Panele fotowoltaiczne są coraz częstszą przyczyną pożarów

0

Dachy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechne w krajach europejskich, w tym w Polsce. Jednocześnie rośnie liczba pożarów powodowanych przez energię słoneczną. Dlaczego to się dzieje?

Pożary paneli fotowoltaicznych

Pożary najczęściej powodowane są przez nieprawidłowo zamontowane panele fotowoltaiczne. Powodem jest brak doświadczenia z wieloma aplikacjami tego typu, a także chęć inwestorów do jak największego obniżenia kosztów projektu. Jak się okazuje – często kosztem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

Panele słoneczne powodują kilkaset pożarów rocznie w każdym kraju europejskim. W Niemczech jest ich nawet 400, a we Włoszech – gdzie sytuacja prawna jest podobna jak w Polsce – ponad 700 rocznie – pisze Komputer Świat. 

Powodem często jest brak wyobraźni – celowe omijanie zabezpieczeń, brak kontroli technicznych i „kosztowna” realizacja. W Polsce nie ma precyzyjnych i ścisłych zasad dotyczących instalacji fotowoltaiki, ale coraz więcej firm chce to robić, nawet jeśli nie mają wystarczających informacji na ten temat. 

– W kraju, w którym koszt jest głównym wyznacznikiem inwestycji, oszczędzasz na wysokiej jakości sprzęcie i wykwalifikowanych pracownikach. Ta eksplozja energii słonecznej w Polsce w ostatnich latach spowodowała, że ​​instalacją fotowoltaiki zainteresował się niemal każdy, kto ma coś wspólnego z budownictwem – czyli nie boi się wchodzić po drabinach i dachach – mówi dr hab. Janusza Helda w rozmowie z wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Solarnego, INN Poland. 

Podczas instalacji paneli fotowoltaicznych system bezpieczeństwa jest często celowo wyłączany. Zabezpieczenie polega na tym, że w przypadku naruszeń system blokuje przepływ. Urządzenie może zostać odblokowane tylko przez autoryzowany warsztat serwisowy, co jest uważane za problem właściciela instalacji. Dlatego – wykonawca często wyłączał system bezpieczeństwa.

W Polsce – zdaniem eksperta  Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej – głównym problemem jest brak norm lub szczegółowych przepisów prawa regulujących montaż, odbiór, kontrolę czy kontrolę poprawności montażu paneli. Stwarza to zagrożenie pożarowe, które może być tym większe, im więcej nowych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną pojawia się na dachach budynków.

Przyczyną pożarów paneli fotowoltaicznych jest często ich nieprawidłowy montaż. Postaw na kurs dla instalatorów fotowoltaiki i zdobądź uprawnienia: https://www.oszomega.pl/oze/

Poprzedni artykułMajestatyczne piękno kamienia: klucz do wyjątkowego wnętrza
Następny artykułUporządkowany dom to poukładane życie – magiczna moc sprawcza sprzątania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj