Jak działa brama łamana i kiedy warto się na nią zdecydować?

0
brama łamana

Zakup bramy wjazdowej ma ogromne znaczenie, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę szereg istotnych kwestii. Będzie ona codziennie użytkowana, dlatego zadbać trzeba o jej funkcjonalność, bezproblemową obsługę, trwałość. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne, bo brama wpływa na wygląd ogrodzenia i elewacji budynku. Powinna być dopasowana do pozostałych elementów otoczenia, tworzyć z nimi spójną całość. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów bram, mogą być one uchylne, przesuwne lub łamane. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością. Pora sprawdzić, z czego to wynika.

Co warto wiedzieć o bramie łamanej?

Tradycyjna brama dwuskrzydłowa nie zawsze będzie dobrym wyborem, w niektórych przypadkach stanie się wręcz niefunkcjonalna. Przykładem jest mała działka, wjazd ze spadkami, ograniczona przestrzeń na podjeździe. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się brama łamana. Składa się ona zwykle z dwóch skrzydeł, które podczas otwierania „łamią się” na pół, tworząc cztery ruchome segmenty. Sposób działania bram łamanych można porównać do rozwijania i zwijania harmonijki. Z tego właśnie powodu bardzo często określa się je mianem „bram harmonijkowych”. Oczywiście wybór nie ogranicza się wyłącznie do bram dwuskrzydłowych, mogą mieć one pojedyncze skrzydło, czyli otwierać się wyłącznie w jednym kierunku.

Na bramę łamaną warto zdecydować się w przypadku bardzo szerokiego wjazdu, nadaje się nawet przy otworach mających kilkanaście metrów szerokości. Jeśli wybierze się model wyposażony w automatykę, to można liczyć na wygodę użytkowania. Obsługa bramy stanie się banalnie prosta ze względu na zdalne sterowanie za pomocą pilota, wystarczy nacisnąć guzik. Jeśli ktoś decyduje się na montaż bramy łamanej, to będzie musiał wykonać wykop o odpowiednich wymiarach, stworzyć w fundamencie zbrojenia betonowe. Skrzydła bramy łamanej łączy się z elementami mocowania na słupach, na koniec trzeba je wyregulować. Skrzydła są zakładane na zawiasy łożyskowe w części zarówno górnej, jak i dolnej.

Brama łamana czy warto ją wybrać?

Brama łamana jest wyborem uniwersalnym, pasującym do każdego typu posesji. Jako że jej skrzydła składają się jak harmonijka, możliwe staje się wygodne regulowanie szerokości ich otwarcia względem siebie. W przypadku ciasnego wjazdu takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Bramę łamaną warto wybrać, jeśli ma się niewielką działkę, to samo można powiedzieć o budynku znajdującym się blisko ogrodzenia. Spora popularność tego rodzaju bram wynika w dużej mierze z tego, że pozwalają one zaoszczędzić sporo miejsca. Zajmują go o nawet połowę mniej niż modele przesuwne. Przekłada się to na możliwość lepszego wykorzystania wolnej przestrzeni. Do produkcji bram łamanych sięga się po stal ocynkowaną, która została dodatkowo zabezpieczona przez malowanie proszkowe. Można wobec tego liczyć na świetną ochronę antykorozyjną i mniejszą podatność na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Ponadto bramy są objęte wieloletnią gwarancją, co również przemawia za ich zakupem.

Co przemawia za wyborem bramy łamanej?

Jeśli ktoś szuka łatwej w obsłudze bramy wjazdowej, to można mu śmiało polecić model łamany. Za wygodny i niezawodny system składania odpowiadają zawiasy łożyskowe. W przypadku wyposażenia bramy w napęd automatyczny, sterowanie nią ogranicza się wyłącznie do naciskania przycisków na pilocie. Można siedzieć wygodnie w samochodzie i w dowolnym momencie otworzyć lub zamknąć skrzydła. Bramy łamane są bardzo solidne i trwałe, mają stabilną konstrukcję. Prezentują się niezwykle efektownie, można z łatwością dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. W sprzedaży dostępne są bramy łamane w wersji zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej. Ułatwia to dobranie ich do ogrodzenia i elewacji budynku. Tego rodzaju bramy będą dobrym wyborem w przypadku prywatnych posesji i obiektów firmowych. Dużą zaletą jest możliwość otwarcia skrzydeł bramy do wewnątrz. Jeśli komuś zależy na zapewnieniu sobie poczucia prywatności, to warto zdecydować się na model z większą liczbą przęseł ułożonych blisko siebie.

Dlaczego zakup bramy łamanej to dobry pomysł?

Jeśli ktoś szuka bramy, która ułatwi mu wjazd i pozwoli na lepsze zorganizowanie miejsca na działce, to można mu polecić model łamany. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, możliwe jest również pomalowanie jej na dowolny kolor, dzięki czemu będzie w pełni dopasowana do charakteru posesji. Skrzydła układają się wzdłuż ogrodzenia, więc nie istnieje obawa przed tym, że dojdzie do uszkodzenia samochodu lub jakiegoś przedmiotu znajdującego się na działce w pobliżu bramy. Można zostawić samochód praktycznie bezpośrednio przy bramie. Nawet jeśli działka jest wąska i nierówna, to nie ma problemu z montażem bramy łamanej. Całkowite otwarcie wjazdu zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.

Podsumowując, największymi zaletami bramy łamanej są:

• Wysokie walory estetyczne,
• Łatwość składania,
• Prosty i szybki montaż,
• Szeroki wachlarz wyboru,
• Oszczędność miejsca na działce,
• Uniwersalność,
• Wygodna obsługa,
• Niezawodne działanie,
• Możliwość otwierania zdalnego z domu lub samochodu dzięki napędowi automatycznemu,
• Szybkość działania dzięki nowoczesnym łożyskom,
• Odpowiednia na małych działkach i posesjach ze stromym spadkiem,
• Nowoczesny design,
• Łatwość dopasowania do każdego rodzaju ogrodzenia,
• Zróżnicowany rozmiar,
• Brak potrzeby zachowania dużej odległości od linii ogrodzenia,
• Solidność i trwałość,
• Odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne,
• Odpowiednia na posesję prywatną i firmową.

Partnerem artykułu jest firma Polargos, oferująca nowoczesne bramy i ogrodzenia.

Poprzedni artykułAkustyka budowlana – w jakim celu wykonuje się pomiary akustyczne pomieszczeń
Następny artykułProstokątne komory wodomierzowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj