Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku. Co warto wiedzieć?

0

Podłogi już ułożone, a ściany wykończone? W takim razie czas na montaż drzwi wewnętrznych. Pracę możesz zlecić fachowcom, kupując odpowiednią usługę już w salonie. Z drugiej strony, jeśli masz nieco doświadczenia i czujesz się pewnie, zamontuj drzwi samodzielnie. W tym artykule przeczytasz, jak to zrobić w 5 prostych krokach.

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi?

Zanim kupisz drzwi z montażem lub zdecydujesz się na samodzielne wykonanie prac, dokładnie zmierz otwór drzwiowy, szczególnie jego szerokość. Pamiętaj, że wymiar ten nie jest równy szerokości drzwi. Na drzwi 80 cm otwór powinien mieć ok. 90-92 cm, a na drzwi 70 cm ok. 80-82 cm. Bezpiecznie jest trzymać się zasady, aby światło otworu było ok. 10 cm szersze niż światło drzwi. Pomiary dotyczą także grubości ścian. Znając ją, bez trudu dobierzesz odpowiednią ościeżnicę. 

Jak zamontować drzwi wewnętrzne krok po kroku?

Drzwi wewnętrzne z montażem to usługa, którą oferuje większość sklepów. Możesz z niej skorzystać także wtedy, gdy kupujesz w Remos, renomowanym salonie drzwi Wrocław. Jeśli jednak chcesz samodzielnie wykonać pracę, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Na Twojej liście zakupów powinny znaleźć się:

  • Ościeżnica, skrzydło drzwi i klamka;
  • Kliny, drewniane deseczki i kołki mocujące;
  • Pianka poliuretanowa niskorozprężna;
  • Klej stolarski.

Niezbędne narzędzia to młotek, śrubokręty, klucze imbusowe, nóż monterski, wiertarka, poziomica, miara, dociski do drzwi i wypora poprzeczna. Poniżej przeczytasz, jak zamontować drzwi wewnętrzne krok po kroku.

Krok 1: Złożenie ościeżnicy

Montaż drzwi wewnętrznych rozpocznij od przygotowania zakupionych elementów ościeżnicy. Układając je na podłodze uważaj, żeby jej nie porysować. Dobrze jest zawsze podłożyć coś pod drewniane elementy. 

Większość ościeżnic trzeba złożyć. Niezbędne łączniki znajdziesz w paczce, więc nie musisz się o nic martwić. Poszczególne części łączy się za pomocą śrub, klamer lub kleju nakładanego w narożnikach. Wszystko zależy od wybranego modelu. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby między pionowymi i poziomymi częściami ościeżnicy zachować kąty proste.

Krok 2: Montaż ościeżnicy drzwi wewnętrznych

Kiedy ościeżnica jest złożona, trzeba wstawić ją w otwór w ścianie. Gdyby okazało się, że ościeżnica jest zbyt długa, skróć jej dolną część za pomocą piły ręcznej lub elektrycznej. O taką samą długość trzeba skrócić skrzydło drzwi. W przeciwnym wypadku nie uda się zawiesić skrzydła.

Do wstawienia ościeżnicy niezbędna będzie poziomica. Sprawdź, czy belki górne i boczne są ustawione odpowiednio w poziomie i pionie. Powinieneś usztywnić konstrukcję, stosując plastikowe lub drewniane kliny. Pomiędzy murem a ościeżnicą musi pozostać szczelina szeroka na około 1-2 cm. Kliny pozwalają na drobne korekty ustawienia.

Krok 3: Mocowanie i wypełnianie szczelin pianką

Gdy ościeżnica jest wstawiona w otwór i wypoziomowana, pora ją zamocować. Potrzebujesz do tego elementów mocujących znajdujących się w zestawie z ościeżnicą. Najczęściej są to dyble, które wbija się młotkiem w nawiercone wcześniej otwory i dokręca śrubokrętem.

Żeby zachować równą szerokość w świetle ościeżnicy, zastosuj odpowiednie wypory. Na dole pomiędzy ościeżnicę a ściany wsuń drewniane płytki. Z kolei na wysokości 1 m zamontuj wyporę poprzeczną. Fachowcy używają też docisków w innych miejscach, aby mieć pewność, że ościeżnica jest na swoim miejscu. Wypory utrzymują konstrukcję w miejscu w czasie nanoszenia pianki.

Szczeliny wypełnia się pianką poliuretanową. Wcześniej zabezpiecz ościeżnicę taśmą papierową, aby przez przypadek jej nie pobrudzić lub nie porysować. Polecamy wykorzystanie pianki niskorozprężnej. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wypaczenia ościeżnicy. Gdy wypełnisz już szczeliny, usuń kliny i w ich miejsce wstrzyknij kolejną porcję pianki.

W czasie wypełniania część pianki zapewne wycieknie na powierzchnię. Łatwo usuniesz nadmiar za pomocą noża monterskiego.

Krok 4: Montaż opasek maskujących

Krok czwarty to montaż opasek maskujących, które znajdują się w zestawie. Ten ważny element dekoracyjny można też kupić osobno, jeśli chcesz wykorzystać inny kolor. Maskownice montuje się – zależnie od materiału, z którego wykonana jest ościeżnica – za pomocą kleju do drewna lub kleju montażowego na bazie silikonu.

Po przyklejeniu opasek maskujących możesz powiedzieć, że zakończyłeś montaż ościeżnicy. Pozostało jedynie zawiesić skrzydło i umocować klamkę.

Krok 5: Zawieszanie skrzydła drzwi i montaż klamki

Kiedy ościeżnica jest zamocowana, usuń wszystkie rozpórki. Teraz powieś skrzydło drzwi i wyreguluj je na zawiasach, korzystając z klucza imbusowego lub śrubokręta. Niekiedy we frezy ramy trzeba wkleić specjalne taśmy, aby drzwi zamykały się dokładnie tak, jak trzeba. “Kropką nad i” będzie montaż klamki, stylistycznie dopasowanej do drzwi oraz aranżacji wnętrza.

Drzwi wewnętrzne – czy warto zlecić montaż fachowcom?

Przy odrobinie doświadczenia skrzydła wewnętrzne zamontujesz samodzielnie, korzystając z naszych podpowiedzi. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie w pracach budowlanych i wykończeniowych, lepiej skorzystaj z pomocy fachowców.

Poprzedni artykułFiltrowentylacja spawalnicza – co powinien zawierać odpowiedni system filtrowentylacji?
Następny artykułImpregnacja czy bejcowanie – co warto wybrać do zabezpieczenia drewna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj