Klasy odkurzaczy przemysłowych – co warto o nich wiedzieć?

0

Wybór odkurzacza przemysłowego może przyprawić o zawrót głowy. Wszystko dlatego, że urządzenia te występują w bardzo zróżnicowanych wariantach, charakteryzują się inną funkcjonalnością oraz posiadają przyznane różne klasy. Dowiedz się wszystkiego, co pomoże Ci wybrać odkurzacz odpowiedniej klasy do swojego miejsca pracy, tak aby gwarantował odpowiedni stopień usuwania często niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Czym odkurzacze przemysłowe różnią się od domowych

Odkurzacze przemysłowe zostały stworzone w celu zachowania czystości miejsc pracy, w których generowane są pyły szkodliwe dla zdrowia pracowników. Zadaniem tych urządzeń jest również pochłanianie zanieczyszczeń w celu przygotowania odpowiednich warunków pracy.

Różnice między tymi urządzeniami widać już w samym wyglądzie. Odkurzacz przemysłowy jest znacznie większy i cięższy do swojego domowego “kuzyna”. Jednak kluczowe znaczenie mają zastosowane w nim podzespoły i system filtracji. W odkurzaczach przemysłowych najczęściej mamy do czynienia z technologią bezworkową, w ktorej zastosowano filtr wodny oraz bardzo zaawansowane filtry HEPA, zatrzymujące drobiny o wielkości nieprzekraczającej milionowych części metra. Są one na tyle niewielkie, że zassane do domowego odkurzacza wydostałyby się z pwrotem na zewnątrz, a praca okazałaby się nieefektywna.

Odkurzacze przemysłowe można wykorzystywać również do usuwanie pyłów niebezpiecznych, o właściwościach szkodliwych dla zdrowia, a także do zasysania gorących popiołów czy rozlanych cieczy, także o szkodliwych właściwościach.

Klasy odkurzaczy przemysłowych

Wybór odkurzacza przemysłowego zdecydowanie ułatwiają przypisane im klasy, które określają wielkość drobin, jakie są w stanie pochłaniać urządzenia, a także przeznaczenie urządzeń. Znając klasę odkurzacza oraz jego możliwości, łatwiej jest dokonać wyboru i uniknąć sytuacji, w których kupisz odkurzacz przemysłowy o niedostatecznych parametrach lub przepłacisz za urządzenie o właściwościach przekraczających Twoje potrzeby. Odkurzacze przemysłowe występują w klasach L, M oraz H.

Odkurzacze przemysłowe klasy L

Wartość graniczna pyłów, jakie mogą pochłaniać odkurzacze przemysłowe tej klasy, wynosi 1 mg/m3. Pyły tej wielkości generowane są między innymi przy obróbce drewna, dlatego odkurzacze przemysłowe klasy L często znajdują zastosowanie w stolarniach lub innych zakładach, gdzie elementem pracy jest piłowanie lub inna obróbka drewna. Dobrze zdają egzamin również przy usuwaniu pyłu ceramicznego lub większych pyłów budowlanych, dlatego można stosować je przy lżejszych remontach.

Odkurzacze przemysłowe klasy M

Wartość graniczna wielkości pyłów, jakie mogą być pochłaniane przez odkurzacze przemysłowe klasy M, wynosi >0,1 mg/m3. Urządzenia te przeznaczone są do usuwania pyłów mineralnych, które pochodzą z prac remontowych i budowlanych. Pyły te pochodzą z takich materiałów, jak beton, kamień, jastrych, cement czy nawet drewno.

Odkurzacze przemysłowe klasy H

Odkurzacze przemysłowe klasy H mogą pochłaniać ekstremalnie małe drobiny, których wartość graniczna wynosi <0,1 mg/m3. Urządzenia tej klasy wykorzystuje się do usuwania pyłów niebezpiecznych dla zdrowia, m.in. pyłów rakotwórczych i chorobotwórczych, pochodzących z azbestu, kadmu czy ołowiu. Można usuwać z ich pomocą również pleśń. Odkurzacze tej klasy posiadają bardzo szczelny i skuteczny system filtracyjny.

Odkurzacze przemysłowe wszystkich klas, pochodzące od cenionych producentów, znajdziesz w ofercie sklepu Emast.pl.

Poprzedni artykułKlimatyzator źródłem ciepła w zimie – klimatyzatory TCL z funkcją grzania
Następny artykułBrama składana – nowoczesne rozwiązanie przy wjazdach ze spadkiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj