Bloczki fundamentowe – czyli materiał, który przyda się na początku budowy domu

0

Budowa domu to czasochłonna i kosztowna inwestycja. Trudności z podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju materiałów oraz zakresu prac mogą wystąpić na każdym etapie wznoszenia budynku. Szczególnie kłopotliwa może się okazać budowa fundamentów oraz ścian budynku, których wykonanie ma ogromne znaczenie dla powodzenia całej inwestycji. Dlatego, przyjrzyjmy się bloczkom fundamentowym, które będą pierwszym materiałem, jaki użyty zostanie podczas wznoszenia budynku.

Początek inwestycji budowlanej, to czas podejmowania wielu decyzji. Wiele z nich będzie miało duży wpływ na kolejne etapy wznoszenia domu. Inwestorom zależy na tym, aby etap prac murarskich był przeprowadzany możliwie szybko i przy udziale produktów dobrej jakości. Aby można było szybko wyjść z etapu prac przyziemnych, do wznoszenia ścian konstrukcyjnych oraz działowych budynku, warto zastosować materiał budowlany w postaci bloczków. Służą one do wznoszenia ścian fundamentowych, a także piwnicznych oraz przyziemnych ścianek nośnych. Sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku tworzenia jakichkolwiek słupków budowlanych, podmurówek, czy murków.

Od wszystkich tych konstrukcji wymaga się przede wszystkim wytrzymałości oraz odporności na ściskanie. Nie bez powodu zatem beton, użyty w procesie produkcyjnym bloczków fundamentowych, posiada te wszystkie właściwości, a dodatkowo jest także odporny na czynniki atmosferyczne, czy wodę zalegającą na gruncie.

Pamiętajmy, że woda, która utrzymuje się w podłożu, będzie w zależności od pory roku zamarzała lub odmarzała. Bloczki betonowe muszą być na tyle odporne, by bez zniszczeń wytrzymać takie zmienne warunki.

Produkcja bloczków fundamentowych

Proces powstawania bloczków fundamentowych przebiega następująco: masa betonowa, wykonana z betonu klasy C12/15 lub C16/20, zostaje wymieszana do uzyskania jednolitej struktury; następnie przelewa się ją do form i wibroprasuje. Dzięki tak zmechanizowanej metodzie produkcyjnej, masa jest nie tylko wyjątkowo jednolita, ale również ma jednakowe właściwości na całej swojej objętości. Wytrzymałość mechaniczna każdego z bloczków to ok. 15 MPa.

W finalnej postaci, bloczki fundamentowe mają kształt prostopadłościanów o prostych i równych krawędziach. Można również nabyć bloczki z zagłębieniami po bokach, dzięki którym układanie materiału jest nieco łatwiejsze. Pamiętajmy, że każdy bloczek trzeba chwycić od dołu, a muruje się je z wypełnieniem poziomych i pionowych spoin.

Bloczki fundamentowe w praktyce

Murowanie fundamentów z bloczków fundamentowych nie bez powodu nie jest ulubionym etapem prac murarskich. Bloczki o standardowych wymiarach 38x24x12 lub 49x24x12 już są dość ciężkie. Tego rodzaju bloczki fundamentowe ważą od 17 do 30 kg.

Niektórzy producenci stosują wersje bloczków z wydrążeniami, by nieco zmniejszyć ich wagę. Można też stosować pustaki szczelinowe, które posiadają od 2 do 4 szczelin, przez co w murze powstają pustki powietrzne.

Podczas układania bloczków tworzy się spoiny poziome oraz pionowe o grubości 1-1,5 cm, same bloczki można układać wzdłuż, w poprzek, czy na sztorc. Zazwyczaj ściany fundamentowe wykonuje się do uzyskania wysokości 30-50 cm nad poziom terenu. Jednocześnie murowane ściany fundamentowe z bloczków betonowych, nie powinny być węższe niż 20 cm.

Bloki fundamentowe betonowe, niezależnie od opcji wymiarowej, którą wybierzemy, będą nas kosztowały prawdopodobnie najmniej, bo od 40 do 60 zł/m2. Choć są dość ciężkie to nie będą także generowały dużych kosztów dotyczących robocizny. Wznoszenie ścian z bloczków jest bowiem dość łatwe i szybkie, a co ważne, przy wznoszeniu ścian fundamentowych z bloczków unikamy pracochłonnego i trudnego w wykonaniu deskowania. Unikając tego żmudnego etapu w pracach murarskich zmniejszamy koszty robocizny, które w przypadku budowy domu, mają istotny wpływ na całkowity koszt inwestycji.

Zalety bloczków fundamentowych:

  • Wszechstronność zastosowania – bloczki mogą być użyte przy budowie prawie każdego domu jednorodzinnego, do wznoszenia fundamentów, ścian nośnych przyziemia, garaży, ogrodzeń,
  • Bloczki to materiał o wyjątkowych właściwościach wytrzymałościowych i ognioodpornych, są także całkowicie odporne na wilgoć oraz na ścisk, mrozoodporne i nienasiąkliwe,
  • Jest to materiał stosunkowo tani, szczególnie przy założeniu, że do wykonania fundamentów z jego udziałem, nie ma konieczności deskowania, a wznoszenie ścian postępuje w bardzo szybkim czasie,
  • Można zakupić bloczki, które posiadają wykonane wydrążenia z kanałami na instalacje elektryczne. To skraca czas, który trzeba by było przeznaczyć na bruzdowanie,
  • Bloczki to materiał wyjątkowo łatwy w obróbce, można w nich wiercić i utrzymują gwoździe.

Bloczki fundamentowe znaleźć można w atrakcyjnej cenie w ofercie Realbud.com pod poniższym linkiem:

https://www.realbud.com/pl/bloczki-fundamentowe-68

Poprzedni artykułPompa ciepła powietrze-woda, gruntowa czy powietrze-powietrze? Dobierz odpowiednie urządzenie grzewcze
Następny artykułMieszkania Gdańsk – znajdź miejsce dla siebie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj