Osoby, które chcą kupić mieszkanie, mają do wyboru oferty z rynku wtórnego, czyli z tak zwanej drugiej ręki albo z rynku pierwotnego, czyli od deweloperów. Te drugie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem m.in. ze względu na to, że obiekty deweloperskie budowane są w nowoczesnym stylu i zazwyczaj mają liczne udogodnienia dla mieszkańców. Co zrobić zanim kupi się nieruchomość z pierwszej ręki? Jak znaleźć idealne mieszkanie? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Nowe mieszkania w stanie deweloperskim przez cały czas dobrze się sprzedają. Inwestorzy nie narzekają na znaczny spadek zainteresowania nieruchomościami z pierwszej ręki, chociaż sytuacja na rynku kredytów hipotecznych aktualnie nie jest najlepsza.
Co przekonuje nabywców do wyboru lokali od deweloperów? Przede wszystkim to, że takie mieszkania można dowolnie zaaranżować bez konieczności wyburzania ścian, skuwania starych płytek albo zrywania boazerii. Dodatkowo ma się pewność, że w najbliższym czasie nie trzeba będzie wykonywać remontów instalacji elektrycznej czy wymiany pionów. Kupujący na rynku pierwotnym doceniają również nowoczesne budownictwo, przemyślane układy mieszkań oraz liczne udogodnienia dostępne na nowych osiedlach.
Jednak wybór konkretnego lokalu zazwyczaj nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Liczba ofert dostępnych na rynku może przytłaczać, dlatego zanim w ogóle przystąpi się do szukania, trzeba dobrze przemyśleć, czego się potrzebuje.
Określ swoje potrzeby
Na początek należy dokładnie określić swoje wymagania – sprecyzować, ile pokoi i ile metrów powinien mieć lokal, na którym piętrze musi się znajdować, czy ma to być mieszkanie z garażem, czy niekoniecznie, czy zależy nam na balkonie, tarasie albo ogródku, czy ważna jest otwarta kuchnia itp. Bez tego nie ma co przystępować do przeglądania ofert, bo trudno się przebić przez gąszcz różnych propozycji, jeśli nie wiadomo, na co zwracać uwagę.
Do listy wymagań trzeba dołączyć również te dotyczące lokalizacji. Nowe apartamentowce budowane są zarówno na obrzeżach, jak i w centrach. Warto przemyśleć, czy chce się mieszkać w spokojnej okolicy z dobrym dojazdem do najważniejszych punktów, czy wyłącznie w środku miasta.
Sprawdź, ile możesz wydać
Druga sprawa to koszty. Zanim zaczniemy się rozglądać za konkretnym mieszkaniem, powinniśmy oszacować, ile możemy wydać. Jeżeli chcemy kupić nieruchomość za gotówkę, sprawa będzie prosta, jeśli zaś potrzebujemy kredytu hipotecznego, musimy porozmawiać z doradcą, który określi naszą zdolność kredytową.
Uwaga – w koszty należy wliczyć nie tylko cenę zakupu mieszkania, lecz także wykończenia i umeblowania, koszty notarialne i inne dodatkowe opłaty.
Znajdź idealne mieszkanie
Gdy już wiadomo, co powinny mieć nowe mieszkania na sprzedaż i ile możemy przeznaczyć na ich zakup, pora znaleźć idealną nieruchomość. Warto poszukać nie tylko w serwisach internetowych zajmujących się zbieraniem ofert, lecz także na stronach poszczególnych deweloperów i w mediach społecznościowych. W tych ostatnich znajdziemy informacje o promocjach i ofertach specjalnych.
W województwie pomorskim i zachodniopomorskim sprzedaż nowych mieszkań prowadzi m.in. developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl.