Wentylacja w ogrodzie zimowym – jaki system zastosować?

0

W przeciwieństwie do otwartych lub częściowo zabudowanych werand, ogrody zimowe nie zawsze pełnią funkcję czysto rekreacyjną. Nawet jeśli są konstruowane jako oranżerie, domownicy szybko dostrzegają ich potencjał i decydują się zaaranżować wśród kwiatów jadalnię z widokiem na sad, dodatkowy salon czy gabinet do pracy w trybie home office. Warto więc już na etapie budowy zastanowić się nad optymalnym systemem grzewczym i dobrać do niego wentylację. Przedstawiamy trzy najbardziej efektywne sposoby na wentylowanie szklanego tarasu!

Ogród zimowy w upalny letni dzień, pod wpływem wpadających przez szybę promieni słońca, potrafi nagrzać się nawet do 50° Celsjusza. Montaż markizy werandowej nasuwanej na dach szklanego ogrodu może wprawdzie zapobiec gwałtownemu podnoszeniu się temperatury we wnętrzu, jednak problem braku wentylacji nieuchronnie powróci jesienią lub zimą. Zastałe w bezruchu powietrze, osiągnie bowiem wówczas taką wilgotność, że zacznie się skraplać i spływać po ścianach, a to z kolei pociągnie za sobą wykwit pleśni. Aby zawczasu zapobiec powstaniu łańcucha tych niefortunnych zdarzeń, wybierz jeden z proponowanych przez nas typów wentylacji i zaplanuj jego montaż jeszcze zanim wypełnisz swój ogród meblami czy roślinami!

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna

Najprostszą i najchętniej stosowaną metodą wietrzenia szklanych pomieszczeń jest wykorzystanie naturalnej cyrkulacji powietrza poprzez rozsuwanie drzwi i uchylanie okien. Niestety tradycyjne okna nie sprawdzają się jako wywietrzniki w gorące, słoneczne dni lata. Należy pamiętać, że ogrzane powietrze staje się lżejsze od chłodnego, przez co jego masy unoszą się do góry i nie są w stanie wypłynąć przez otwory usytuowane zbyt blisko podłogi. Co gorsza, utrzymanie temperatury poniżej 34° Celsjusza w czerwcu, lipcu czy sierpniu wymaga co najmniej dziesięciokrotnej wymiany powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Jeśli pomnożymy tę liczbę przez kilkanaście godzin, w czasie których słońce znajduje się wciąż wysoko nad horyzontem, łatwo dostrzeżemy kłopotliwość sytuacji.

Na szczęście problem można rozwiązać, montując wielkoformatowe okna dachowe w formie unoszonych klap lub szyb na prowadnicach. Uchylanie tak utworzonych „wywiewników” należy zsynchronizować z otwieraniem „nawiewników” (drzwi zewnętrznych), by ciepłe powietrze było na bieżąco zastępowane chłodnym. Aby ułatwić sobie przeprowadzanie tego procesu, warto zamontować termostat zintegrowany z napędem elektrycznym, który będzie samoistnie sterował pracą okien.

System wentylacji wymuszonej

Właściciele nowoczesnych ogrodów zimowych często decydują się także na zastosowanie nawiewno-wywiewnej, wymuszonej wentylacji mechanicznej. Składa się ona z wyciągowych wentylatorów mechanicznych, nawiewników sterowanych elektrycznie i – regulującej pracę tych sprzętów – małej stacji pogodowej. Nawiewniki zamontowane w ramach okien wtłaczają do środka świeże powietrze, a wentylatory umieszczone w szczytowych partiach dachu odprowadzają na zewnątrz rozgrzane powietrze, które zebrało się pod sklepieniem. System ten gwarantuje stałą cyrkulację, nadzorowaną nieustannie przez, wspomnianą już, bazę kontrolną. Ta niepozorna stacyjka pogodowa zestawia zbierane na bieżąco dane z ogrodu zimowego z ustawionymi odgórnie normami i dostosowuje parametry kompatybilnych z nią urządzeń do otrzymanych wyników. Dzięki temu nie musimy martwić się ani o panującą we wnętrzu ogrodu temperaturę, ani o optymalną dla roślin wilgotność powietrza.

Klimatyzator o dużej mocy

Osoby przyzwyczajone do wysokich standardów i oczekujące zachowania stałej temperatury w ogrodzie zimowym mogą pokusić się o zakup nowoczesnego klimatyzatora – najlepiej dwufunkcyjnego, z opcją ogrzewania i chłodzenia. Jest to jednak kosztowna metoda schładzania i nagrzewania pomieszczenia przez wzgląd na wysoką cenę sprzętu, koszty jego eksploatacji oraz opłaty za regularne serwisowanie. Jeśli więc nie możemy przeznaczyć na ten cel odpowiednich środków lub planujemy korzystać z naszej przestrzeni wypoczynkowej wyłącznie w weekendy czy przy specjalnych okazjach, zainwestujmy w inne rozwiązanie.

Zanim wybierzesz preferowany typ wentylacji, zastanów się, jaką funkcję ma pełnić Twój ogród zimowy. Dostosuj także metodę wietrzenia do swoich możliwości czasowych i finansowych. Dobrze przemyślany wybór pozwoli Ci zachować relaksacyjny charakter szklanej konstrukcji bez konieczności zaprzątania sobie głowy problemami z wilgocią i przegrzewaniem się mieszkania.

Porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL, którzy zaprojektują i zbudują wymarzoną przeszkloną werandę, zadaszony taras czy pokój ogrodowy. 10 lat doświadczenia – konkurencyjne ceny – najwyższa jakość.

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę, wybierając meble i akcesoria meblowe?
Następny artykułWiosenne prace w ogrodzie – jak przygotować ogród na wiosnę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj