Fotowoltaika w 2022 i 2023 – czy to się opłaca?

0

Mówi się, że fotowoltaika jest jedną z bardziej opłacalnych inwestycji w naszych czasach. Pieniądze przeznaczone na powstanie w naszym kraju i na całym świecie ogromnych farm fotowoltaicznych zwracają się szybciej niż kupno i wynajem mieszkania. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na prywatny użytek można znacząc ograniczyć koszty energii elektrycznej gospodarstwa domowego.Według statystyk ceny energii elektrycznej do 2030 roku podrożeją w Polsce aż o 100% w porównaniu z cenami z początku 2022 roku. W tym artykule odpowiemy na pytanie tytułowe – czy opłaca się montować fotowoltaikę w tym i przyszłym roku? Oraz jakie są zmiany od 1 kwietnia 2022 roku związane z fotowoltaiką.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2022 roku

Program “Mój Prąd 4.0” jest skierowany do osób fizycznych, które chcą zamontować mikro instalację fotowoltaiczną na swojej posiadłości. W tym roku, aby skorzystać z tego dofinansowania będzie koniecznym przystąpienie do nowego systemu rozliczeń net-billing. Na zakup, transport i montaż fotowoltaiki można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 4 000 zł brutto. Jeśli jednocześnie zdecydujesz się na montaż magazynu energii, to na samą fotowoltaikę zyskasz 5 000 zł brutto plus dodatkowo 7 500 zł brutto na magazyn. Łącznie daje to sumę 12 500 zł brutto wsparcia finansowego. Ponad to, w 2022 roku można zyskać również dofinansowanie w wysokości 3 000 zł brutto na HEMS/EMS. Jest to nic innego jak inteligentne systemy zarządzania pozwalają na optymalizację zysków produkowanej energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych a nowe przepisy. Net-billing

1 kwietnia 2022 weszła w życie nowa ustawa o OZE, która wprowadziła już wyżej wspomniane rozliczanie net-billing. Jest to nowy system sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną i polega na tym, że wartość przesłanych do sieci nadwyżek oblicza się na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej.

System rozliczania net-billing nie wpływa niekorzystnie na opłacalność fotowoltaiki, nadal jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Jedyna niedogodność, jaką niesie za sobą net-billing to fakt, że nie da się przewidzieć cen sprzedaży i zakupu energii, ponieważ jest to ustalane comiesięcznie.

Poprzedni artykułImpregnacja czy bejcowanie – co warto wybrać do zabezpieczenia drewna?
Następny artykułGdzie najlepiej prezentują się zasłony w kwiaty? Dowiedz się, w jakich aranżacjach królują!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj