Jaka podłoga do ogrzewania podłogowego?

0

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i coraz popularniejszym, wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Nie każdy materiał wykończeniowy dobrze współgra z tym rodzajem ogrzewania – jak wybrać ten odpowiedni?

Ceramika najpopularniejsza

Niektórych klientów do ogrzewania podłogowego zniechęca właśnie ten ograniczony wybór materiałów wykończeniowych. Najlepszą opcją pozostają płytki ceramiczne lub kamienne, które mają niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe ma wysoką wydajność.

Płytki są praktyczne, bo łatwo utrzymać je w czystości, ale nie wszystkim podoba się ten materiał od strony czysto estetycznej – w łazience, kuchni, przedpokoju to dobre rozwiązanie, ale w salonie czy sypialni kamienna podłoga nie wygląda tak przytulnie jak puszysty dywan. Wybór płytek jest jednak na tyle szeroki, że można znaleźć wykończenie, które nie daje takiego wrażenia chłodu i ładnie harmonizuje z resztą wyposażenia.

Czy drewno się nada?

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego, jak te dostępne między innymi na Uponor.pl, można połączyć z drewnianym wykończeniem. Wciąż jednak warto mieć na uwadze, że drewno nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła jak ceramiczne płytki. Ze względu na ograniczenie maksymalnej temperatury podłogi do 27°C dla podłóg drewnianych (dokładne dane powinien podać producent podłogi) co za tym idzie – mniejszej wydajności cieplnej, należy sprawdzić czy nie należy zastosować dodatkowego grzejnika np., kanałowego.

Prócz tego pomieszczenie musi mieć solidną izolację cieplną, tak by nie dochodziło do niepotrzebnych strat ciepła, a do wykończenia podłogi wybieramy drewno słabo kurczliwe, odporne na wilgoć – najlepsze będzie drewno egzotyczne, z krajowych gatunków sprawdzi się dąb oraz klon.

Jest to jak widać rozwiązanie kosztowne, z drugiej strony podłoga z wysokiej jakości drewna długo zachowuje atrakcyjny wygląd i dobrze znosi nawet bardzo intensywną eksploatację. Decydując się na tę opcję warto się upewnić, że producent ogrzewania nie odmówi naprawy gwarancyjnej ze względu na niewłaściwy rodzaj wykończenia podłogi.

A może wykładzina?

Tańsza od drewna jest wykładzina, ale to również nie jest materiał, który dobrze przewodzi ciepło. Wykładzinę podłogową przykleja się bezpośrednio do wylewki betonowej.

Wykładzina na podłogówkę musi być zrobiona z tworzywa sztucznego jak na przykład polipropylen. Niewskazane są wykładziny bardzo grube, ponieważ będą blokować przepływ ciepła, przez co mocno zwiększą się koszty ogrzewania.

Poprzedni artykułPoznaj nowoczesne rozwiązania w projekcie domu z poddaszem użytkowym
Następny artykułKlimatyzator źródłem ciepła w zimie – klimatyzatory TCL z funkcją grzania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj