Systemy PPOŻ – kto wykonuje projekt instalacji przeciwpożarowej?

0

Tworzenie projektów instalacji przeciwpożarowej ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w danym budynku. Doświadczeni specjaliści świadczą usługi z tego zakresu dopasowując systemy PPOŻ między innymi do warunków panujących w obiekcie oraz indywidualnych wymagań klienta. O czym warto pamiętać, instalując urządzenia chroniące przed rozprzestrzenianiem się ognia oraz informujące o zagrożeniu?

Instalacje przeciwpożarowe – czym są?

Instalacje przeciwpożarowe są systemami, które – jak sama nazwa wskazuje – umożliwiają wczesne wykrycie pożaru w danym obiekcie, a także minimalizują konsekwencje rozprzestrzeniania się ognia. Stosuje się je, dobierając ich parametry i cechy do specyfiki konkretnego budynku. Warto zaznaczyć, że jest to niezbędne wyposażenie obiektów, dzięki któremu można zadbać o zdrowie i życie osób przebywających w danym miejscu. Ich zadaniem jest detekcja i gaszenie pożaru, a także odprowadzanie toksycznego dymu z wnętrza budynku.

Co ważne, projektowanie instalacji przeciwpożarowej powinno iść w parze z projektowaniem budynku. Dzięki temu można sprawnie przeprowadzić ewakuację i zadbać o właściwe działanie sygnalizatorów we wszystkich częściach obiektu.

Projekt instalacji przeciwpożarowej – jakie usługi świadczą konkretne firmy?

Firmy świadczące usługi z zakresu projektowania i montażu systemów chroniących przed pożarem oferują wiele praktycznych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w danym obiekcie. Ze względu na to, że współczesna technologia jest bardzo różnorodna, bez problemu można dopasować idealne dla konkretnego miejsca rozwiązanie przeciwpożarowe. Wśród najczęściej wybieranych wymienić można między innymi:

  • DSO (dźwiękowe systemy ostrzegawcze) – nowoczesne rozwiązania, które w sytuacji zagrożenia pożarowego uruchamiają się automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu; ich działanie może być zarówno dźwiękowe, jak i głosowe;
  • IPS (systemy detekcji i sygnalizacji pożarów) – charakteryzują się szybkim wykrywaniem pożaru, dzięki czemu możliwe jest błyskawiczne włączenie alarmu; zwykle bazują na wykorzystaniu optycznych i akustycznych sygnalizatorów;
  • systemy oddymiania – ich zadaniem jest odprowadzanie dymu i substancji trujących z budynku;
  • systemy oświetlenia awaryjnego;
  • instalacje hydrantowe – wewnętrzne i zewnętrzne;
  • wyłączniki prądu uruchamiające się w sytuacji zagrożenia pożarowego;
  • gaśnicze instalacje wodne – m.in. zraszacze, mgły wodne itp.

Jakie rodzaje sygnalizatorów ochrony w instalacji przeciwpożarowej można wymienić?

Sygnalizatory w instalacji przeciwpożarowej występują w wielu wersjach, a ich rozróżnienie ułatwia podział ze względu na konkretne cechy. Kwalifikacja urządzeń tego typu oparta głównie na ich przeznaczeniu prezentuje się następująco:

  • do stosowania wewnątrz budynku (typ A),
  • do stosowania na zewnątrz budynku (typ B).

Podział ze względu na sposób połączenia wyróżnia sygnalizatory:

  • pętlowe (adresowalne),
  • konwencjonalne.

Z kolei ze względu na sposób sygnalizowania zagrożenia wymienić można urządzenia:

  • akustyczne – należą do podstawowego wyposażenia ochrony przeciwpożarowej obiektów; ich zadaniem jest zwrócenie uwagi osób przebywających w budynku na zagrożenie pożarem – odbywa się to przy użyciu odpowiedniego dla danego miejsca natężenia dźwięku;
  • optyczne – są dodatkowymi elementami ochrony przeciwpożarowej, które nie powinny być stosowane samodzielnie; zazwyczaj sprawdzają się jako dopełnienie sygnalizatorów akustycznych – gdy sam alarm dźwiękowy nie wystarcza (np. w zakładach pracy, w których nosi się ochronniki słuchu);
  • głosowe – stosuje się je w sytuacji, w której należy zwiększyć poziom ostrzegania przed zagrożeniem pożarowym – np. w miejscach użytku publicznego, w których przebywają osoby nieprzeszkolone na wypadek tego typu alarmów;
  • mieszane (kombinacje) – sygnalizatory łączące w sobie cechy kilku rodzajów urządzeń.

Każde z urządzeń musi posiadać certyfikat zgodności oraz świadectwo dopuszczenia. Dodatkowo sygnalizatory powinny być tworzone zgodnie z normami prawnymi oraz rozporządzeniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W jaki sposób powinno przebiegać projektowanie instalacji przeciwpożarowej? Kto się tym zajmuje? Aspekty prawne

Odpowiednio wykonany projekt instalacji PPOŻ jest kluczowy dla późniejszego prawidłowego działania systemu przeciwpożarowego. Przede wszystkim instalacja powinna być dostosowana do specyfiki danego obiektu oraz właściwie połączona z innymi urządzeniami chroniącymi przed zagrożeniem. Nie należy również zapominać o prowadzeniu pełnej dokumentacji w tym zakresie.

Warto zaznaczyć, że zarówno wykonanie projektu, jak i montaż instalacji powinien leżeć po stronie wykwalifikowanych specjalistów – tylko to daje pewność, że system zadziała w sytuacji zagrożenia pożarowego. Jeśli osoby te nie są zatrudnione w specjalistycznych jednostkach, muszą posiadać tytuł zawodowy albo dodatkowo dyplom ukończenia studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej są wymienione w art. 15 wyżej wymienionej Ustawy.

Partnerem artykułu jest strona systemypozarowe-24.pl.

Poprzedni artykułDom 70m2, czy łatwiej go wybudować?
Następny artykułSplit czy Multisplit – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj