Niezależność energetyczna i związane z nią regularne oszczędności finansowe to kusząca perspektywa. Kto nie chciałby płacić za prąd znacznie mniej i w pełni uniezależnić się od podwyżek cen energii elektrycznej? Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na niezależność i wybiera instalacje fotowoltaiczne.
Produkcja prądu na własnych warunkach sprzyja większej niezależności i umożliwia wykorzystanie energii na własne potrzeby. W jaki sposób jeszcze można pozyskiwać energię z alternatywnych źródeł energii? Z jakich opcji można skorzystać, aby zyskać większą swobodę w dostępie do energii?
Alternatywne źródła energii – czy korzystanie z nich jest opłacalne?
Jeszcze kilka lat temu wiele osób postrzegało produkowanie prądu na własny użytek jako nieopłacalne. Wysokie koszty, sceptycyzm dotyczący działania takich instalacji czy obawy o awaryjność systemów były głównymi obiekcjami klientów. Dziś się to zmienia ze względu na liczne programy, które dofinansowują zakup instalacji fotowoltaicznych zarówno dla właścicieli gospodarstw, jak i przedsiębiorców.
Warto również wziąć pod uwagę korzyści związane z dbaniem o ekologię i możliwość oddania wyprodukowanych nadwyżek energetycznych do zakładu OSB jako prosument. Pozwala to na odzyskiwanie nawet do 80 % wartości energii i ponownego jej użycia np. w chwilach większego zapotrzebowania np. w sezonie zimowym. Jakie jeszcze są opcje, które warto rozważyć, by pozyskiwać energię w bardziej ekologiczny sposób i wykorzystać ją np. do zasilania sprzętów w domu?
Własna mikroelektrownia wodna – energia czerpana z siły wody
Budowa własnej mikroelektrowni pozyskującej energię z wody wymaga przede wszystkim odpowiedniego miejsca na taką inwestycję oraz stałego dostępu do wody. Warto pamiętać, że to rozwiązanie jest proekologiczne, ale dość kosztowne pod względem inwestycyjnym. Jedną z najważniejszych zalet jest ogromna oszczędność surowców naturalnych i korzyści dla środowiska ekologicznego.
Pod względem finansowym to również bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ pozyskanie energii z ruchu wody jest tańsze niż w przypadku elektrowni konwencjonalnych. Proces pozyskania energii elektrycznej z ruchu wody można również odpowiednio zautomatyzować i zaoszczędzić dzięki temu mnóstwo czasu.
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Wiatr podobnie jak panele fotowoltaiczne jest jednym ze źródeł, które umożliwiają pozyskanie energii w sposób ekologiczny. To niewyczerpalne źródło energii odnawialnej, które daje ogromne możliwości.
Skorzystanie z tego zasobu natury sprzyja m.in.
- redukcji dwutlenku węgla w atmosferze,
- efektu cieplarnianego
- i zmniejszeniu zmian klimatycznych.
Wiążę się również z wieloma korzyściami dla człowieka: m.in. sporymi oszczędnościami pieniędzy na comiesięcznych rachunkach za prąd, niezależnością od podwyżek zakładu energetycznego czy wzrostem gospodarczym. Zaletą tego rozwiązania jest wysokie bezpieczeństwo energetyczne z uwagi na fakt, że możliwa jest dywersyfikacja źródeł energetycznych oraz niskie koszty eksploatacyjne. Pod tym względem zdecydowanie warto rozważyć czerpanie energii z siły wiatru.
Energia z paneli fotowoltaicznych, czyli własna instalacja na dachu budynku, gruncie lub elewacji
Jedną z najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie energii elektrycznej jest własna instalacja fotowoltaiczna. Prąd z fotowoltaiki to gwarancja oszczędności nawet kilku tysięcy złotych rocznie! W zależności od dostępnej powierzchni na taką instalację, może być montowana na dachu, gruncie czy elewacji budynku (w przypadku wysokich budynków). Z uwagi na rosnącą popularność tego typu inwestycji, należy dokładnie przeanalizować własne rachunki za opłaty energetyczne i określić roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Należy również uwzględnić także wszelkie planowane inwestycje sprzętu w przyszłości, które mają ogromne znaczenie na koszty energii.
Według specjalistów inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po kilku latach, dlatego warto ją rozważyć. W zakresie prawidłowego doboru odpowiedniej mocy paneli dobranej do potrzeb energetycznych budynku na pewno warto poprosić o pomoc fachowców z firmy N Energia: https://www.n-energia.pl/.
Jak powstaje prąd? Panele fotowoltaiczne wyposażone są w ogniwa, które pod wpływem promieniowania słonecznego pozyskują energię, która następnie jest przekazywana do falownika (inwertera). Następnie prąd ze słońca jest przekształcany w prąd przemienny, który następnie wysyłany jest do sieci elektroenergetycznej i umożliwia zasilanie energią gniazdek w domu, a wszelkie nadwyżki prosument może odebrać nawet do 80 % wartości pozyskanej energii w każdej chwili. Właśnie dlatego takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne dla klientów, jak i przedsiębiorców. Taka legalna produkcja prądu sprzyja oszczędzaniu energii i umożliwia oszczędzić spore kwoty pieniędzy, które normalnie każdy musiałby zapłacić za użytkowanie standardowej energii od zakładu.
Prąd z alternatywnych źródeł energii – szansa na życie bardziej ekologiczne
W obliczu zmian klimatycznych, rosnących cen energii elektrycznej, zależności od zakładu energetycznego, coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie prądu w bardziej ekologiczny i tańszy sposób.
Samowystarczalność energetyczna jest dziś koniecznością, jeśli chcesz dbać o środowisko ekologiczne i odczuć różnicę na rachunkach za prąd. To tłumaczy dlaczego w naszym kraju tak wielką popularność zyskała w ostatnim czasie instalacja fotowoltaiczna, z której warto skorzystać.