Niepełnosprawność ruchowa powoduje znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Standardowy dom, w którym są schody, schodki, progi i ciasne przejścia stwarza problemy dla osób niepełnosprawnych w byciu samodzielnym. Kiedy budowany jest nowy dom dla inwestorów, którzy sami są niepełnosprawni lub w ich rodzinie jest ktoś z dysfunkcją ruchową, projektanci powinni wziąć to pod uwagę. Sprawdźmy zatem, jak zaprojektować dom, który będzie wprost idealny dla osób niepełnosprawnych.
Jakie warunki musi spełniać dom przyjazny dla niepełnosprawnych?
W zdecydowanej większości przypadków domy dla osób niepełnosprawnych są jednopoziomowe, parterowe, ponieważ nie wymagają one zastosowania schodów wewnętrznych, będących podstawową przeszkodą w poruszaniu się na przykład na wózku inwalidzkim. Projekt domu dla osób niepełnosprawnych ponadto powinien uwzględniać większe przejścia i przestrzeń manewrową, pozwalającą bez trudu obrócić wózek inwalidzki wokół własnej osi. Przyjmuje się, że przeciętnie przestrzeń potrzebna na taki manewr musi mieć około 1,5 metra szerokości lub średnicy.
W domach dla osób z niepełnosprawnościami sprawdzają się pomieszczenia przestronne, o dużej powierzchni. Otwartą przestrzeń można zorganizować na przykład w ten sposób, jeśli połączymy ze sobą funkcje kuchni, salonu i jadalni. W ten sposób osoba niepełnosprawna otrzymuje szansę na aktywne uczestnictwo w życiu całej rodziny, bez potrzeby ciągłego przemieszczania się z pomieszczenia do pomieszczenia – samodzielnie lub z koniecznością proszenia o pomoc innych.
Architekt projektując dom dla inwestorów o szczególnych potrzebach ruchowych, powinien zwrócić uwagę na poziom podłogi. Jeśli to możliwe, podłogi powinny być na jednym poziomie, aby osoba niepełnosprawna mogą wejść do poszczególnych pomieszczeń bez pokonywania progów.
Wyposażenie domu
Detale wyposażenia mieszkania czy domu projektowanego dla osoby niepełnosprawnej także są bardzo ważne. Drzwi wejściowe i wewnętrzne muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości, poza tym klamki takich drzwi powinny być umieszczone niżej, aby osoba niepełnosprawna mogła je chwycić, siedząc na wózku. Tak samo wygląda to w przypadku planowania blatów kuchennych czy stolarki okiennej, w której klamki dobrze jest umieścić przy dolnej ramie.
Przed wejściem do domu tego typu nie powinno być schodów – nawet niewielkich, ale rampa, która sprawi, że niepełnosprawny na wózku sam dostanie się do domu. Rampa nie powinna mieć dużego nachylenia, aby nie utrudniać poruszania się wózkiem.
Inwestycja na przyszłość
Nowoczesny dom, który będzie dostosowany od razu do potrzeb osób niepełnosprawnych, w dłuższym terminie może być dobrą lokatą kapitału i spełniać i inne ważne funkcje nieruchomości. Taki dom ma atut, którego nie ma wiele innych nieruchomości potencjalnie przeznaczonych na sprzedaż. Rośnie więc jego obiektywna wartość w oczach przyszłych kupujących.