Zalety połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki

0

Instalacje fotowoltaiczne to prawdziwy hit ostatnich lat. Przy swoich domach montuje je coraz więcej Polaków. Eksperci przewidują zaś, że niedługo podobnie będzie z pompami ciepła, czyli urządzeniami wykorzystującymi naturalną, odnawialną energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń. Co więcej, połączenie tych dwóch systemów może być świetnym pomysłem. Jakie zalety mają pompa ciepła i fotowoltaika połączone w jeden system? Sprawdź!

Pompa ciepła i fotowoltaika – do czego służą?

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd, który następnie jest przekazywany do instalacji budynku. Obecnie coraz więcej osób dostrzega zalety tego rozwiązania. To dlatego panele fotowoltaiczne stały się tak popularne. Dobrze dobrana instalacja jest w stanie pokryć całość zapotrzebowania budynku na energię, a jej trwałość ocenia się na kilkadziesiąt lat.

Pompy ciepła jeszcze nie są tak popularne, ale zainteresowanie ich montażem stale wzrasta. To sposób na wykorzystanie całkowicie naturalnej, ekologicznej energii cieplnej do ogrzewania budynku. Pompa pobiera ciepło z powietrza, wody lub gruntu i wykorzystuje je do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub wnętrz. Nie wymaga stosowania opału ani nie generuje spalin, dlatego jest wygodna w użytku i ekologiczna. Latem może być wykorzystywana w roli klimatyzatora. Do pracy potrzebuje jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej.

Fotowoltaika i pompa ciepłą – jak to się łączy?

Jeśli czytałeś uważnie, możesz się domyślić, w jaki sposób można wykorzystać fotowoltaikę i pompę ciepła do stworzenia autonomicznego, ekologicznego i praktycznie darmowego w utrzymaniu systemu. Tak jak wspomniano, pompa ciepła do pracy potrzebuje prądu. Może on być dostarczany z sieci lub z instalacji fotowoltaicznej. W tym drugim przypadku jest on w zasadzie darmowy, ponieważ wytwarzany jest ze słońca. Fotowoltaika nie generuje żadnych kosztów utrzymania, a jednocześnie pozwala zredukować koszty eksploatacyjne pompy ciepła nawet do zera. Oznacza to darmową energię elektryczną i darmowe ogrzewanie! Jednocześnie budynek staje się niemal samowystarczalny i jeszcze bardziej ekologiczny.

 Fotowoltaika i pompa ciepła – korzystne połączenie

Fotowoltaika zapewnia darmową i ekologiczną energię elektryczną, która idealnie nadaje się do zasilania pompy ciepła. Dzięki temu budynek jest niemal samowystarczalny.

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką – zalety

Jeśli zdecydujesz się na montaż samej fotowoltaiki lub tylko pompy ciepła, zapewnisz sobie spore oszczędności. Jednak dopiero połączenie tych dwóch systemów pozwala wykorzystać je do maksimum. Ich zakup i montaż mogą się wydawać sporą inwestycją, ale dzięki temu zredukujesz koszty eksploatacyjne budynku w zakresie energii elektrycznej i cieplnej nawet o ponad 90%. Dlatego też inwestycja na pewno szybko się zwróci. Fotowoltaika i pompa ciepła to:

  • darmowy prąd i darmowe ogrzewanie budynku (lub cwu),
  • niezależność energetyczna – uniezależnienie się od podwyżek cen,
  • możliwość korzystania z darmowego prądu przez cały rok – dzięki umowie prosumenckiej polegającej na oddawaniu nadwyżek energii do sieci i ich odbieraniu z atrakcyjnym upustem;
  • niezwykła wygoda eksploatacji – dwa praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne systemy;
  • dbałość o środowisko naturalne – brak emisji i wykorzystanie energii odnawialnej.

Chcesz zagwarantować sobie wszystkie te korzyści? Zadbaj o prawidłowy dobór systemu fotowoltaiki i pompy ciepła. Czy warto? Na pewno nie pożałujesz. Co ważne, taka inwestycja wcale nie musi być droga. Istnieje bowiem możliwość uzyskania dotacji. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika i pompa ciepła, dofinansowanie z programu Czyste Powietrze będzie najbardziej atrakcyjne. Możesz również zainteresować się programem Mój Prąd (dotacja na fotowoltaikę) oraz samorządowymi programami wsparcia. Zakup i montaż urządzeń można również odliczyć od podatku dochodowego!

Sprawdź ofertę już teraz od https://erco-lodz.pl/

Poprzedni artykułPraca podnośnika wewnątrz budynku – najważniejsze zasady
Następny artykułKoparki Volvo. O jakie części warto szczególnie zadbać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj