdge umożliwiają bieżące monitorowanie pracy pojedynczego modułu. Pozwala to m.in. na identyfikację panelu, który z jakichś powodów nie pracuje z odpowiednią wydajnością. Bardzo istotną zaletą optymalizatorów izraelskiej marki jest również ich elastyczność. Instalatorzy mogą je wykorzystać do tworzenia instalacji opartych na modułach o różnej mocy. Sprawdzają się również w przypadku systemów PV, w których łańcuchy paneli nie mają równej długości lub zamontowane są w odmiennych kierunkach, pod różnymi kątami. Oznacza to, że doświadczony instalator może optymalnie wykorzystać nawet dach o niedużej powierzchni.

Trwałość i komfort montażu

Dodatkowymi aspektami zachęcającymi do zakupu optymalizatorów PV SolarEdge jest długa, 25-letnia gwarancja oraz wygodny i prosty montaż tych urządzeń. Należy jednak zaznaczyć, że współpracują one wyłącznie z inwerterami tej samej marki, a także, że każdy panel funkcjonujący w instalacji opartej na falowniku SolarEdge musi być podpięty pod optymalizator.

Podsumowanie

Inwertery i optymalizatory mocy SolarEdge to innowacyjne rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa grupa instalatorów. Dzięki nim możliwe jest stworzenie wydajnej instalacji, która znakomicie funkcjonuje nawet w warunkach częściowego zacienienia. Na stronie naszej hurtowni fotowoltaicznej sklepsoltech.pl oferujemy specjalne rabaty dla instalatorów na falowniki i optymalizatory SolarEdge, dzięki czemu zaopatrzysz się u nas w wysokiej jakości produkt w atrakcyjnej cenie. Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, jaki model optymalizatora lub inwertera wybrać, to nasi doświadczeni specjaliści z chęcią pomogą Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję. Zapraszamy do kontaktu.

Poprzedni artykułAutomatyczna brama przesuwna czy skrzydłowa? Sprawdź, które rozwiązanie jest praktyczniejsze
Następny artykułOczekujesz wypoczynku? Postaw na drewniane konstrukcje altan i domków letniskowych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj