Rodzaje szlifierek i ich przeznaczenie

0

Jednym z finalnych etapów obróbki drewna jest proces szlifowania. To ważny moment, którego nie jest się w stanie ominąć, jeśli chcemy uzyskać efektowny, jakościowy produkt końcowy. Pasjonaci stolarki albo osoby zawodowo zajmujące się tym tematem powinny mieć świadomość tego, jak szeroki wybór mają w kontekście doboru odpowiedniego rodzaju szlifierki. Postaw na solidne narzędzie, dzięki któremu odnowisz meble bądź stworzysz nowe, oszczędzając czas i energię. Podpowiadamy dostępne możliwości i zastosowanie. Sklep z wiertłami z pewnością ma Ci do zaoferowania naprawdę wiele możliwości.

Czym jest szlifierka?

Szlifierka jest powszechnie wykorzystywanym urządzeniem, które można znaleźć w większości warsztatów – zarówno tych specjalistycznych, jak i nieco bardziej amatorskich. To jedno z niezbędnych urządzeń, w które powinna być zaopatrzona każda osoba zajmująca się majsterkowaniem czy stolarką. Dziś na rynku mamy sporo różnych modeli tego narzędzia, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować wybierany rodzaj do jego przeznaczenia. To m.in. szlifierka pneumatyczna czy trzpieniowa. Jeśli potrzebujesz dostać się do trudnych miejsc, z pewnością szlifierka trzpieniowa Ci to umożliwi z uwagi na głowicę kątową i różne długości ramienia.

Wszystkie na urządzenia służą, najogólniej mówiąc, do obrabiania materiałów, które już zostały w jakiś sposób przygotowane przez inne. Innymi słowy, szlifierka jest wykorzystywana do wykończenia i nadania ostatecznego kształtu danemu przedmiotowi. Aby wszystko odbywało się skutecznie i bezpiecznie, należy odpowiednio dopasować jej rodzaj do opracowywanej powierzchni. 

Dostępne rodzaje szlifierek

Wybór odpowiedniej szlifierki zależy od tego, jaki kształt oraz charakter ma materiał, na którym pracujemy. Dlatego możliwości jest naprawdę wiele i należy dokładnie przemyśleć, do czego tak naprawdę potrzebujemy urządzenia, aby praca była wygodna i efektywna.

Szlifierka oscylacyjna

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli, ponieważ nadaje się do powierzchni zarówno płaskich, jak i delikatnie zaokrąglonych, lecz pozbawionych wypukleń. Najczęściej wykorzystuje się ją właśnie do obróbki drewna. Duża częstotliwość i niewielka amplituda drgań sprawiają, że to narzędzie o świetnej efektywności. Upewnij się, że wybierasz wysokiej jakości produkt – im większe parametry takie jak liczba oscylacji na minutę i mimośrodowość, tym lepiej.

Szlifierka kątowa

To rodzaj szlifierki, która różni się od pozostałych modeli. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że choć oczywiście stosuje się ją do szlifowania, to częściej jednak do przecinania twardych powierzchni metalowych czy betonowych. Ponadto doskonale radzi sobie ona z usuwaniem rdzy czy polerowaniem powierzchni. W tym przypadku warto wybrać szlifierkę o dużych parametrach dotyczących średnicy tarczy, mocy i maksymalnej prędkości.

Szlifierka taśmowa

To maszyna, która często występuje w specjalistycznych zakładach. Używa jej się do szlifowania powierzchni płaskich wykonanych z drewna, jednak o sporej powierzchni. Umożliwia ona nadanie obrabianej powierzchni optymalnej grubości. Co więcej, sporo modeli ma dodatkowe funkcjonalności jak choćby odsysanie pyłu.

Szlifierka mimośrodowa

Z kolei ten rodzaj pojawia się powszechnie w warsztatach domowych. Świetnie radzi sobie ze szlifowaniem zarówno powierzchni płaskich, jak i zakrzywionych w lekki sposób, a także ścierania powłok farby. W tym przypadku szlifierka wykorzystuje ruch wahadłowy dodatkowo wzbogacony o rotację.

Poprzedni artykułDrzwi balkonowe jednoskrzydłowe – odpowiedni wybór gwarantuje bezpieczeństwo
Następny artykułCzym są i jakie mają zastosowania żurawie hydrauliczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj