Wybór styropianu izolacyjnego to ważna decyzja, bo to od tego zakupu zależy, jak wiele ciepła będzie 'uciekało” z domu, oraz ile zapłacimy za rachunki. Zanim zaczniemy zestawiać ze sobą poszczególne parametry produktów, będziemy musieli wybrać między styropianem grafitowym a białym. Czy ten pierwszy wariant słusznie uważany jest za lepszy?
Współczynnik przewodzenia ciepła w styropianie grafitowym i w styropianie białym
Styropian grafitowy z powodzeniem stosuje się do ocieplenia ścian budynków, podłóg, stropów, a nawet skośnych dachów. Możliwość szerokiego zastosowania to jedna z zalet produktu. Za najważniejszą korzyść, związaną z użyciem grafitowego styropianu izolacyjnego, uznaje się jednak względy ekonomiczne. Wynikają one z faktu, że do produkcji tego wariantu materiału izolacyjnego, użyto grafitu. Dzięki kompozytom grafitowym taka płyta w większym stopniu, niż styropian biały, absorbuje promienie podczerwone. W efekcie ten nowoczesny typ styropianu do izolacji ma dużo lepsze właściwości izolacyjne. Mowa dokładnie o współczynniku przewodzenia ciepła. Jeśli porównamy płyty o tej samej grubości, okaże się, że styropian grafitowy zapewnia o 25% lepszą izolację niż styropian biały. W razie wątpliwości, warto skonsultować te różnice ze sprzedawcami – w dobrych sklepach, takich jak Styrnet, możemy liczyć na profesjonalne doradztwo.
Grubość warstwy izolacyjnej w wersji grafitowej i białej
Płyty grafitowe, nie muszą być tak grube, jak warianty białe, aby zapewnić ścianie budynku świetną izolację. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu styropianu grafitowego można zmniejszyć grubość warstwy izolacyjnej nawet o 30%. W praktyce to oznacza kilka centymetrów i chociaż może się wydawać, że to niewiele, ta dodatkowa przestrzeń robi ogromną różnicę dla właścicieli mieszkań lub domów z niewielkim balkonem lub loggią. Dobrze wiedzieć, że cieńsza warstwa izolacyjna to nie tylko więcej miejsca. To również więcej światła. Grubsza płyta ze styropianu białego nieco zwiększa powierzchnię ościeży okiennych. W efekcie do pomieszczenia wpływa nieco mniej światła dziennego. Można to mocno odczuć w pomieszczeniach, do których i tak nie wpada zbyt wiele promieni słonecznych. Stosując wersję grafitową, problem ten się nie pojawia.
Różnice w cenie między styropianem izolacyjny grafitowym a białym
Wybierając ten wariant, musimy nastawić się na nieco wyższe koszty w porównaniu do białych płyt. Oczywiście cena zawsze uzależniona jest od grubości konkretnej płyty grafitowej oraz od współczynnika λ. Tutaj warto wspomnieć o białym styropianie do izolacji o obniżonym współczynniku. Na rynku spotkamy się z produktami białymi, które na tle innych styropianów o tym samym kolorze, odznaczają się atrakcyjną lambdą. Są one jednak wyraźnie droższe. Jeśli porównamy cenowo stosunek ceny do współczynnika przewodzenia ciepła w styropianach grafitowych i w takich „ulepszonych” styropianach białych, pierwsza opcja nadal przedstawia się lepiej.
Grafitowy styropian do izolacji – kwestia montażu
Produkt posiada wiele zalet, ale abyśmy mogli w pełni się z nich cieszyć, konieczny jest prawidłowy montaż styropianu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba tu postąpić inaczej niż w przypadku styropianu białego. Wersja grafitowa jest bardziej narażona na działanie promieni UV (wynika to po prostu z koloru). Jeśli izolujemy nasłonecznione ściany domu, dobrze będzie użyć specjalnej siatki maskującej. Ma ona na celu zacienić warstwę i nieco obniżyć temperaturę budynku.
Szybkie nagrzewanie sprawia, że montaż powinien być przeprowadzany w dni, kiedy temperatura jest niższa niż 25 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie zewnętrza warstwa płyty nagrzeje się, ta, będąca bliżej ściany, pozostanie chłodna, a to doprowadzić może do odkształcenia powierzchni. Na szczęście nowoczesne rozwiązania zdołały zminimalizować to ryzyko. Osiągnięto to przez pokrycie jednej ze stron płyty jaśniejszą powłoką antyrefleksyjną. Inna sprawa, o której musimy pamiętać, to rodzaj kleju. Musi on być dopasowany konkretnie do tego rodzaju styropianu. Chociaż podczas montażu musimy pamiętać o dodatkowych sprawach, nadal nie są to na tyle duże niedogodności, aby nie można było w prosty sposób się z nimi rozprawić i cieszyć się w pełni podwyższoną izolacją budynku.