Najczęstsze błędy w montażu okien i ich wpływ na funkcje okna

0

Nawet najsolidniejsze okna nie spełnią swojego zadania, w przypadku gdy zostaną źle zamontowane. Ich nieprawidłowy montaż skutkuje, m.in. nieszczelnościami czy szybkim uszkodzeniem ram. Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniają monterzy oraz na co zwracać uwagę przy ich montażu.

Rola prawidłowo wykonanego montażu

Prawidłowe funkcjonowanie okna, jego szczelność i trwałość nie zależy jedynie od parametrów technicznych produktu. Właściwie wykonany montaż okien ma bardzo duże znaczenie w ich prawidłowym działaniu. Staranne zamontowanie okna ogranicza straty energii w domu oraz powstawanie mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło w domu. Błędy montażowe skutkują często uszkodzeniem połączenia okien ze ścianą, czego konsekwencją jest przenikanie wody i powstawanie wilgoci.

Najczęstsze błędy w montażu okien

Montaż okien jest procesem, który ma określone reguły pracy. Błędy popełniane przez ekipy monterskie najczęściej wynikają z niewiedzy lub zbagatelizowania niektórych czynników montażu, które na pierwszy rzut oka wydają się być mało istotne. Ich zaniedbanie skutkuje często późniejszymi konsekwencjami.

Źle przeprowadzone pomiary ościeża

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zły pomiar ościeża. W sytuacji, w której szczelina jest za mała, rama okna może ulec odkształceniom, które spowodowane są zmianami temperatury. Wpływa to na trudniejsze otwieranie i zamykanie okna. Z kolei, gdy okno jest większe od ościeży, montaż skutkuje brakiem miejsca na materiał izolacyjny – grozi to zawilgoceniem i przedmuchami.

Montaż okna na brudnym podłożu

Ważną czynnością przed zamontowaniem okna jest oczyszczenie podłoża ościeża. W przypadku pozostawionych zanieczyszczeń, takich jak np. fragmenty tynku, okno narażone jest na powstanie nieszczelności. Zaaplikowana pianka niezbyt dobrze przylegnie, czego konsekwencją będą niewielkie szczeliny, przez które przedostawać się będzie zimne powietrze. Przed montażem sprawdź, czy podłoże jest dostatecznie oczyszczone, dzięki temu unikniesz również wchłaniania wilgoci przez te zabrudzenia.

Montaż bez listwy podparapetowej

Niektórzy montażyści nie widzą potrzeby stosowania listwy podparapetowej. Jest to błąd – jej brak uniemożliwia wykonanie pełnego uszczelnienia okna z parapetem. Przez złe umocowanie parapetu (na ramie okna, zamiast pod nim) wystąpić mogą przecieki wody opadowej, co doprowadzi do zawilgocenia muru i izolacji.

Niestabilne mocowanie

Montując okno, należy pamiętać o jego stabilnym przymocowaniu. Zbyt mała liczba użytych kotew lub dybli – najczęściej po bokach ramy – skutkuje wypaczeniem ościeżnicy. Wpływ na to mają obciążenia wynikające z podmuchów wiatru i użytkowania okna. Efektem jest rozszczelnienie izolacji i powstawanie mostków cieplnych.

Komu zlecić montaż okien?

Montaż okien jest czynnością, która wymaga wielkiej precyzji działania. Proces ten warto zlecić wyspecjalizowanym firmom monterskim. Profesjonalne ekipy zamontują produkt zgodnie z zaleceniami producenta oraz zasadami prawidłowego montażu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa są Okna Kraków, którzy przywiązują wielką wagę do profesjonalizmu i czasu realizacji.

Poprzedni artykułBranże, które mogą zyskać dzięki hali stalowej
Następny artykułDrewno wokół domu – jak warto je wykorzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj