Automatyczna brama przesuwna czy skrzydłowa? Sprawdź, które rozwiązanie jest praktyczniejsze

0

„Brama przesuwna, czy brama skrzydłowa?” To bardzo ważne pytanie, które paść powinno już w momencie planowania postawienia ogrodzenia domowego. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak zasobność pieniężna, możliwości budowlane posesji, na której ową bramę będziemy montować, dopiero po omówieniu tych tematów, możemy wziąć pod uwagę pasującą nam estetykę, gdyż ta schodzi jednak na dalszy plan. Pod uwagę weźmiemy dwa najpopularniejsze ich typy – bramę automatyczną przesuwną oraz bramę automatyczną skrzydłową.

Brama automatyczna skrzydłowa -tańsza alternatywa

Jako pierwszy wybór, postawimy na wariant tańszy, wymagający mniejszego wkładu w samo jej postawienie. Nie możemy jednak zapomnieć, iż brama skrzydłowa potrzebuje miejsca do poprawnego funkcjonowania, otwierana na zewnątrz bądź do wewnątrz, wymaga przestrzeni do pełnego otworzenia się. Strona, w którą brama skrzydłowa będzie się otwierać, jest również bardzo ważny, gdyż potocznie, brama otwierająca się na zewnątrz może stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu ulicznego, należy więc zwrócić na to szczególną uwagę. Brama skrzydłowa dzieli się również na dwa podtypy, gdyż wybrać możemy między bramą jednoskrzydłową i dwuskrzydłową, każda z nich wymaga mniejszego bądź większego pola manewru. Jednoskrzydłowa będzie oczywiście wyborem tańszym, dwuskrzydłowa zyskała już jednak miano „kultowej” w wielu kulturach, wybierana jest głównie ze względu na swój walor estetyczny.

Cały ciężar bramy jednoskrzydłowej spoczywa na jednym słupku, w przypadku dwuskrzydłowej, dwóch słupkach, należy więc dobrać odpowiedni materiał, z którego brama będzie wykonana, aby nie był zbyt ciężki i nie uszkodził wspomagaczy.

Brama automatyczna przesuwna – bezpieczniejszy zakup

Automatyczne bramy przesuwne są najczęściej wybieranym typem bram, mimo nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji, oraz ogólnie wyższej ceny, są w stanie pójść na większą ilość kompromisów, tym samym pasując do większej ilości posesji. Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na wybór tego typu bramy, jest miejsce potrzebne do jej zamontowania. Oczywiście, nic nie przychodzi tutaj z niczego, automatyczna brama skrzydłowa wymaga więcej miejsca przed i za sobą, automatyczna brama przesuwna wymaga zaś więcej miejsca po bokach, średnio około pół metra po każdej ze stron, do poprawnego funkcjonowania. Wybór ten jest również bezpieczniejszy, zaleca się oczywiście nie stawać zbyt blisko paneli w trakcie ich pracy, nie ma jednak zagrożenia otwarcia się bramy na chodniku czy też jezdni. Bramę przesuwną również podzielić możemy na dwa typy, brama przesuwna podwójna oraz brama tandemowa. Ta pierwsza, złożona z dwóch paneli, otwiera się w przeciwnych do siebie kierunkach, dzięki czemu wymóg miejsca po każdej ze stron jest mniejszy.

Opcja numer dwa składa się z dwóch paneli połączonych w jeden, otwierających się w jednym kierunku. Typ ten stosowany jest bardzo rzadko, przez trudność w zamontowaniu oraz skomplikowane wymogi dotyczące miejsca montażu.

Oba typy mają swoje plusy i minusy, w trakcie wyboru przemyśleć musimy wiele czynników, od których zależeć będzie ostateczna decyzja wyboru bramy dla naszej posesji.

Poprzedni artykułKruszywa ogrodowe – jak wybrać pH kruszywa do konkretnych roślin?
Następny artykułCzy warto kupić optymalizator SolarEdge?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj