Programator, inaczej wyłącznik czasowy, to urządzenie, które pozwala na uruchamianie podłączonych do niego sprzętów w konkretnych godzinach. Czym warto kierować się przy zakupie takiego sprzętu?
Wyłączniki czasowe są najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy konieczne jest sterowanie różnymi urządzeniami. To proste urządzenie zaliczane do kategorii automatyki domowej, które można zakupić w cenie już około 20 złotych.
Wyłączniki czasowe – rodzaje
Aktualnie w sprzedaży można znaleźć dwa główne rodzaje wyłączników czasowych. Są to:
- wyłączniki czasowe analogowe, mechaniczne
- wyłączniki czasowe cyfrowe, elektroniczne
Dobór odpowiedniego rodzaju wyłącznika pozwala na uzyskanie dostępu do odpowiednich funkcjonalności.
Wyłączniki czasowe analogowe, mechaniczne
Wyłączniki analogowe, mechaniczne to najprostsze i przy tym najtańsze modele. Są one wyposażone w pokrętło do ustalania godziny pracy. Dzięki nim można ustalić godziny włączenia i wyłączenia urządzenia zgodnie ze swoimi potrzebami. To urządzenia proste w obsłudze, jednak nie są zbyt precyzyjne – najczęściej jego dokładność to 15 minut.Taki wyłącznik sprawdzi się do obsługi prostych urządzeń, które nie wymagają dokładnego programowania czasu pracy.
Wyłączniki czasowe cyfrowe, elektroniczne
Z kolei wyłączniki cyfrowe, które nazywane są także elektronicznymi, to urządzenia, które pozwalają na dokładniejsze programowanie pracy. Taki wyłącznik czasowy wyposażony jest w mały ekran, na którym można sterować parametrami urządzenia. Te programatory umożliwiają nie tylko ustalanie pracy urządzenia w ciągu doby, ale również w ujęciu tygodniowym. Głównym minusem tego typu sprzętu jest jego wyższa cena – bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet około 150-200 złotych. Ten model rekomendowany jest głównie dla osób, które chciałyby dokładniej sterować urządzeniami podłączonymi do programatora. Podsumowując, aktualnie w sprzedaży znaleźć można różne wyłączniki – programatory czasowe. Warto rozważyć ich przeznaczenie w swoim domu i dobrać ten, który sprawdzi się najlepiej!