Brama składana – nowoczesne rozwiązanie przy wjazdach ze spadkiem

0

Już przy planowaniu ogrodzenia na swojej działce powinno się pomyśleć o dobraniu odpowiedniej bramy. Należy mieć na uwadze nie tylko walory użytkowe, ale też estetyczne. Do wyboru jest wiele rodzajów bram, dzięki czemu inwestorzy znajdą rozwiązanie odpowiednie do swoich osobistych preferencji, potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Warto zawczasu pomyśleć, aby ogrodzenie i brama pasowały do siebie, tworzyły spójność aranżacyjną z pozostałymi elementami znajdującymi się na posesji, łącznie z elewacją budynku. Jako że zakup dobrej jakości bramy wiąże się z niemałymi kosztami i będzie to długoterminowa inwestycja, należy dobrze przemyśleć swój wybór. Alternatywą dla tej przesuwnej będzie brama składana, czyli harmonijkowa. Pora zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować.

Czy brama automatyczna to dobry wybór?

Rosnącą popularnością cieszą się bramy automatyczne, które coraz bardziej wypierają te ręczne, co o oczywiście wynika z licznych zalet tych pierwszych. Na korzyść bram automatycznych przemawia przede wszystkim komfort użytkowania. Wyposażone są one w specjalny nadajnik radiowy, dzięki któremu możliwe staje się wygodne sterowanie brama i to bez konieczności wysiadania z samochodu. Nie trzeba własnoręcznie jej otwierać, bo można zrobić to zdalnie. Takie rozwiązanie doceniane jest każdego dnia, ale szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Problematyczne staje się własnoręczne otwieranie bramy podczas deszczu, śniegu, mrozu, silnych podmuchów wiatru czy nawet ostrego promieniowania słonecznego. Niekorzystne czynniki atmosferyczne przestają być większym problemem, mając bramę automatyczną – wyjedziemy i wjedziemy na posesję, pozostając w aucie. Można również otworzyć bramę, będąc w domu. Taka funkcja idealnie sprawdza się, gdy przyjeżdżają do nas goście.

Jeśli często używamy bramy, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór tej automatycznej. Istnieje możliwość późniejszego dokupienia i zamontowania napędu automatycznego do istniejącej już bramy, ale nigdy nie ma pełnej gwarancji co do optymalnego dopasowania tego elementu. W przypadku oryginalnych bram automatycznych można być pewnym kompatybilności, sprawności i bezawaryjności. Kluczową kwestią przy wyborze bramy automatycznej jest siłownik, który wprawia w ruch jej skrzydła. Musi zostać odpowiednio dopasowany do ciężaru skrzydeł i szybkości ich poruszania się. Na korzyść bram automatycznych przemawia to, że są wyposażone w różne zabezpieczenia – np. automatyczne zatrzymanie po napotkaniu przeszkody. Zmniejsza się ryzyko uszkodzenia czy nawet wypadku. Posiadanie bramy autotematycznej przekłada się na większe bezpieczeństwo ze względu na to, że żadna nieupoważniona osoba jej nie otworzy – sygnał radiowy jest szyfrowany. Co więcej, bramą można sterować za pomocą swojego smartfona, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację mobilną. Ponadto możliwe staje się podłączenie napędu do bramy do systemu inteligentnego domu, co przekłada się na jeszcze większą wygodę.

Czym są bramy składane, jak działają?

Coraz więcej osób decyduje się na bramy składane z napędem automatycznym, co jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym i wygodnym. Sięga się po nie zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów przemysłowych. Tego typu bramy są uniwersalne, sprawdzają się praktycznie wszędzie. Składają się one z kilku skrzydeł, które podczas otwierania się nachodzą na siebie, co przypomina wyglądem harmonijkę. Najpopularniejsze są obecnie bramy składane zbudowane z czterech skrzydeł ze względu na możliwość zaoszczędzenia sporej ilości miejsca. Nadają się na wjazdy o różnej szerokości, nawet te bardzo szerokie i ze spadkiem. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca z przodu bramy ani po bokach, to modele harmonijkowe będą świetnym wyborem. Na takie rozwiązanie można zdecydować się nawet przypadku małej czy wąskiej działki. Możliwe staje się dowolne rozlokowanie wjazdów, nawet w przypadku posesji trudnych w aranżacji.

Dlaczego warto zdecydować się na bramę składaną?

Bramy składane mają wiele zalet, można w ich przypadku mówić o uniwersalności. System może zostać dopasowany do dosłownie każdej konstrukcji bramy, łącznie z długością skrzydeł. Nie trzeba przejmować się symetrycznością, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych rodzajów bram. Kolejną zaletą będzie wysoka jakość wykonania. Bramy harmonijkowe powstają z trwałych elementów stalowych, które pokrywane są dodatkową warstwą ochronną w postaci cynkowania galwanicznego. Jest to długoterminowa inwestycja, objęta paroletnią gwarancją. Klienci mogą też liczyć na serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Na korzyść bram składanych przemawia łatwość montażu. Nie trzeba wznosić żadnych fundamentów ani mocować rolek. Wystarczą słupki metalowe lub murowane, do których montuje się bramę. Wszystko to przekłada się na oszczędność pieniędzy i czasu inwestora. Na bramy harmonijkowe składa się wiele niedużych elementów, przez co bez trudu można je przenieść lub przetransportować. Montaż bramy składanej jest na tyle prosty, że dokonamy go we własnym zakresie, bez konieczności wydawania pieniędzy na profesjonalną ekipę. Posiłkować można się dobrze opisaną instrukcją montażu, która dołączona jest do zestawu. Wystarczą tak naprawdę podstawowe umiejętności i narzędzia ślusarskie.

Bramy harmonijkowe mogą mieć różną długość, dlatego nawet przy garażu dwustanowiskowym nie będzie problemu z wyjazdem z posesji. Rozpiętość jednego składanego skrzydła bramy ma od metra do nawet siedmiu centymetrów. W sumie można wobec tego mieć bramę o maksymalnej długości aż czternastu metrów. Bramy składane są najczęściej montowane na szynach, przez co nawet ich ręczne otwierane nie sprawi zacnych trudności. Jeszcze wygodnej będzie oczywiście z napędem autotematycznym. Tego typu bramy sprawdzą się praktycznie wszędzie, ale szczególnie na działkach z ograniczoną powierzchnią, wszędzie gdzie nie może zostać zamontowana brama przesuwna/skrzydłowa. Najlepiej prezentuje się w przypadku nowoczesnych konstrukcji budowlanych. Idealnie pasuje do współczesnej architektury, wygląda bardzo estetycznie. W przypadku bram wielkogabarytowych system harmonijkowy sprawdza się rewelacyjnie ze względu na możliwość zachowania wolnej przestrzeni przed i za wjazdem.

Podsumowując, największe zalety bramy składanej to:

Uniwersalność,

Wygoda,

Wysoka wytrzymałość,

Łatwy montaż,

Oszczędność miejsca,

Estetyka.

Poprzedni artykułKlasy odkurzaczy przemysłowych – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykułŁazienka w białej kolorystyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj