Lampa stołowa zamiast typowej lampki biurkowej

0
Lampa stołowa zamiast typowej lampki biurkowej

Kącik w salonie czy oddzielne pomieszczenie wydzielone z myślą o pracy i nauce, musi być nie tylko funkcjonalne. Liczyć się będzie aranżacja tak stworzonego otoczenia, bo łatwiej nam się skupić, gdy zostają zaspokojone również nasze gusta względem wystroju. Kolosalną rolę w tym wypadku odgrywa również oświetlenie – pozwala się skoncentrować i skupić. Nie może jednak męczyć wzroku i razić, ponieważ sprawi, że szybciej będziemy się irytować, a do tego rozboli nas głowa. Jak zatem oświetlić biurko i przestrzeń w jego bliskim otoczeniu?

Lampa stołowa lepsza od biurkowej?

Typowe oświetlenie stosowane na biurku, tak naprawdę niczym się nie wyróżnia. Ponadto nie zawsze daje nam taką ilość światła, jakiej potrzebujemy. W czasach, gdy tak dużą rolę odgrywa spójna i harmonijna aranżacja naszych wnętrz, tylko i wyłącznie praktyczne oprawy oświetleniowe, przestają zadowalać. Alternatywą staje się lampa stołowa, które nie dość, że jest dekoracyjna, to przy okazji daje szansę na stosowne oświetlenie miejsca pracy i nauki.

Jej przewaga tkwi nie tylko w ciekawych propozycjach i designerskich konstrukcjach, które dopasowujemy do wybranej aranżacji. Lampa stołowa jest mobilna. Za dnia posłuży nam właśnie do pracy czy nauki. Późnym popołudniem stanie się doświetleniem miejsca, w którym będziemy chcieli zrelaksować się przed krótką drzemką, chociażby czytając książkę.

Lampa stołowa nie daje rozproszonego światła, dlatego spełnia zwykle rolę oświetlenia dekoracyjnego lub dodatkowego. Dziś jednak znajdujemy takie konstrukcje, dzięki którym wyraźne oświetlenie przestrzeni biurkowej, staje się w pełni możliwe!

Dobieramy światło do nauki i pracy

Mając już wybrany model, który dopełni aranżacji całego otoczenia urządzanego z myślą o pracy, przychodzi nam zastanowić się nad barwą czy mocą światła, jak i rodzajem żarówek. Te ostatnie możemy również dobrać do charakteru lampy stołowej. W industrialnych wnętrzach świetnie sprawdzają się żarówki z widocznym żarnikiem, które otacza jedynie metalowa, ażurowa „klatka”. Taka propozycja jest designerska, nowoczesna i uzupełnia loftowe aranżacje. Sprawdzi się jednak tylko na obszernych biurkach, gdzie lampkę ustawimy w pewnej odległości od naszego wzroku, ponieważ niemalże nieosłonięta żarówka, ostatecznie mogłaby oślepiać.

Barwa światła powinna być raczej z palety określanej jako zimna. W ten sposób sprzyjamy koncentracji, łatwiej nam się skupić nad wykonywanymi zadaniami. Jeszcze jeden ważny element – praktycznie dla każdej lampy stołowej mającej uzupełniać nasze domowe biuro – to oprawa, która nie będzie się zbyt mocno nagrzewać, bo niestety łatwo o oparzenie.

Najciekawsze propozycje można zaopatrzyć w LED-owe źródła światła, by podkreślić nowoczesne, gustowne wykonanie. Dekoracyjny charakter uzyskamy zaś wtedy, gdy dodatkowo LED-y będą świecić na kolorowo. Tę ostatnią propozycję zostawmy jednak dla lamp stołowych, które nie będą służyć nam do nauki czy pracy, ale przejmą rolę budowania atmosfery danego pomieszczenia.

Lampa stołowa umiejscowiona na biurku powinna zapewniać swobodny dostęp do włącznika. Podczas zakupów musimy zerknąć na długość przewodu, by swobodnie wpiąć go w gniazdko znajdujące się w okolicach biurka. Po włącznik zaś nie powinniśmy sięgać przyjmując wymyślne pozycje, bo to burzy komfort pracy i nauki, a do tego zwyczajnie frustruje. W końcu strefa wydzielona na domowe biuro bądź odrębne pomieszczenia, powinna być maksymalnie komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Neutralna czy wyrazista? W stonowanej barwie, a może tej krzykliwej? Drewniana, z metalu czy ceramiki? Cały czas rozprawiamy o lampach stołowych, które swoje miejsce mogą znaleźć niemalże wszędzie, a w miejscu pracy sprawdzają się wprost wyśmienicie. Na koniec zaś warto wspomnieć, że gdy zaczniemy przemeblowywać swoje domowe biuro lub dotychczasowa kompozycja po prostu nam się znudzi, lampę stołową przestawimy w innej miejsce, nadamy jej nowej roli bądź zmieniając abażur, klosz czy przemalowując podstawę, bez zbędnych kosztów zmodyfikujemy dotychczasową aranżację.

Więcej informacji o lampach stołowych znajdziesz na stronie https://azzardo.com.pl/25-lampy-stolowe

Poprzedni artykułSonarhome.pl – ceny i oferty nieruchomości w jednym miejscu
Następny artykułNa czym polega adaptacja projektu z katalogu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj