Czy plastikowy domek narzędziowy sprawdzi się lepiej od metalowego? Zobaczmy!

3

Zbliżająca się coraz większymi krokami wiosna to czas, gdyż coraz intensywniej zaczynamy działać w ogrodzie. Dni są dłuższe, ciepło przyjemniejsze, co zachęca do zwiększonego działania na świeżym powietrzu. To idealny czas, by wzbogacić swoją działkę o domek narzędziowy. Powstaje jednak pytanie: jaki? Czy wykonany z plastiku sprawdzi się lepiej od metalowego? Przekonajmy się!

Siła przyrody

Przyroda wydaje się niezmienna. Mimo zmian klimatycznych, co szczególnie widać po braku śniegu podczas zimowych miesięcy, natura pulsuje swoim rytmem, nie zważając na żadne przeciwności losu. Powinniśmy sporo się od niej nauczyć, spędzając jak najwięcej czasu wśród kwiatów, krzewów i drzew, które budzą się do życia. Już zaraz będziemy mieć mnóstwo powodów, by urzeczywistnić te piękne wizje, gdyż zima jest w odwrocie, a wiosna już coraz śmielej zajmuje kolejne terytoria. Jeśli jeszcze w naszym ogródku nie ma domku narzędziowego, to właśnie teraz jest najlepszy czas, by go kupić!

Domek narzędziowy – co warto wiedzieć o jego rozmiarze?

Domek narzędziowy to – dokładnie jak jego nazwa wskazuje – specjalne miejsce do przechowywania narzędzi, do których zaliczamy mniejsze akcesoria ogrodowe, jak i większe, sprzęty, czyli kosiarki, meble ogrodowe i wiele innych. Wszystko po to, by zawsze mieć porządek. W zdecydowanej większości sytuacji nie ma potrzeby, by starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę – dotyczy to domków do 35 metrów kwadratowych.

Plastikowy domek Cascade, firmy Suncast, fot. suncast.com

Z drugiej strony nie może on być zbyt mały, w przeciwnym razie nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Jego minimalny rozmiar powinien wynosić 200×130 cm – w takim domku narzędziowym bez problemu znajdziemy miejsce dla drobnych akcesoriów i kosiarki. Dysponując jednak większą przestrzenią w ogrodzie, warto pomyśleć o bardziej pokaźnej konstrukcji, na przykład 300×200 cm.

Z jakiego materiału powinien być wykonany domek?

Aby spróbować odnaleźć odpowiedź na pytanie, posłużyliśmy się ofertą sklepu Ogrodosfera.pl, gdzie mogliśmy porównać plastikowe domki narzędziowe z pozostałymi, wykonanymi z metalu czy drewna. Oto co nam się udało wywnioskować:

  • Najpopularniejszym materiałem, z jakiego tworzy się domki, jest drewno. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się sosnę, bo to dość tani, a jednocześnie solidny gatunek drewna. Takie narzędziownie dość naturalnie komponują się z elementami ogrodu, ale niestety mimo ich dużej dostępności i zróżnicowaniu, musimy pamiętać o tym, by systematycznie je konserwować. Jednocześnie drewniane budowle są droższe od domków wykonanych z innych materiałów, a poza tym trudniejsze do transportu, ale odpowiednio zadbane gwarantują wysoką jakość i estetykę. Czy plastikowe i metalowe modele są dobrą alternatywą dla drewnianych domków?
  • Metalowe konstrukcje najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium. Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju domek, koniecznie zwróćmy uwagę, czy użyty do jego zbudowania materiał, jest odporny na korozję. Ogromną zaletą metalowych narzędziowni jest niska cena, ale też ich waga oraz bardzo duża wytrzymałość. Inne warte uwagi walory to wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre zabezpieczenie przed włamaniem. Pamiętajmy jednocześnie o wadach, między innymi, domek metalowy nie jest wskazany dla majsterkowiczów, gdyż latem w takim wnętrzu jest zbyt gorąco, zimą natomiast za chłodno.

Blaszany domek Oakbrook. fot. www.shelterlogic.com

  • Jak w tej rywalizacji wypada domek wykonany z tworzywa sztucznego, najczęściej z plastiku? Jak się okazuje, to świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na oszczędnościach (niski koszt zakupu), ale i wygodzie użytkowania. Tego rodzaju konstrukcje nie wymagają bowiem żadnych nakładów pracy. Wystarczy je umyć raz do roku, by wyglądały schludnie. Ponadto, mimo plastikowej konstrukcji, są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, jak i łatwe do montażu oraz transportu. Niestety – mówiąc metaforycznie – w tej beczce miodu znajdzie się też łyżka dziegciu, a jest nią wygląd domku z plastiku, który niezbyt dobrze komponuje się z innymi elementami w ogrodzie, jak (drewno, kamień), a przede wszystkim z wszechobecną, dominującą zielenią.

Każdy z domków ma swoje mocne i słabe strony, więc warto je przeanalizować, by wybrać właściwie. Jednocześnie, nie ulega wątpliwości, że niezależnie od materiału, z jakiego wykonany jest domek narzędziowy, dobrze go mieć w ogrodzie!

Poprzedni artykułJakie meble biurowe wybrać?
Następny artykułSoundbar czy kino domowe? Co lepsze?

3 KOMENTARZE

  1. Drewniane lepiej wpasowują się naturalną estetykę ogrodu, ale to raczej kwestia indywidualna. 🙂 W takim domku można przechowywać wszystkie niezbędne gadżety i zachować porządek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj