Na czym polega adaptacja projektu z katalogu?

0
Na czym polega adaptacja projektu z katalogu?

Projekty katalogowe, inaczej gotowe, to bardzo popularny rodzaj dokumentacji, na podstawie której budowane są w Polsce domy jednorodzinne. Dzięki uniwersalnym założeniom projektowym i powtarzalności rozwiązań, są one dostępne szybko i tanio. Oznacza to, że na podstawie danego projektu może powstać wiele budynków w różnych miejscach. Aby to mogło się zdarzyć, każdy przypadek musi zostać przeanalizowany przez miejscowego architekta, posiadającego odpowiednie uprawnienia zawodowe, który dostosuje ogólne założenia do konkretnych potrzeb – działki i inwestorów. Proces ten to adaptacja projektu.

Adaptacja obowiązkowa

Wszystkie dostępne na rynku gotowe projekty domów wymagają adaptacji. To etap polegający na przystosowaniu założeń projektowych do warunków miejscowych. Autorzy projektów gotowych udzielają bezpłatnych zgód na ewentualne zmiany, które trzeba będzie nanieść w dokumentacji. Architekt adaptujący powinien – poza prawidłowym usytuowaniem domu na działce wraz z propozycją przebiegu przyłączy mediów – sprawdzić kwestie związane z posadowieniem fundamentów czy konstrukcją budynku oraz dokonać stosownych zmian związanych z zamianą funkcji pomieszczeń lub rozstawu stolarki otworowej, o ile występują takie potrzeby. Osoba adaptująca wraz z podpisaniem poprawionej wersji dokumentacji, która składana jest w urzędzie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przejmuje na siebie odpowiedzialność zawodową związaną z realizacją budowy na podstawie sporządzonego projektu.

Wszelkie wytyczne związane z możliwościami i ograniczeniami związanymi z lokalnymi warunkami znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Najlepiej zapoznać się z nimi już na etapie wyboru projektu, aby jak najbardziej pasował on do posiadanej działki. Oczywiście możliwe są zmiany wprowadzane w dokumentacji na etapie adaptacji, jednak im będzie ich mniej, tym będzie taniej oraz szybciej. Warto zdawać sobie sprawę, iż każda ingerencja w konstrukcję budynku niesie za sobą duże konsekwencje – np. w zmianie wyglądu całej bryły, zmianie proporcji budynku, a w końcu dużo kosztuje i trwa dłużej.

Możliwe zmiany w projekcie

Wprowadzane w ramach adaptacji projektu zmiany – te obowiązkowe i te alternatywne, powodują, iż każdy budowany dom może być trochę inny, bo każdy z budujących stara się nadać mu osobisty charakter. Aby wydobyć własny styl i nadać domowi indywidualny rys, nie trzeba wiele – wystarczą kosmetyczne ingerencje z rodzaj i kolor elementów zewnętrznych takich jak tynki, dachówka, czy stolarka. I to są zmiany nieistotne, których inwestor może dokonywać już na etapie budowy, wybierając materiały.

Jednak wszelkie kwestie związane ze zmianą obrysu budynku (jego wymiarów) oraz kubaturą (również wysokością) są zmianami istotnymi, które warto przeanalizować i przemyśleć. Czasami łatwiej i taniej będzie znaleźć odpowiedni projekt niż wprowadzać poprawki ingerujące w konstrukcję budynku. Do takich zmian należy zmiana kąta nachylenia dachu czy wydłużanie lub poszerzanie domu. W przypadku zmiany wymiarów otworów okiennych lub drzwiowych, lub chęci ich przeniesienia bądź zamiany, nie stanowi to problemu, jednak warto to zaplanować właśnie na etapie adaptacji projektu. Większą dowolność mają inwestorzy podczas decydowania o rozplanowaniu wnętrz i sytuowaniu poszczególnych ścianek działowych, i o ile nie chcą zrezygnować ze ściany nośnej albo słupa konstrukcyjnego więźby dachowej na poddaszu. Adaptacja projektu to dobry moment, aby jeszcze raz skonsultować z projektantem wszelkie rozwiązania, aby wykluczyć potencjalne źródła rozczarowań użytkowych. Dodatkowo warto zajrzeć na fora, aby porozmawiać z osobami, które już wybudowały, albo właśnie budują podobny dom. To dobry sposób na sprawdzenie w praktyce planowanych założeń projektowych.

Poprzedni artykułLampa stołowa zamiast typowej lampki biurkowej
Następny artykułPrzybory kuchenne, których nie może zabraknąć przy zlewozmywaku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj