Ceny bram garażowych – raport 2020

0

Ceny bram garażowych zależą od różnorodnych czynników i są bardzo zróżnicowane, dlatego odpowiedź na pytanie o aktualny koszt montażu bramy nie jest prosta. W dużej mierze koszt ten zależeć będzie od warunków w garażu, w jakim produkt będzie montowany, ale także od indywidualnych decyzji kupującego. Wato, również zwrócić uwagę na fakt, że w porównaniu z zeszłymi latami ceny poszczególnych jej elementów (sama brama, system podnoszenia, napęd, dodatkowe zabezpieczenia) mogły zmienić się zupełnie niezależnie od siebie, a więc niekoniecznie da się tu wskazać jasne tendencje. Jak kształtują się ceny bram garażowych w 2020 roku?

Co wpływa na ceny bram garażowych?

W pierwszej kolejności cena będzie zależeć oczywiście od wymiarów bramy. Kolejnym czynnikiem jest jej konstrukcja, to znaczy, czy obecne są przetłoczenia, w jakiej ilości, oraz czy brama wykonana jest z ozdobnych paneli. Duże znaczenie ma również materiał, z jakiego została wykonana. W ofertach producentów są dziś zarówno bramy z tworzyw standardowych, jak i szczególnie odpornych – na przykład na warunki atmosferyczne. W niewielkiej mierze również kolor wpływa na jej cenę, na ogół im bardziej niestandardowy, tym brama będzie droższa. Bardzo ważną częścią składową kosztu produktu jest również wybrany rodzaj napędu – w tym przypadku różnice w cenach są znaczne. Kolejnym czynnikiem, który w dużym stopniu wpływać będzie na wartość bramy, jest to, czy klient zdecyduje się na montaż dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, czy też nie. Ostatnią z kwestii jest stawka wat, która może wynosić siedem albo dwadzieścia trzy procent.

Jak wymiary bramy wpływają na cenę?

W najprostszym ujęciu można powiedzieć, że im brama większa, tym koszt jej zakupu będzie większy. Rzeczywistość nigdy jednak nie jest tak prosta i faktyczna relacja pomiędzy ceną, a jej rozmiarem jest nieco bardziej skomplikowana. Dużo zależy również od tego, czy decydujemy się na produkt o standardowych wymiarach, czy na wykonywany na zamówienie. W przypadku bram standardowych producenci oferują bardzo często gotowe, których cena siłą rzeczy będzie nieco niższa. W praktyce może być nawet tak, że ta mniejsza, ale o wymiarach niestandardowych, którą trzeba wykonać od podstaw na zamówienie klienta, może być nawet sporo droższa od tej dużo większej, jednak o wymiarach typowych.

Czy rodzaj przetłoczeń na bramie albo ich brak wpływa na cenę?

Wszystko zależy od producenta. Zasadniczo proste bramy bez zbędnych przetłoczeń są zazwyczaj nieco tańsze od tych o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem są ozdobne bramy, w których przetłoczenia mają formę kasetonów.

Materiał, z jakiego wykonana jest brama – składowa ceny

Bardzo istotną kwestią jest również materiał, z jakiego wykonano produkt. Koszt bramy garażowej wykonanej ze stali zabezpieczonej przed korozją w konwencjonalny sposób (cynkownie i malowanie) będzie relatywnie niższy od bardziej skomplikowanych rozwiązań. Te, które wykonano z wysokogatunkowej stali, o dużej odporności na czynniki atmosferyczne, będą natomiast kosztować znacznie więcej. Liczy się również sposób, w jaki wykonana jest sama jej powierzchnia. Bramy gładkie są najtańsze, a te z powierzchnią imitującą drewno, czy satynowaną są od nich droższe. Mniejsze znaczenie ma natomiast kolor, choć tutaj również wiele zależy od producenta. Bramy w mniej popularnych kolorach (a więc malowane na zamówienie klienta) mogą być nieznacznie droższe.

W jaki sposób napęd bramy wpływa na cenę?

Rodzaj napędu bramy jest jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na jej finalną cenę. Zasadniczo wyróżnia się napędy boczne i podsufitowe. Podsufitowe są zdecydowanie bardziej wydajne i mogą służyć do podnoszenia bram o dużych rozmiarach. Ich cena jest przy tym nieco niższa, niż w przypadku napędów bocznych, które z kolei używane są przede wszystkim w bramach lekkich. Należy przy tym pamiętać, ze wybór siły motorycznej będzie również zależeć od warunków w garażu, jak jego architektura, czy możliwości, jakie daje instalacja elektryczna. Cena napędów bocznych oscyluje w granicach 1200 złotych. Z kolej tych podsufitowy może kosztować – w zależności od wybranego modelu – od około 700, do 1000 złotych. Cenę zwiększa nieco obecność ewentualnej fotokomórki, do zdalnego otwierania. Koszt jej instalacji nie jest wielki i wynosi zazwyczaj około 200 złotych. Zdecydowanie tańsze są oczywiście bramy bez napędu, które podnoszone są siłą mięśni (są oczywiście zaopatrzone w przeciwwagę, która znacznie ułatwia zadanie).

Pakiet bezpieczeństwa i stawka VAT

Koszt bramy garażowej zwiększy również wyposażenie jej w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, choć najczęściej nie jest to koszt większy niż kilkaset złotych. Duże znaczenie ma natomiast stawka VAT. Należy wiedzieć, że na bramy garażowe może ona wynosić zarówno siedem, jak i 23%. W przypadku produktu, którego całkowity koszt może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, przekłada się to na duże różnice w cenie. Jaka stawka VAT obowiązuje klienta? Jeżeli zamawiana jest brama wraz z montażem, garaż jest w bryle budynku, którego powierzchnia nie przekracza dodatkowo 300 mkw, to obowiązuje stawka VAT 7%. W każdym innym wypadku zapłacić należy 23%.

Ile kosztuje brama garażowa? – Przykładowe ceny

Biorąc pod uwagę opisane powyżej czynniki, można wskazać przykładowe ceny niektórych rodzajów bram. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej i – jak już wcześniej wspomniano – wiele zależy od producenta, warto jednak przyjrzeć się przykładowym propozycjom.

Brama rozmiarów 225 cm, na 188 cm (a więc niewielka), w najprostszej możliwej wersji, bez napędu i dodatkowych zabezpieczeń, to koszt około 2700 złotych. Z kolei taka sama brama, ale w znacznie większym rozmiarze (szerokość około pięciu metrów), z najtańszym możliwym napędem kosztować będzie już w granicach 6100 złotych. Ceny te znacznie zmieniają się, jeżeli do bramy doda się napęd i wybierze nieco droższe wykończenia i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Niewielka, ale w pełni wyposażona, to koszt około 4200 złotych. Brama z takim samym wyposażeniem, ale dużo większa, kosztować będzie niewiele poniżej 7000 złotych.

Artykuł powstał przy pomocy producenta bram garażowych: Novoferm

Poprzedni artykułJakie są zalety farb tablicowych?
Następny artykułBalustrada metalowa dopasowana do aranżacji. Na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj