Jak wybrać odpowiednią butlę gazową?

0

Butle z gazem płynnym mają wiele różnego rodzaju zastosowań jako źródło energii. Można nimi ogrzewać pomieszczenia mieszkalne, domki letniskowe, gotować na nich lub także zasilać nimi grille gazowe. Butle z gazem płynnym są przy tym czystym i ekonomicznym źródłem energii. Najczęściej w gospodarstwach domowych wykorzystywane są małe butle na gaz. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Pojemność butli

W domach, na przykład do zasilania kuchenki gazowej lub grilla gazowego na podwórku, wykorzystuje się butle gazowe o niewielkiej pojemności np. 8, 10 czy 11 kg. Warto wiedzieć, że jeśli producent deklaruje, że oferowana przez niego butla ma 11 kg pojemności, właśnie tyle gazu propan lub propan-butan powinno się w niej znajdować. Dostawca powinien dawać gwarancję, że klient rzeczywiście kupuje tyle gazu, ile zadeklarowane jest na butli.

Warto zwrócić uwagę na małe butle gazowe od AmeriGas – butle NANO, które mieszczą 8 kg propanu. Kompaktowe rozmiary butli – jej wysokość to zaledwie 507 mm, powodują, że łatwo można ją schować np. w szafce kuchennej. Butla NANO jest o blisko 40 proc. lżejsza od typowej butli stalowej, a pusta waży tylko 6,6 kg.

Tryb podłączania butli z gazem

Mała butla z gazem może być podłączana do np. kuchenki na szereg sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie wygodnego w użyciu dla klienta specjalnego reduktora Klik-On, czyli tzw. szybkozłączki. Bez użycia narzędzi można wówczas podłączyć butlę do pożądanego przez korzystającego urządzenia.
Propan czy propan-butan?

Butla z gazem może zawierać gaz propan lub mieszaninę propanu i butanu. Zaletą małych butli wypełnionych propanem jest to, że można korzystać z nich również na zewnątrz, nawet przy niskich temperaturach. Propan ma wyższą temperaturę spalania niż mieszanina propanu i butanu, co pozwala szybciej podgrzać posiłek. Propan-butan może mieć różną temperaturę wrzenia, w zależności od proporcji składników produktu: od -45 stopni przy propanie do -0,5 stopnia przy butanie. Ważne jest, żeby butla miała legalizację, ponieważ wówczas mamy pewność, że można ją bezpiecznie użytkować w założonym okresie.

Poprzedni artykułNa co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kabiny prysznicowej?
Następny artykułKiedy budowa domu w technologii szkieletowej jest opłacalna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj