Pyły niebezpieczne – czym są i jak się ich pozbyć?

0
remont pył odkurzacz

Zapylenie w miejscu pracy to poważny problem w wielu sektorach gospodarki. Nadmierne zanieczyszczenie powietrza cząsteczkami pyłu prowadzi do chorób układu oddechowego i poważnych strat finansowych. Jeszcze większe zagrożenie stanowią tzw. pyły niebezpieczne, będące produktem ubocznym w fabrykach i zakładach przetwórczych. Skuteczna ochrona przed pyłem wchodzi w zakres procedur bezpieczeństwa i higieny pracy, wymagając przy tym stosowania specjalistycznego sprzętu czyszczącego. Czym są pyły niebezpieczne? Jak sobie z nimi poradzić?

Pyły niebezpieczne- definicja

Kwestie pyłów niebezpiecznych reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6.06.2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zgodnie z definicją przedstawioną w tym akcie prawnym, pyłem niebezpiecznym są szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi cząsteczki ciała stałego, które ze względu na swoją niewielką masę pozostają w stanie zawieszenia w powietrzu. Pyły są generowane w trakcie rozmaitych procesów zachodzących w środowisku przemysłowym. Powstają na skutek ścierania, piłowania, spalania, czy kruszenia rozmaitych substancji. Długotrwałe narażenie organizmu człowieka na pyły niebezpieczne powoduje poważne problemy zdrowotne i stanowi przyczynę powstawania nowotworów.

Do najczęściej spotykanych pyłów zaliczamy pył kwarcowy, drzewny i azbestowy. Wspomniane powyżej rozporządzenie dokonuje podziału pyłów na całkowite i respirabilne, które z łatwością wnikają do płuc pracowników. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłów na terenie przedsiębiorstwa wymaga zdecydowanych działań ze strony kierownictwa. Metodę reakcyjną warto zastąpić proaktywnym działaniem na rzecz bezpieczeństwa i regularnym czyszczeniem powierzchni tak, aby usunąć z niej wszelkie zapylenie.

Jak usunąć pyły niebezpieczne w miejscach pracy?

Pozbycie się pyłów zawieszonych w powietrzu i obecnych na nawierzchni stanowisk pracy należy do obowiązków pracodawcy. Za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak odkurzacze przemysłowe do pyłów czy oczyszczacze powietrza, możliwe staje się zminimalizowanie obecności pyłów niebezpiecznych na danej przestrzeni. Odkurzacze do pyłów producenci wyposażają w zaawansowane systemy filtracyjne, oznaczone klasami wydajności L, M i H. Poziom absorpcji pyłów przez odkurzacze klasy L umożliwia usunięcie zapylenia z drewna lub wapna, którego średnica nie wymaga zastosowania restrykcyjnych filtrów.

W klasie M odkurzacze przemysłowe do pyłów muszą radzić sobie z większymi wyzwaniami. W tej kategorii produktów znajdziemy przede wszystkim odkurzacze budowlane, przeznaczone do pochłaniania pyłów z ciętego betonu, twardego drewna, czy zaschniętych farb budowlanych. Najtrudniejsze zadania stają przed produktami z klasy H, stworzonymi do usuwania pyłów rakotwórczych generowanych w procesie przetwarzania azbestu, ołowiu, niklu, kadmu, czy włókien mineralnych. Odkurzacze przemysłowe do pyłów posiadają w swojej konstrukcji przestrzeń do umieszczenia filtrów absolutnych HEPA lub ULPA, dzięki którym pyły szkodliwe nie wydostaną się na zewnątrz.

Rozbudowaną ofertę odkurzaczy budowlanych do pyłów znajdziesz pod adresem ulpa.com.pl. Sklep ULPA to centrum dystrybucji sprzętu czyszczącego dla przemysłu, dzięki któremu zapewnisz bezpieczeństwo swoim pracownikom.

Poprzedni artykułKanna Paciorecznik – jak sadzić i dbać o kwiaty kanny?
Następny artykułNa jakim etapie budowy można inwestować w fotowoltaikę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj