Wiata na rowery przy domu – czy warto?

0
wiaty rowerowe

Przechowywanie rowerów w przydomowym garażu bardzo często bywa problematyczne. Ograniczona ilość miejsca oraz przestrzeń, jaką zajmują jednoślady, znacząco zmniejszają obszar użytkowy garażu. Problem narasta, jeśli mamy zamiar przechowywać większą liczbę rowerów – 3, 4, a nawet więcej. Wówczas warto zastanowić się nad ciekawym rozwiązaniem, jakim są estetyczne wiaty rowerowe. Mogą być one zainstalowane bezpośrednio na posesji, dzięki czemu staną się nie tylko praktycznym narzędziem, ale także ciekawym elementem architektonicznym. Kiedy warto w nie zainwestować?

Gdzie stosuje się wiatry rowerowe?

Wiaty rowerowe możemy kojarzyć przede wszystkim z przestrzeniami publicznymi, takimi jak parkingi galerii handlowych czy centrów przesiadkowych. Obiekty są stawiane także przed stadionami sportowymi, parkami rekreacyjnymi i sklepami wielkopowierzchniowymi. Stanowią bardzo znany element przestrzeni, który spełnia ważną rolę – dzięki nim mieszkańcy mogą bezpiecznie pozostawić swój jednoślad bez obawy o nagłe pogorszenie warunków atmosferycznych. Wiatry rowerowe mogą być stosowane także w mniejszej skali, tzn. w przypadku domów jednorodzinnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń garażowa staje się bardziej dostępna, a rowery stoją w łatwo dostępnym miejscu dla domowników. Konstrukcja zapewnia optymalną ochronę przed deszczem, słońcem i śniegiem. Stojaki wchodzące w skład wiaty pozwalają na przypięcie wielu rowerów – w zależności od wariantu instalacji. Co istotne, jest to rozwiązanie, które może wpisać się w estetykę posesji. Wiaty na rowery często można dostosować do stylu swojego domu.

Prywatna wiata rowerowa – czy warto ją zakupić?

Gotowa konstrukcja to duża wygoda, która niweluje konieczność samodzielnego tworzenia konstrukcji zabezpieczającej. Producent wiat wybiera optymalne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu obiekt jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Samodzielne stawianie konstrukcji nie daje tej gwarancji, choćby ze względu na brak możliwości sprawdzenia wszystkich parametrów wytrzymałościowych. Przydomowa wiata rowerowa to znakomita inwestycja dla osób, które mają problem z ustawieniem wielu rowerów w garażu, składziku lub przestrzeni domowej. To także świetny sposób na wygospodarowanie miejsca dla zapalonych miłośników kolarstwa. Wiata sprawdzi się również tam, gdzie obok posesji funkcjonuje również punkt usługowy, sklep lub inne przedsiębiorstwo. Pozwoli to klientom na bezpieczne pozostawienie swojego jednośladu na czas dokonywania zakupów lub załatwiania innych spraw.

Co przemawia za tym, że wiaty rowerowe są warte zakupu?

  • Sprawdzona, wytrzymała konstrukcja wykonana z solidnych materiałów;
  • możliwość dostosowania długości wedle własnych potrzeb;
  • trwała konstrukcja stalowa, pomalowana proszkowo lub ocynkowana;
  • dach wykonany z poliwęglanów, szkła lub blachy;
  • możliwość personalizacji wiaty (np. uzupełnienie listwami drewnianymi) zgodnie z życzeniem zamawiającego.

Jak wygląda nowoczesna wiata rowerowa?

To przede wszystkim mocna konstrukcja stalowa, która posiada ocynkowanie lub malowanie proszkowe – co zwiększa odporność na korozję oraz podnosi walory estetyczne, w tym także pozwala na zindywidualizowanie jej wyglądu. Wiata ma również dach, który jest w stanie wytrzymać duże obciążenia opadowe. Nie trzeba zatem jej demontować na czas śnieżnej zimy. Niewielkie wiaty rowerowe mogą być stawiane na posesji bez uzyskiwania urzędowego pozwolenia, o ile zajmowana przez nie powierzchnia mieści się w widełkach nakreślonych przez obowiązujące przepisy. W razie wątpliwości warto wysłać zapytanie, czy dany producent wiat wytwarza obiekty niewymagające pozwolenia budowlanego.

Poprzedni artykułPrzyszłość energii słonecznej- technologiczne innowacje i zrównoważona produkcja
Następny artykułProjektowanie ogrodów- jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj