W jaki sposób rosną trawy ozdobne? Uprawa miskantów

0

Jeżeli Twój ogród wygląda dobrze całym rokiem, to możesz śmiało nazwać się ogrodnikiem, jakich mało. Jeżeli nie, to może czas najwyższy, abyś pomyślał o małych zmianach. Ogród to miejsce pełne magii, jednak trzeba o niego należycie dbać. Aby pięknie wyglądał zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą, warto inwestować w trawy ozdobne, które coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach i zastosowaniu traw ozdobnych w ogrodzie – przeczytaj. Z poniższego materiału dowiesz się o jednych z najpopularniejszych traw: miskantach.

Miskanty – uniwersalne rośliny do ogrodu

Miskanty to nic innego jak – małe, średnie oraz duże – trawy ozdobne . Szczególną uwagę warto poświęcić zwłaszcza jednej odmianie, która jest jedną z najchętniej uprawianych i najbardziej uniwersalnych.

Miskant Chiński (Miskant Gracillimus) to bardzo wysoka trawa, która pnie się na 200 cm wzwyż. Wiele osób decyduje się na zakup ze względu na to, że roślina ta tworzy niezwykle efektowne „kuliste kępy”, które można dowolnie wykorzystywać, np. do tworzenia żywopłotu. Warto tutaj wspomnieć jednak o tym, iż roślina dość późno rozpoczyna swój okres wegetacji, dlatego najładniej wygląda dopiero latem – lub na przełomie lata i jesieni. Kępy miskanta bardzo dobrze prezentują się w ogrodach o dużym metrażu.

Solitery i rabaty

Wysokie trawy ozdobne, takie jak Miskant Gracillimus właśnie, wykorzystuje się również jako szczególnie eksponowane solitery (pojedynczo rosnące na otwartym terenie trawy, krzewy lub drzewa), które pozostają ekspozycją w aranżacji krajobrazu ogrodowego. Miskanty pasują jako solitery, ponieważ wyróżniają się swoim efektywnym kwitnieniem, formą oraz zabarwieniem liści. Trawa gracillimus tym bardziej – jej intensywny zielony kolor idealnie sprawdza się również, jako tło dla innych roślin w ogrodzie.

Największą zaletą miskantów, jest ich przystosowanie do warunków panujących w ogrodzie całym rokiem. Bez względu na porę roku rośliny te prezentują się naprawdę świetnie. Dzięki swoim falującym na wietrze liściom oraz szumiącym kwiatostanom mogą ożywić niejeden szary zakątek.

Błyskawiczny wzrost

Bardzo ciekawe jest również to, że takie trawy, jak wspomniany Miskant Gracillimus, nie należą do inwazyjnych roślin. Oznacza to, że nie rozrastają się niekontrolowanie, tak jak np. rdestowiec japoński, którego wiele osób traktuje jak chwast, pomimo jego leczniczych właściwości – ale o tym innym razem. Trawa rośnie szybko, jednak nie robi tego w problematyczny sposób. Posiada bowiem krótkie kłącza, które w miarę wyrastania tworzą wspomnianą już wcześniej zwartą „kulistą kępę”.

Miskanty bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie bylin oraz krzewów, niemniej jednak z każdą inną rośliną prezentują się równie ciekawie.

Pokładanie się liści

Miskant Gracillimus nie należy do trudnych w pielęgnacji roślin, niemniej jego wzrost oraz wygląd uzależniony jest od pielęgnacji i ilości opieki, którą otrzymuje. Roślina najlepiej czuje się na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, choć da sobie również radę, w lekko ocienionych. Tutaj warto wspomnieć o tym, że umieszczenie rośliny na zacienionym stanowisku może skutkować pokładaniem się jej liści. Trawy preferują żyzne i nieco wilgotne podłoże, dlatego w okresie wzrostu sadzonki powinny być częściej podlewane i uzupełniane o wartościowe dla roślin substancje odżywcze.

Miskanty nadają się jednakowo do ogrodów o dużej, średniej oraz małej powierzchni. Nawet jedna sadzonka potrafi odmienić ogród nie do poznania. Rośliny te są bowiem niezwykle uniwersalne i tak długo, jak otrzymują odpowiednią opiekę, będą przystrajać ogród – również zimą.

Poprzedni artykułEtapy budowy domu – krok po kroku
Następny artykułW jakim celu wykonuje się zabieg odpuszczania stali?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj