Pierwsze mieszkanie na własność – o czym pamiętać przy zakupie?

0
Pierwsze mieszkanie na własność – o czym pamiętać przy zakupie?

Zakupienie pierwszego mieszkania jest ekscytującą perspektywą. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie, możemy narazić się na różne kłopoty. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Kawalerka, a może większe mieszkanie kupione z myślą o powiększeniu rodziny? W centrum, a może na obrzeży? Od dewelopera czy z rynku wtórnego? To tylko niektóre pytania, które pojawiają się przy zakupie mieszkania.

Pierwsze mieszkanie na własność można sfinansować z kredytu mieszkaniowego, ale również coraz więcej osób płaci za nie całościowo lub częściowo gotówką, na przykład otrzymaną od rodziców. Aby transakcja była w pełni udana, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze mieszkanie dla siebie!

Lokalizacja

Przy zakupie mieszkania powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego lokalizację, która będzie miała wpływ na nasz komfort, ale również może zaprocentować w przyszłości, gdy nieruchomość będziemy chcieli wynająć albo sprzedać i zakupić potem kolejne.

Przykładowo, jeśli chodzi o mieszkania Lublin ma oferty zarówno w centrum, jak i na obrzeżach. W centrum można znaleźć droższe nieruchomości, ale mogą one stać się przyszłościową inwestycją. W innych dzielnicach ceny będą niższe, lecz warto przeanalizować, czy dojazdy nie będą zajmowały nam wtedy zbyt dużo czasu.

Metraż i rozkład

Przy zakupie pierwszego lokum wybór często pada na kawalerkę. Małe mieszkanie nie tylko będzie relatywnie tanie, ale także będzie później łatwiejsze w wynajmie albo odsprzedaży.

Kupowanie mieszkania „na wyrost” nie jest rekomendowane – to wyższe koszty zakupu oraz utrzymania. Dodatkowo, bez sprecyzowanych planów na rodzinę nie warto decydować się na jego zakup.

Także warto zwrócić uwagę na rozkład nieruchomości. Gdy kupujemy mniejsze lokum, warto wybrać takie, które będzie miało oddzielną sypialnię dla większego komfortu.

Stan i standard

Najczęściej wybór pada na nowe nieruchomości – wykonane z nowoczesnych materiałów, pozwalające na aranżację zgodnie ze swoim pomysłem. Mieszkania używane mogą być tańsze, ale często wymagają dodatkowych remontów.

Przy zakupie mieszkania nowego można wybrać też na ogół usługę pod klucz – wtedy prace wykończeniowe wykona deweloper.

Poprzedni artykułBudowa domu – na czym nie warto oszczędzać?
Następny artykułZdolność kredytowa w kredycie hipotecznym – jak zwiększyć zdolność kredytową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj