Impregnacja czy bejcowanie – co warto wybrać do zabezpieczenia drewna?

0

Właśnie postawiłeś nowy drewniany domek ogrodowy w swoim ogrodzie lub komplet wypoczynkowy, na którym będziesz spędzać ciepłe dni, ale zastanawiasz się czym pokryć naturalny materiał tych elementów, by długo służyły w doskonałym stanie? Do wyboru masz dwa najpopularniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest impregnat do drewna, a drugim bejca. Podpowiadamy jaka jest różnica między tymi produktami i na który z nich zdecydować się, gdy trzeba skutecznie zabezpieczyć naturalny materiał.

Dlaczego w ogóle warto zabezpieczać drewno w przydomowej przestrzeni?

Wiele domków ogrodowych, ławek, krzeseł czy stołów z drewna jest wykonana z miękkiego materiału, takiego jak sosna czy świerk. To drewno jest bardzo wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV. Jeśli nie zabezpieczysz przed tymi czynnikami drewnianych elementów ogrodowego wyposażenia, szybko ulegnie ono zniszczeniu. To wystarczający powód, aby szukać rozwiązań chroniących naturalny materiał. Dzięki odpowiednim produktom możesz przedłużyć żywotność drewna i dłużej cieszyć się konstrukcjami z niego wykonanymi.

Impregnat do drewna a bejca – czym się różnią?

Zacznijmy od wyjaśnienia różnic pomiędzy tym, czym jest impregnat do drewna i bejca. Pierwszy z wymienionych produktów ma za zadanie jak najlepiej zabezpieczyć naturalny materiał przed działaniem wspomnianych czynników atmosferycznych – wilgocią wynikającą z opadów deszczu i śniegu, niskimi temperaturami oraz promieniowaniem UV. Jest dostępny na rynku w wersji klasycznej (bezbarwnej) oraz z odpowiednim pigmentem. Zastosowanie impregnatu do drewna pozwala przedłużyć żywotność elementów z naturalnego materiału, stosowanych na zewnątrz budynków.

Bejca zazwyczaj nie ma właściwości ochronnych. To produkt, który służy przede wszystkim do barwienia naturalnego materiału. Pozwala skutecznie podkreślić walory estetyczne drewna, wydobywając z niego pierwotną barwę. Bejca wnika głęboko w jego strukturę, zacierając różnice kolorystyczne. Sprawdza się raczej w przypadku elementów drewnianych użytkowanych wewnątrz budynków, choć trzeba podkreślić, że na rynku można obecnie znaleźć także tego typu produkty, wykazujące odporność na czynniki atmosferyczne.

Impregnat do drewna czy bejca – co jest lepsze do zabezpieczenia drewna?

Na podstawie poprzednich akapitów na pewno z łatwością stwierdzisz, że lepszym wyborem do ochronnego malowania naturalnego materiału będzie impregnat do drewna. Dziś na szczęście nie musisz rezygnować z walorów estetycznych drewnianego wyposażenia na rzecz jego długowieczności. W ofercie renomowanych producentów znajdziesz znakomite impregnaty, który nie tylko chronią, ale i pięknie podkreślają naturalny materiał.

Poprzedni artykułMontaż drzwi wewnętrznych krok po kroku. Co warto wiedzieć?
Następny artykułFotowoltaika w 2022 i 2023 – czy to się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj