Wiosenne prace w ogrodzie – jak przygotować ogród na wiosnę?

0

Każdy ogrodnik oraz osoba zafascynowana uprawą roślin w ogrodzie już zaciera ręce na myśl o nadchodzącej wiośnie! Jest to najbardziej intensywny czas w roku. Porządki po zimie, sadzenie i zasiewanie, nawożenie oraz masa innych obowiązków. Niektóre krzewy iglaste oraz pozostałe rośliny wymagają także przycinania. Tak więc podczas zbliżającej wiosny czeka nas sporo pracy, a od czego i kiedy zacząć? Zobacz, o jakich obowiązkach nie powinieneś zapomnieć!

Krok pierwszy – generalne porządki po zimie

Już podczas pierwszych cieplejszych dni wiosny warto zabrać się za jedne z wielu obowiązków, jakie czekają nas w ogrodzie. Na pierwszy rzut warto zagrabić zaległe liście jeszcze z jesieni czy opadające gałęzie. Niektóre krzewy liściaste czy iglaste mogą mieć naderwane łodygi poprzez dużą ilość ciężkiego śniegu, więc o nie również powinniśmy zadbać.

Kiedy śnieg stopnieje, przymrozki również zelżą i ziemia będzie miękka i gotowa do pracy warto zabrać się za usuwanie chwastów oraz spulchnianie gleby. Dzięki temu kwiaty, byliny czy nawet krzewy i drzewa ozdobne będą rosły pięknie przez długi czas.

Kiedy mróz ustąpi na dłuższy czas – zazwyczaj na przełomie lutego i marca warto pozbyć się zimowego okrycia, ale nie na stałe! Przymrozki jeszcze mogą wrócić, dlatego warto np. agrowłókninę mieć zawsze pod ręką – na wypadek nagłych przymrozków, które mogłyby narobić niemałej szkody na sam koniec zimy.

Przycinanie roślin ogrodowych

Wiosna to czas, kiedy możemy przycinać krzewy iglaste. W szczególności warto usunąć pędy, które pod wpływem ciężaru śniegu zostały uszkodzone lub całkowicie złamane.

Przycinanie krzewów ozdobnych jest zależne od pory kwitnienia. Krzewy ozdobne takie jak np. Buddleja Dawida przycinamy wiosną – jeszcze przed kwitnieniem na tegorocznych pędach. Z kolei np. Wierzbę będziemy przycinać dopiero po przekwitnieniu.

Nawożenie drzew owocowych i nie tylko

Marzec oraz kwiecień to również czas na wiosenne nawożenie. Nawóz odżywi glebę oraz pobudzi rośliny do wzrostu. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń oraz w przypadku gotowych mieszanek dobierać nawozy do konkretnych gatunków roślin.

Poprzedni artykułWentylacja w ogrodzie zimowym – jaki system zastosować?
Następny artykułPrace ziemne podczas budowy basenu przydomowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj