Izolacja akustyczna ścian

0

Dla większości z nas ważne jest, aby w swoim prywatnym domu lub mieszkaniu czuć się wygodnie i spokojnie. Wszyscy chcemy mieć miejsce, gdzie po ciężkim dniu pracy możemy zrelaksować się w ciszy i wygodnie rozsiąść się na kanapie lub fotelu. Jednak hałas z zewnątrz może zakłócić tę atmosferę, a więc warto zastanowić się nad sposobami, jak go zminimalizować już na etapie budowy domu/mieszkania. 

Czym jest izolacja dźwiękowa ścian?

Izolacja akustyczna ścian pozwala odciąć dopływ dźwięków z pomieszczeń w domu, a także ze świata zewnętrznego. Co więcej, istnieją dwa typy izolacji od dźwięków z powietrza oraz dźwięków uderzeniowych. Zabezpieczenie od dźwięków z powietrza dotyczy głównie odgłosów wydawanych przez zwierzęta, rozmów, krzyków lub dźwięków samochodów.

Drugim rodzajem izolacji akustycznej jest izolacja uderzeniowa, która redukuje hałas wywołany uderzeniami, takimi jak bieganie, uderzenia drzwi czy wiercenie. Dla obu rodzajów izolacji stosuje się różne materiały izolacyjne, które są odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb. Izolacja akustyczna jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie ścian w domach szkieletowych, blokach oraz murowanych domach jednorodzinnych.

Izolacja akustyczna ścian

Izolując ściany zewnętrzne budynku, już na etapie jego budowy możemy wybrać materiał budowlany, który będzie pełnił funkcję dźwiękoszczelną. Izolacja akustyczna ścian powinna być wykonana z ciężkiego materiału. Warto zauważyć, że bloki silikonowe będą lepsze niż ceramiczne. Możemy także użyć paneli izolacyjnych, dzięki którym również powiększymy izolację akustyczną ścian. Mieszkanie w bloku lub apartamentowcu niesie ze sobą zmaganie się z różnymi odgłosami dopływającymi z góry, z dołu, a także z boków. Aby odpowiednio wyciszyć ściany, możemy zastosować tynki akustyczne.

Powinniśmy pamiętać o tym, że nie można na nie kłaść tapet oraz ich wygładzać. Izolacje ścian wewnętrznych w bloku możemy również przeprowadzić poprzez użycie płyt PIR. Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę budynku szkieletowego, to izolacja dźwiękowa ścian może być wykonana z akustycznego karton gipsu. Podczas ich montażu pomiędzy ścianami z karton gipsu a stelażem umieszcza się wełnę mineralną. Dla ścian szkieletowych przeznaczona jest również specjalna folia, która jest montowana między rusztem a płytami. Izolacja akustyczna ścian to doskonały pomysł, aby zapewnić sobie komfortowe warunki w domu lub mieszkaniu. Już na etapie budowy możemy zastosować materiały, które ograniczą dopływ dźwięku. Ewentualnie w czasie remontu Możemy również taką izolację nałożyć.

Poprzedni artykułMieszkanie bez ograniczeń – domy mobilne
Następny artykułW jakie narzędzia i urządzenia powinien być wyposażony warsztat do naprawy samochodów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj