Jak zadbać o dach wiosną?

0

Zima to sezon, kiedy dach jest narażony na szczególnie dużo czynników obniżających jego jakość. Dlatego wiosną, podobnie zresztą jak przed zimą, dobrze jest przeprowadzić oględziny jego stanu technicznego i w razie konieczności podjąć stosowne działania naprawcze. Podpowiadamy, jak zadbać o dach na wiosnę.

Wiosna idealną porą na przegląd dachu

Długą żywotność, jaką gwarantują producenci dachówek, można faktycznie osiągnąć, ale pod warunkiem regularnego kontrolowania stanu technicznego dachu, a także konserwacji i pielęgnacji, na którą składa się między innymi impregnacja dachu. Wiosna to okres, kiedy warto szczególnie dobrze przyjrzeć się kondycji pokrycia, ponieważ przez cały ten trwający kilka miesięcy sezon dach narażony jest na oddziaływanie dużej ilości wilgoci czy ujemnej temperatury, pod wpływem której zamarzająca woda może rozsadzać dachówki.

Co możesz znaleźć na dachu po zimie?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na popękane dachówki. Jeżeli takie znajdziesz, musisz je natychmiast wymienić, w przeciwnym razie wilgoć zacznie przenikać do głębszych warstw poszycia, co spowoduje konieczność przeprowadzenia poważnego remontu. Problem ten nie powinien zaistnieć, jeśli w przeciągu kilku ostatnich sezonów przeprowadziłeś malowanie dachówki lub blachy ochronną farbą. Jeżeli dach ma już kilkanaście lat i nigdy nie był malowany oraz impregnowany, wówczas ryzyko jest większe.

W przypadku dachów blaszanych zwróć uwagę przede wszystkim na odpryski farby i ogniska rdzy. Jeśli takie się pojawiają, konieczne będzie ich skuteczne usunięcie oraz malowanie dachów nową warstwą antykorozyjnej farby o właściwościach chroniących przed czynnikami środowiskowymi.

Nie pomijaj zabrudzeń

Zima to okres grzewczy, dlatego na dachach może osadzić się wiele zabrudzeń emisyjnych, m.in. sadza czy spaliny. Nie tylko zaburzają one estetykę budynku, ale też mogą powodować spadek jakości powłoki ochronnej. W takiej sytuacji dobrym pomysłem, który może zapobiec postępowaniu uszkodzeń, jest czyszczenie dachówki za pomocą specjalistycznych środków czyszczących oraz biobójczych.

Co zrobić z dachem na wiosnę?

Mycie dachu na wiosnę jest w zasadzie czynnością, którą powinieneś wykonywać każdego roku, nie tylko ze względów estetycznych, ale również w trosce o jakość powłoki farby. Jeżeli w ciągu kilku ostatnich lat malowałeś i impregnowałeś dach, po zimie nie powinno dziać się na nim nic złego, może z wyjątkiem uszkodzeń mechanicznych spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, np. silnymi wiatrami itp.

Jeżeli natomiast jeszcze tego nie robiłeś, wiosna to dobry czas na to, żeby pomyśleć o kompleksowej pielęgnacji dachu. Malowanie i impregnacja gwarantują przedłużenie żywotności dachówek lub blachy nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Dają zatem taki sam efekt jak wymiana pokrycia, z tą różnicą, że po kosztach nawet kilkudziesięciokrotnie niższych.

Po zimie warto sprawdzić również stan rynien, które także mogą wymagać oczyszczenia, udrożnienia lub wymiany w wypadku pęknięć czy rozszczelnień.

Poprzedni artykułProdukcja prądu na własne potrzeby bez tajemnic: jakie są opcje?
Następny artykułŚruby – kluczowe elementy złączne. Jakie wybrać, by nie żałować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj