Marzenie o szklanych domach, a przynajmniej częściowo przeszklonych elewacjach może się ziścić. Wszystko dzięki zastosowaniu drzwi i okien HST. Jaka jest ich specyfika i dlaczego są doskonałym wyborem dla nowoczesnego budownictwa energooszczędnego i pasywnego? Przeszklenia sprawiają, że budynek zyskuje na walorach estetycznych, z kolei wewnątrz powiększają optycznie przestrzeń. Jakie zalety mają takie systemy w przypadku modernistycznych projektów budowlanych?
Poznaj specyfikę drzwi i okien HST — dlaczego świetnie sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym?
Jak wiadomo, materiały i elementy konstrukcyjne używane przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie szczelności i przepuszczalności powietrza. Podwyższone standardy izolacyjności termicznej obowiązują od 2014 r. Już od 2021 r. wszystkie budynki muszą spełniać standard energooszczędności. Zatem współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien nie może przekraczać 0,9 W (m2·K), a w przypadku drzwi w przegrodach zewnętrznych lub w przegrodach między pomieszczeniami nieogrzewanymi 1,1 W (m2·K). Stąd wymagany jest montaż ciepły. Aby wartość współczynnika była spełniona, konieczne jest zastosowanie okien trzyszybowych z wypełnieniem argonowym. Do domów pasywnych rekomendowane są z kolei okna z pakietem czteroszybowym wypełnione kryptonem, gdyż ich współczynnik przenikania ciepła wynosi nawet 0,3 W (m2·K). Drzwi i okna HST z potrójnym szkleniem spełniają wymogi dla budownictwa energooszczędnego, a także pasywnego i często osiągają współczynnik nawet znacznie niższy niż wymagany.
Pakiet dobrej izolacyjności i przezierności najlepiej się sprawdza, a ten zapewniają okna HST
Im większa powierzchnia okien, tym większe są zyski pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego, jednak trzeba wiedzieć, że aby osiągnąć te realne, współczynnik g, czyli przezierność szyb, musi być na poziomie 55%. Pogodzenie wyższej izolacyjności i dobrej przezierności wymaga zastosowania szkła odżelazionych lub o selektywnym działaniu. Doskonale w przypadku budownictwa energooszczędnego i pasywnego sprawdzają się okna i drzwi HST. Są wyposażone w część przesuwną na specjalnej szynie i stałą. Mają bardzo niski próg bądź są pozbawione całkowicie bariery architektonicznej, co także jest cechą pożądaną w nowoczesnych budynkach. Mogą zapewniać odpowiednią izolację termiczną i przezierność na wysokim poziomie. Drzwi HST wyposażone są dodatkowo w zintegrowane uszczelki, które izolują ciepło. Zastosowanie systemu aluminiowego także zapewnia spełnienie rygorystycznych wymogów, dotyczących termoizolacyjności. Gwarantują to również szerokie profile okienne.
Ochrona przed włamaniem i wysoka estetyka, czyli hi-tech
Warto zwrócić uwagę na fakt, że także kwestie bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie i również pod tym względem systemy HST wpisują się w najnowsze rozwiązania technologiczne. Można bowiem zdecydować się na drzwi HST z dodatkowym zamkiem antywłamaniowym, ulokowanym daleko od strony zewnętrznej, co chroni przed potencjalnym włamaniem. Solidne profile aluminiowe to także duża zaleta drzwi i okien HST, która wpływa również na estetykę, wpisującą się w hi-tech. Można wybrać dowolną kolorystykę z palety RAL. Dostępne są też wersje drewnopodobne, kolory strukturalne, a nawet profile dwukolorowe. Poza szybami o wysokiej przezierności można zastosować także mleczne, czy typu reflex, które sprawdzą się np. w sypialniach. W takim przypadku można nawet zrezygnować z często stosowanych w nowoczesnym budownictwie systemów rolet zewnętrznych sterowanych elektronicznie, choć oczywiście sprawdzają się one dla uzyskania efektu przytulności i zaciemnienia także w ciągu dnia, pomimo obecności ogromnych przeszkleń. To niewątpliwie sprawdza się w przypadku osób, które z powodu wykonywanej pracy mają przestawiony dzień z nocą.
Bez wątpienia okna i drzwi HST doskonale podkreślają charakter budynków w stylistyce hi-tech, ale i industrialnej. Zapewniają również znaczną ochronę i szczelność ogniową. Są także niezwykle wygodne dla użytkowników. Mimo znacznej wagi, system przesuwno-uchylny działa niezwykle lekko i każdy może sobie poradzić z otwieraniem i zamykaniem bez wysiłku.