Czy pośrednictwo „na wyłączność” będzie przyszłością rynku nieruchomości? Poradnik

0

Sprzedaż czy kupno mieszkania to dla wielu osób niezwykle trudna kwestia, która pochłania ogrom czasu. Można zdecydować się na transakcję bezpośrednią lub wybrać pośrednictwo biura nieruchomości. Ta druga opcja generuje dodatkowe koszty, jednak pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Kupno vs sprzedaż mieszkania – różne perspektywy

Podczas sprzedaży nieruchomości, jeżeli jest ona prowadzona na własną rękę, trzeba wykazać się cierpliwością, umiejętnością prezentacji oraz elastycznością. Kupując mieszkanie, często spotyka się ten sam lokal u różnych pośredników w różnych cenach. Trzeba dokładnie przeglądnąć oferty, by mieć pewność, że wybór padł na tę najbardziej optymalną. Czy pośrednictwo na wyłączność, to przyszłość rynku nieruchomości?

Czym jest pośrednictwo nieruchomości “na wyłączność”?

Umowa pośrednictwa w sprzedaży mieszkania “na wyłączność” to taki rodzaj współpracy pomiędzy sprzedającym, a pośrednikiem nieruchomości, który zakłada, że osoba chcąca sprzedać nieruchomość decyduje się w tym zakresie na współpracę tylko z jedną agencją. Podpisywana jest umowa “na wyłączność”, w której zawarte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące warunków przebiegu procesu sprzedaży nieruchomości.

Plusy takiego rozwiązania

Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy zawrzeć z pośrednikiem przy sprzedaży domu umowę “na wyłączność” powinien wiedzieć, jakie plusy stoją za takim rozwiązaniem. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • wspólnota interesów – gdy konkretne mieszkanie trafia pod opiekę tylko jednego agenta, ten ma zdecydowanie większą motywację do tego, aby aktywnie i skutecznie poszukiwać potencjalnych nabywców,
  • brak zamieszania na rynku ofert – w przypadku, gdy mieszkanie na sprzedaż wystawiane jest przez różne agencje, po różnych cenach, generuje to poczucie chaosu u potencjalnych kupców i niepewność co do stabilności oferty.

Czy są jakieś minusy?

Wspomnieć w tym miejscu należy o tym, że takie rozwiązanie może być w pewnym przypadku niekorzystne. Gdy trafi się na pośrednika, który niezbyt garnie się do efektywnej pracy, to wówczas szanse na sprzedaż mieszkania drastycznie maleją, niż gdyby do tego zaproszonych byłoby więcej osób. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić agencję oferującą sprzedaż mieszkania “na wyłączność”.

Umowa “na wyłączność” – czy jest przyszłością rynku nieruchomości?

Biorąc pod uwagę to, że ten rodzaj umowy ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, a ponadto jest coraz chętniej wybieraną formą współpracy pomiędzy osobą sprzedającą mieszkanie a pośrednikiem na rynku nieruchomości, to można wysnuć wniosek, że w najbliższym czasie wyprze ona z obiegu inne rodzaje umów. Umowa “na wyłączność” jest korzystna zarówno z perspektywy osoby sprzedającej dom czy mieszkanie, jak i z punktu widzenia pośrednika nieruchomości. Decydując się na współpracę, warto wybrać profesjonalne biuro nieruchomości z Warszawy – COSMOPOLITAN, które ma duże doświadczenie na rynku sprzedażowym i będzie w stanie przeprowadzić całą transakcję w jak najkrótszym czasie przy jak najwyższych zyskach.

Z pełną ofertą biura Cosmopolitan możesz zapoznać się na stronie www.

Poprzedni artykułTermomodernizacja domu – co warto wiedzieć?
Następny artykułJak wybrać dobry programator – wyłącznik czasowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj