Jak konserwować i czyścić agregat malarski?

0

Agregat malarski to urządzenie, bez którego wielu z Was nie wyobraża sobie remontu. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ponieważ agregat do malowania natryskowego znacząco przyspiesza i ułatwia pracę. Do tego jest wydajny i wygodny w użytkowaniu. Jednak aby działał bez zarzutu przez długie lata, trzeba go regularnie czyścić i konserwować. Zastanawiasz się czym i w jaki sposób? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Z czego składa się agregat malarski?

Aby wiedzieć, jak czyścić agregat malarski, trzeba najpierw poznać jego budowę. Otóż agregat do malowania natryskowego – niezależnie od tego, czy ma konstrukcję membranową, czy tłokową – składa się z:

  • pompy,
  • węża ssącego z filtrem wstępnym,
  • węża przelewowego (odpowietrzającego),
  • węża wysokociśnieniowego zakończonego pistoletem.

Niektóre elementy są oczywiście bardziej narażone na zanieczyszczenia niż inne, niemniej wszystkie części do agregatów malarskich należy umyć stosownie do stopnia zabrudzenia i za pomocą odpowiedniego preparatu.

Środki do czyszczenia i konserwacji agregatów malarskich

Agregat do malowania natryskowego należy czyścić roztworem o podobnym składzie chemicznym, co substancja, której użyliśmy do malowania. W przypadku farb wodnych będzie to więc woda. Jeśli stosowaliśmy farby lateksowe lub akrylowe – woda z dodatkiem płynu do mycia. Zawsze też można użyć uniwersalnego rozpuszczalnika, jakim jest ksylen. Na rynku spotkać można wiele rodzajów środków do mycia i konserwacji agregatu do malowania ścian, które są ekologiczne i niepalne. Najczęściej występują w postaci litrowych koncentratów, które przed użyciem trzeba rozrobić z wodą. Mogą to być płyny czyszczące, oleje smarujące, oleje do pomp, płyny hydrauliczne do smarowania pomp oraz płyny konserwujące.

Czym czyścić agregat malarski?

Wiesz już, jakich środków należy użyć do czyszczenia i konserwacji agregatu do malowania. Warto jednak mieć świadomość, jakie akcesoria będą Ci do tego potrzebne. Na rynku spotkać można gotowe zestawy narzędzi do kompleksowego mycia agregatu hydrodynamicznego, w skład którego wchodzą najczęściej:

  • różnego rodzaju pędzelki,
  • szczotki okrągłe duże miękkie,
  • szczotki okrągłe duże twarde,
  • szczotki okrągłe duże i małe,
  • szczotki okrągłe mini,
  • szczotki płaskie,
  • różnego rodzaju wyciory.

Warto zapoznać się z instrukcją, aby wiedzieć, która szczotka do czego służy. Pozwoli Ci to zapobiec uszkodzeniu poszczególnych części. Bowiem – na przykład – do czyszczenia dyszy i iglicy zalecana jest szczotka miękka, aby nie porysować ich powierzchni.

Jak czyścić agregat do malowania?

Aby pozbyć się farby z całego układu agregatu malarskiego, należy przelać czysty rozpuszczalnik przez układ odpowietrzania, czyli z węża ssącego do węża przelewowego, a następnie przez wąż ssący do węża wysokociśnieniowego. Warto w tym celu użyć dwóch osobnych pojemników na czysty i brudny rozpuszczalnik. Taki sposób czyszczenia agregatu do malowania pozwoli wyczyścić nie tylko cały układ, ale także pistolet, dyszę oraz pozostałe części maszyny. Dobrze jest również umyć agregat na zewnątrz, czyli jego obudowę i węże. Pamiętaj, że mycie powinno odbywać się po każdym użyciu. Dzięki temu maszyna będziesz dłużej sprawna, a praca przyjemniejsza.

Konserwacja agregatu malarskiego

Jeśli na jakiś czas zamierzasz „odłożyć” agregat malarski warto go wcześniej zakonserwować, czyli wyczyścić układ i zaciągnąć odpowiednim płynem do konserwacji agregatów malarskich. Ułatwi to ponowne uruchomienie maszyny, dzięki przesmarowanym uszczelkom i połączeniom zaworów. W przeciwnym razie mogłyby się posklejać i trzeba by było je rozkręcać. Konserwacja ma także znaczenie podczas niskich temperatur. Zalegająca woda mogłaby bowiem zamarznąć i uszkodzić ważne elementy.

Czyszczenie i konserwacja agregatu malarskiego to ważne czynności, o których nie można zapominać, jeśli chce się, aby maszyna działała bez zarzutu i służyła bezawaryjnie przez wiele lat. Regularne mycie pozwoli cieszyć się wydajną pracą agregatu i zapobiegnie powstawaniu usterek.

Poprzedni artykułJak wybrać dobry programator – wyłącznik czasowy?
Następny artykułSłupki do ogrodzeń aluminiowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj