Na jakim etapie budowy można inwestować w fotowoltaikę?

0

Nie ulega wątpliwości, że energia płynąca z fotowoltaiki oferuje znaczące korzyści dla odbiorców prywatnych i firmowych. Dla wielu inwestorów decyzja o montażu systemu paneli wydaje się oczywista. Pojawia się jednak pytanie o poszczególne etapy budowy w odniesieniu do montażu systemu. Kiedy możemy zamontować fotowoltaikę i uruchomić instalację? Jak kwestie warto brać pod uwagę?

Kiedy można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wymaga analizy dwóch istotnych kwestii – projektu budynku i przyłącza energetycznego. W pierwszej kolejności zajmiemy się sprawami przyłączeniowymi, gdyż teoretycznie to właśnie tutaj mieści się granica uprawnień do uruchomienia instalacji PV. Jeżeli inwestor posiada pełnoprawne przyłącze energetyczne, instalacja fotowoltaiczna również mogłaby zacząć funkcjonować, nawet jeśli budowa domu nie została ukończona. Jeśli w projekcie architektonicznym uwzględniono przyszłą instalację fotowoltaiczną, uruchomienie licznika dwukierunkowego jeszcze przed zakończeniem prac okazuje się możliwe. W praktyce takie rozwiązanie będzie opłacalne jedynie w przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych na ziemi. Zakończenie budowy domu wymaga przejścia procedur odbioru technicznego, podczas którego stan faktyczny zostanie skonfrontowany z założeniami projektowymi.

Pojawienie się instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku może znacząco utrudnić proces odbioru. Dlatego najlepszym sposobem uruchomienia fotowoltaiki będzie włączenie jej do projektu budowlanego. Wówczas, natychmiast po zakończeniu prac nad konstrukcją nośną dachu, można umieszczać na nim panele. Jeśli z różnych powodów nie zdecydowaliśmy się na montaż paneli w projekcie, najlepiej zrobić to po odbiorze budynku. Odczekanie do zakończenia wszelkich prac budowlanych wiąże się z jeszcze jedną korzyścią – możliwością skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. W praktyce oznacza to oszczędności rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Maksymalna wartość środków podlegających odliczeniu od podstawy opodatkowania wynosi aż 53 tysiące złotych. Ulgą termomodernizacyjną nie są objęte inwestycje, w których już na etapie projektu założono montaż instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu rekomendujemy odczekanie z podłączeniem paneli do sieci do czasu finalizacji inwestycji budowlanej i oddania nieruchomości do użytku.

Fotowoltaika dolnośląskie – montaż i serwis instalacji fotowoltaicznych

Projektowanie i montaż systemu paneli fotowoltaicznych wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto korzystać wyłącznie z usług profesjonalnych firm, mogących pochwalić się obszernym portfolio zrealizowanych projektów. Zalety, jakie oferuje fotowoltaika dolnośląskie województwo z pewnością doceni, dostrzegając pewny zwrot z inwestycji. Rosnący popyt na instalacje fotowoltaiczne w regionie zaspokaja firma Sarakhman, proponująca usługi dla domu i biznesu. W ramach pakietu usługowego znajduje się projektowanie systemów prosumenckich i farm fotowoltaicznych, dostarczanie i montaż podzespołów, a także diagnostyka i serwis instalacji fotowoltaicznych. Więcej o ofercie przeczytasz na stronie www.sarakhman.pl.

Poprzedni artykułPyły niebezpieczne – czym są i jak się ich pozbyć?
Następny artykułPoznaj 5 zalet farb termoizolacyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj