Oszczędzanie to temat, o którym warto rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat. Dobre nawyki można kształtować nie tylko w kontekście gospodarowania finansami, ale i codziennych czynności, które mają zasadniczy wpływ na domowy budżet czy środowisko. Krótkie, zimowe dni to doskonały moment, by przedyskutować z najmłodszymi kwestię racjonalnego korzystania z oświetlenia i energii elektrycznej.
Rozsądne używanie oświetlenia może przynieść wiele korzyści – krótkofalowych, zauważalnych od razu – w postaci niższych rachunków oraz długofalowych, perspektywicznych, związanych z racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Od czego zacząć domową rewolucję oszczędnościową?
Po pierwsze: zacznijmy od zmiany
To, jaki rodzaj źródła światła wybierzemy, ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność. W tym wypadku, w pomieszczeniach, w których światło pali się najdłużej, zrezygnujmy z tradycyjnych żarówek i w obrazowy sposób wyjaśnijmy dziecku szeroki wachlarz korzyści takiej zmiany – a liczby potrafią zaskoczyć! Źródła światła wykorzystujące diody LED to najbardziej energooszczędne oświetlenie, jakie jest obecnie dostępne na rynku. W zależności od modelu pobierają one do 80 % mniej energii niż tradycyjne żarówki. Nie do pominięcia jest również aspekt ekologiczny – nowoczesne LEDy nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych dla środowiska substancji, a ich energooszczędność pośrednio ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Po drugie: skorzystajmy z inteligentnych rozwiązań
Wycieczkę śladem domowych oszczędności przenosimy tym razem do pomieszczeń, w których światła używamy sporadycznie. To doskonałe zadnie dla małego detektywa, dlatego wspólnie poszukajcie obszarów domu, w których zdarza wam się zostawić zapaloną żarówkę lub, ze względu na brak naturalnego świata, jesteście zmuszeni do sięgnięcia w stronę włącznika prądu. – Jeśli na waszej liście znalazły się spiżarnia, hol, przedpokój i piwnica, warto rozważyć zainstalowanie funkcjonalnych czujników ruchu, które włączą światło jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy i automatycznie wyłączą je, gdy przestaniemy korzystać z danego pomieszczenia. To nie tylko oszczędne, ale niezwykle bezpieczne rozwiązanie – zwłaszcza podczas nocnych wędrówek dzieci, które nie muszą po omacku szukać włącznika światła – rekomenduje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.
Po trzecie: korzystajmy z naturalnego światła
Naturalne światło pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ma szczególne właściwości aktywizujące, jego odpowiednie natężenie wpływa na koncentrację, mobilizuje do nauki i pracy, a także w znacznym stopniu redukuje codzienne zmęczenie. Od małego uświadamiajmy dziecku, że jeśli to tylko możliwe, nie warto zastępować naturalnych promieni słonecznych sztucznym światłem.
Po czwarte: utrwalajmy nawyki
Zamiast kilka razy dziennie powtarzać formułki „zgaś światło”, „nie zapominaj”, postawmy na kreatywność! Wystarczy wycieczka do sklepu papierniczego i wolne popołudnie, by razem z dzieckiem przygotować zabawne tabliczki przypominające o codziennym oszczędzaniu światła. Powieśmy je w widocznych miejscach, a pożądane zachowania wejdą do codziennej rutyny szybciej niż myślicie!
A na koniec…
Musimy uświadomić najmłodszym, że zużycie prądu to nie tylko włączona żarówka. Komputera, telewizora ani innych urządzeń RTV nie zostawiajmy w stanie czuwania, odłączajmy ładowarki telefoniczne, gdy nie są już potrzebne, sprawdzajmy czy drzwi lodówki zostały dobrze zamknięte. To tylko kilka prostych zasad, a ich przestrzeganie przyniesie nam wiele wymiernych korzyści – nie tylko tych finansowych.
Gotowi na oszczędzanie? Pierwsze efekty zobaczycie w mgnieniu oka, a zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć na… nowe książki i zabawki! Przyjemnie i pożytecznie zarazem!
Inteligentne rozwiązania potrafią skutecznie wpłynąć na komfort jak i mniejsze koszty użytkowania. Warto rozważyć automatyzacje większej ilości rzeczy jak np. rolet, temperatury, monitoringu czy bram. Takie systemy są obecnie bardzo popularne jednak ze względu na ich wysoką cenę, instalację można rozłożyć w czasie i stopniowo dodawać kolejne udogodnienia.
Rachunki mam kolosalne, więc chyba skorzystam z porad :>