Formy finansowania mieszkań. Gdzie szukać rozwiązań?

0

Pragniesz kupić mieszkanie, ale nie wiesz skąd wziąć na nie pieniądze? Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Dowiedz się więcej na temat form finansowania mieszkań i znajdź opcję idealną dla siebie.

Gotówka i kredyt w banku

Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną formą finansowania mieszkań jest wzięcie kredytu w banku z wpłatą wkładu własnego w postaci gotówki. Z tej opcji korzysta większość klientów, którzy decydują się na zakup mieszkania. Niestety nie każdemu bank jest skłonny udzielić kredytu. W takiej sytuacji dobrze jest mieć plan awaryjny, który pozwoli sfinansować zakup mieszkania w inny sposób.

Kredyt u dewelopera

Jedną z alternatywnych form finansowania mieszkania jest wzięcie kredytu u dewelopera. Pożyczone przez dewelopera pieniądze na zakup mieszkania zabezpieczone są na hipotece lokalu. Po spłacie całości sumy, hipoteka zostaje zdjęta, a całość praw do lokalu przechodzi na nabywcę. Kredyt u dewelopera nie jest jednak popularną formą finansowania mieszkań w Polsce. Jeżeli jednak się zdarza to charakteryzuje się najczęściej wysoką wpłatą własną, jak i wysokim oprocentowaniem. Po podliczeniu wszystkich kosztów zdecydowanie bardziej może opłacać się wzięcie kredytu w banku w późniejszym terminie.

Odwrócona hipoteka

Ta metoda stosowana jest najczęściej w przypadku rynku wtórnego między członkami rodziny. Osoba, która jest właścicielem mieszkania przenosi prawa do niego na konkretną osobę w zamian za dożywotnią rentę bądź możliwość mieszkania w tym samym miejscu. Innymi słowy – nieruchomość mieszkaniowa zostaje zmieniona w płynne środki.

Wynajem i kupno w jednym

Kolejną formą finansowania mieszkania jest wynajem długoterminowy z możliwością kupienia lokalu. Co miesiąc płacisz określoną sumę pieniędzy za wynajem, która liczona jest jako Twój wkład własny. Jest to idealna opcja dla osób młodych, których nie stać na kupno mieszkania. Kwota, którą musieliby przeznaczyć na wynajem u „obcej osoby”, odkładają sobie na własne konto umożliwiając sobie tym samym zgromadzenie określonej sumy pieniędzy, która pomoże w uzyskaniu kredytu. Taka opcja, podobnie jak odwrócona hipoteka, stosowana jest najczęściej wśród członków rodziny.

Leasing

Leasingiem nazywamy wynajem długoterminowy, w którym do ostatniej raty właścicielem mieszkania jest leasingodawca. Po spłaceniu określonej sumy, prawa do mieszkania przechodzą na kupującego. Ważne, aby leasingodawca był osobą wiarygodną, która przez cały okres „wykupywania” mieszkania będzie wobec Ciebie lojalna. Trzeba mieć świadomość, że mieszkanie to nie samochód. Spłacenie go będzie trwało o wiele dłużej. W tym wypadku „cały okres” to czasami 10, a nawet 20 lat. Przed zdecydowaniem się na tego typu formę finansowania mieszkania, należy dokładnie sprawdzić leasingobiorcę, aby przekonać się, czy przez cały ten czas będzie w stanie świadczyć uczciwą usługę.

Czy warto korzystać z alternatywnych form finansowania nieruchomości?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie masz możliwości i czy osoby, z którymi będziesz współpracował są godne zaufania. Alternatywne formy finansowania mieszkań w Polsce nie są jednak tak bardzo popularne, dlatego korzystanie z nich może być ograniczone. Najpopularniejszą formą finansowania nieruchomości jest kredyt w banku i spłacanie go wraz z odsetkami przez kolejne lata. Jeżeli bank nie chce udzielić Ci finansowego wsparcia, najrozsądniej będzie się wstrzymać na jakiś czas. Po zebraniu większej sumy pieniędzy na wkład własny i podreperowaniu swojej zdolności kredytowej, możesz spróbować raz jeszcze.

Poprzedni artykułKiedy na budowach wykorzystuje się wiertnice?
Następny artykułCzy warto zamieszkać w Smolcu pod Wrocławiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj