Budowa domu to wyzwanie, którego co roku podejmują się tysiące Polaków. Wielu inwestorów indywidualnych rezygnuje dzisiaj ze wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji, zastępując je budynkami parterowymi. W czym tkwi fenomen tego typu nieruchomości? Jakie posiadają zalety? Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika, w którym weźmiemy na warsztat domy w układzie parterowym i przeanalizujemy ich potencjał użytkowy.
Czym jest dom parterowy?
Przytoczmy najpierw definicję takiego budynku. Otóż mianem domu parterowego określamy konstrukcję bez schodów łączących górne kondygnacje. Rezygnacja z budowy tradycyjnego stropu ma daleko idące konsekwencje użytkowe, technologiczne i finansowe, o czym opowiemy w dalszej części poradnika.
Parterowe konstrukcje najlepiej sprawdzają się na działkach o dużej powierzchni, gdzie rozpostarcie projektu na większym terenie nie wpłynie na zbytnie ograniczenie funkcjonalności ogrodu. W Polsce coraz częściej spotkamy elewacje nawiązujące do minimalistycznych trendów. Projekt domu parterowego idealnie wpisuje się w założenia energooszczędnego budownictwa, gdzie funkcjonalność i optymalizacja kosztów wyznaczają kierunek dla pracy architektów.
Dom parterowy — w czym tkwi jego siła?
Omawiany dzisiaj typ budynku ułatwia harmonijną kompozycję z ogrodem. Nakładanie się na siebie obszaru mieszkalnego i ogrodu tworzy spójną całość i integruje architekturę z najbliższym otoczeniem. Aspekt wizualny pozostaje niezwykle ważny dla pasjonatów aranżacji ogrodowych. Osadzenie nieruchomości na planie parterowym otwiera szerokie spektrum możliwości przy kreowaniu niepowtarzalnej estetyki terenu zewnętrznego.
Cechą charakterystyczną domów parterowych pozostaje także ich dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dom bez schodów to idealne rozwiązanie dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, dla których codzienne pokonywanie stopni stanowiłoby znaczne utrudnienie.
Ograniczenie wysokości konstrukcji do jednego poziomu sprawia, że inwestor może rozważyć budowę domu o znacznie większej powierzchni użytkowej. Na faktyczne zwiększenie przestrzeni mieszkalnej wpływa także brak schodów i dodatkowych traktów komunikacyjnych. Cała aktywność życiowa odbywa się na parterze, dając ogromne pole do kreatywnej aranżacji.
Domy parterowe we Wrocławiu cieszą się opinią bezpiecznych i bezawaryjnych. To idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, dla których upadek z wysokich schodów mógłby okazać się tragiczny w skutkach. Drogi ewakuacyjne z budynku parterowego gwarantują szybsze opuszczenie nieruchomości w przypadku pożaru.
Kolejną zaletę stanowi łatwość utrzymania. Projekt domu parterowego pozostaje wolny od uciążliwych zakamarków, których wielokrotne czyszczenie niechybnie prowadzi do frustracji. Codzienne sprzątanie domu parterowego można zautomatyzować, wykorzystując do tego rozmaite akcesoria elektroniczne.
Godnym zwieńczeniem naszej listy zalet staje się oszczędność. Dom bez górnych kondygnacji pozwala oszczędzić na projekcie, ilości materiałów budowlanych, wynagrodzeniu dla wykonawców i późniejszych wydatkach eksploatacyjnych.
Sprawdź gotowe plany domów, jakie przygotowało dla Ciebie biuro projektowe we Wrocławiu — Lipińscy Domy. Rodzinna firma Lipińscy specjalizuje się w dostarczaniu kompletnej dokumentacji projektowej dla firm i inwestorów indywidualnych. Na stronie lipinscy.pl znajdziesz projekt domu parterowego, który urzeczywistni Twoją wizję funkcjonalnej, ekonomicznej i bezpiecznej przestrzeni.